Beslenme & Diyet

Diyette Kuru Meyve Nasıl Yenir?

Diyette kuru meyve tüketimi sıklıkla yapılmaktadır. Çünkü kuru meyveler hem sağlıklı hem de tok tutan yiyecekler arasındadır. Ancak diyette kuru meyve nasıl yenir sorusunun yanıtlarına bakıldığı zaman dikkatli olması gerektiği anlaşılmalıdır. Kurutulma sırasında meyvelerin su miktarı azalmakla beraber şeker miktarı da artmaktadır. Bu yüzden diyet programı dışına çıkılmaması yani belirtilen ölçülerden dazla tüketilmemesi gerekir. Yazımızın devamında ilk olarak kuru meyvenin faydalarından bahsediyor olacağız. Ardından da kuru meyvenin diyette nasıl tüketilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kuru Meyvenin Faydaları

Her meyve kendi mevsiminde kurutulmaktadır. Kuru meyvelerin yaş meyvelere göre daha faydalı olduğu da bilinmektedir. Kuru meyvelerin kalorisi düşük olsa da diyet sırasında sınırlı miktarlarda tüketilmesi gerekir. Öncelikle kuru meyveler bol miktarda C vitamini içerir. Haliyle grip salgınları ya da mevsimsel hastalıklardan korunmak için kuru meyve tüketilebilir. Özellikle de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kuru meyvelerin düzenli olarak alınmasında yarar var. Sonuç olarak kuru meyvelerin besin değerleri aslında yaş meyveler gibi yüksektir. Bu yüzden yaz mevsiminde kurutularak saklanır ve ardından kış döneminde rahatlıkla tüketilebilir.

Besin değerlerine göre sıralandığında ilk olarak kayısının son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Kayısıdan sonra kurutulmuş incir, erik ve üzüm sıralanmaktadır Kuru elma da aynı şekilde oldukça yararlıdır. Zengin lif kaynaklarından olan bu meyveler kabızlığa iyi gelir. Vücudu sakinleştiren kuru meyveler aynı zamanda sindirim sistemine yardımcıdır.

Kuru erikte bol miktarda E, A ve B vitamini bulunur. Bağırsakları çalıştıran kuru erik aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

Erik Kurusu: Bol miktarda D vitamini barındıran erik kurusu magnezyum ve potasyum bakımından da zengindir. Bu sayede böbrek, karaciğer ve kalp sağlığı için son derece faydalıdır.

Armut Kurusu: Böbrekteki taş ve kumların dökülmesini sağlayan armut kurusu aynı zamanda kanı temizler. Zihin yorgunluğunu gideren armut kurusu susuzluk sorununa da iyi gelir. Son olarak hazımsızlığı giderdiği için rahatlıkla tüketilebilir.

Kivi Kurusu: Kalsiyum, demir ve potasyum ile A ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi kurusu soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelmektedir. Cildi güzelleştiren bu meyve mide rahatsızlığı çekenler için de ideal bir meyvedir.

Dut Kurusu: C, B1 ve B2 vitamini bakımından zengin olan dut kurusu ayrıca demir ve kalsiyum içerir. Bu sayede idrar söktürücü ve ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Mango Kurusu: Kanın temizlenmesini sağlayan mango kurusu çok kuvvetli bir antioksidandır. İçerdiği yüksek E, C ve A vitamini sayesinde cildi güzelleştirdiği gibi saç sağlığını da korur.

Çilek Kurusu: Bol miktarda demir ve fosfor bileşeni barındıran çilek kurusu K, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. İyi bir antioksidan olan çilek kurusu bağışıklık sistemini güçlendirirken kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca ağız kokusunu giderir ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Son olarak karaciğer ve romatizmal hastalıklara da iyi geldiği bilinir.

Diyette Kuru Meyve Ne Kadar Tüketilmeli?

Yukarıda sıralanan kuru meyvelerin neredeyse tamamı diyet programlarında yer almaktadır. Ancak diyette kuru meyve tüketimi çoğu zaman sınırlandırılmaktadır. Günde 3 veya 4 adetten fazla kuru meyve tüketimi yapmak, kilo problemini beraberinde getirir. Haliyle diyette tatlı krizini sonlandırmak ve sindirim sistemini rahatlatmak için en çok 2 adete kadar kuru meyve tüketmek çok daha mantıklı olacaktır.  Aşırı kuru meyve tüketimi kilo alımını destekler. Bu yüzden diyet dışında da kuru meyve tüketiminin sınırlandırılması her zaman önemlidir. Uzmanlar da konuyla ilgili aynı bilgileri verirken diyette tercih edilecek kuru meyveleri de zaten bireyler ile paylaşmaktadır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla