Meslek

Diyetisyen Nedir? Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak için üniversitelerin 4 yıllık ''Beslenme ve Diyetisyenlik'' bölümünden mezun olmak gerekir.

Kişilerin sağlık durumlarını, bedensel ihtiyaçlarını, yaşantısını ve fiziksel özelliklerini dikkate alarak besin ihtiyaçlarını düzenleyen ve diyet programları oluşturan kişilere diyetisyen denir. Diyetisyenler kişilerin sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için ihtiyaç duyulan beslenme programlarını hazırlama konusunda uzmandır.

Günümüzde karşılaşılan hareketsiz yaşam koşulları ve yanlış beslenmeye dayalı rahatsızlıklar nedeniyle diyetisyenlere büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır. Kişilerin rahatsızlıklarını önleme konusunda beslenmenin rolünün büyük olması diyetisyen seçimlerinde de daha titiz olmaya yöneltmiştir.

Diyetisyen Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Lisans Mezuniyeti

Diyetisyen olabilmek için kişilerin Beslenme ve Diyetetik, Diyetisyenlik ya da Beslenme Uzmanlığı adı altında açılan bölümlerden birinde eğitim alması gerekir. Üniversitelerde farklı isimlerde telaffuz edilebilen bu bölüm 4 yıllık lisans eğitimi sunmaktadır.

ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlar ile kazanılabilen bu bölümde fizik, kimya, biyoloji, İngilizce, psikoloji, sosyoloji, matematik gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca bu derslere ek olarak fizyoloji, anne çocuk beslenmesi, anatomi, beslenme biyokimyası, yönetim ekonomisi, kurum beslenmesi, besin kimyası ve analizi gibi pek çok ders okutulmaktadır.

Diyetisyenler devlete bağlı kurumlarda, okullarda, hastanelerde, fabrika ve sanayi gibi yerlerde çalışabilirler.

Staj Çalışması

Diyetisyenlik eğitimi alan kişiler lisans eğitimi içerisinde staj çalışması yaparlar. Staj süresi 6 hafta gibi bir süreyi kapsadığı gibi çeşitli özel kurumlarda ve hastanelerde gerçekleştirilebilmektedir. Meslek hayatına büyük katkı sağlayan bu dönemin diyetisyen adayları tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir.

Diyetisyen Alan Seçimi

Diyetisyenlik mesleği kendi içerisinde farklı alanlara ayrılır. Yönetici diyetisyenlik kamu kurumlarında, hastanelerde, özel kurumlarda, sanayi, yurt ve okul gibi alanlarda yiyeceklerin hazırlanması, pişirilmesi ve sunulması gibi detaylarla ilgilenen bölümdür. Diyetisyenlik mezunları bu alanda yayımlanan ilanlara göre iş başvurusu yaparak kendilerini geliştirebilirler.

Tedavi diyetisyenliği, beslenme sorunlarına bağlı olarak görülen hastalıkların tedavisinde özel diyet ve beslenme programları hazırlayan bölümdür. Tedavi diyetisyenleri genellikle hastanelere bağlı olarak ya da kendilerine özel olarak açtıkları kliniklerde hizmet verebilmektedir.

Halk sağlığı diyetisyenliği ise halkın sağlığının korunması ve beslenmesi ile ilgili bilgiler veren diyetisyenlik alanıdır. Halk sağlığı merkezlerinde görev alan bu kişiler genellikle devlete bağlı olan kurumlarda hizmet verirler.

Diyetisyenler yönetici diyetisyenliği, tedavi diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği alanlarında hizmet verebilirler.

Diyetisyenlik İş İmkânları Nelerdir?

  • Diyetisyen unvanı alan kişiler kariyerlerine akademik olarak devam etmek istiyorlarsa üniversitelerde yüksek lisans eğitimi ile devam edebilirler.
  • Devlet kurumlarına bağlı olarak çalışmak isteyen kişiler KPSS sınavına girerek talep edilen puanları almaları halinde herhangi bir diyetisyenlik alanında çalışmaya başlayabilirler.
  • Özel kurumlara bağlı olarak diyetisyenlik yapabilme imkanı bulunan bu bölümde özel kliniklerde, hastanelerde, yaşam merkezlerinde görev yapılabilir.
  • Diyetisyenler yemek üretimlerinin yapıldığı şirketlerde, okullarda, fabrika ve spor merkezlerinde de aktif olarak görev alabilirler.

Diyetisyenlikte deneyim kazanarak ve sürekli yenilenme ile ilerlemek gerekmektedir. Diyetisyen olan kişilerin aktif olması, karşısındaki kişiyi iyi tanıması ve uygulanabilir diyet programları hazırlaması en önemli konulardandır. Günümüzde diyetisyenlik alanında hizmet veren kişiler en az 4000 ve en fazla 10000 TL arası kazanabilmektedir. Bu ücretler ise her yıl değişmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla