Sağlıklı Yaşam

Dişleri Beyazlatmak ve Parlatmak için 10 Doğal İpucu

Parlak ve beyaz dişler daha güzel gülümsemenizi sağlar, sizi daha güzel ve çekici gösterir. Sararmış veya mat dişler kişide özgüven eksikliğine neden olabiliyor. Basit bir ayrıntı gibi görünse de, dişlerimizin temizliği ve parlaklığı önce bizi sonra çevremizdeki insanları fazlasıyla etkilemektedir.

Dişleri düzenli fırçalamamak, yaşlanma, aşırı kahve veya çay tüketimi, sigara içmek, kalıtsal faktörler gibi çeşitli nedenlerden dolayı dişlerimiz sararıyor. Bunun yanında, aşırı dozda antibiyotik kullanımı, zayıf metabolizma, bazı enfeksiyonlar ve iklim koşulları da dişlerde renk değişikliğine neden olabilir.

Dişleri beyazlatmak için profesyonel anlamda çalışan klinikler var. Ancak bunun için cüzdan dolusu para ödemenize ve diş sağlığınızı tehlikeye atmanıza gerek yok. Evinizde kendi imkanlarınızla dişlerinizi inci gibi parlatabilirsiniz. Üstelik bu yazımızda önereceğimiz ipuçları son derece doğal ve zararsız.

Unutmayın! Her şeyden önce dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Çünkü diş eti bakımı, diş temizliği ve diş beyazlığı farklı şeylerdir.

Biz bu yazımızda, dişlerinizi doğal yollarla beyazlatmak ve parlatmak için bazı yöntemleri anlatacağız.

1. Karbonatla Dişlerinizi Parlatın

Karbonat, sararmış dişlerden kurtulmak için son derece etkili bir maddedir. Dişlerde oluşan plakların temizlenmesinde yardımcı olur ve böylece dişleri parlatır. Normal diş macunu ile ¼ çay kaşığı karbonatı karıştırın ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Daha beyaz dişler için bunu haftada iki kez yapın ve ılık suyla ağzınızı çalkalayın.

Alternatif olarak, bir bardak su ve yarım çay kaşığı hidrojen peroksit ile bir çorba kaşığı kabartma tozu karıştırarak bir gargara hazırlayabilirsiniz.

2. Portakal Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Dişleri portakal kabuğunun iç kısmı ile düzenli olarak ovalamak, dişlerdeki sararmayı azaltmanın harika bir yoludur. Her gece yatmadan önce dişlerinizi portakal kabuğunun iç tarafını sürün ve ovalayın. Portakal kabuğunun yapısında bulunan kalsiyum ve C vitamini, tüm mikroorganizmaları öldürmeye başlayacak ve haftalar içinde etkili sonuçlar verecektir.

3. Çilek Diş Beyazlatıyor

Çilek zengin bir C vitamini kaynağıdır. Dişlerinizi daha beyaz ve parlak hale getirmeye yardımcı olur. Dişlerinizi beyazlatmak için, olgun bir çileği ezin ve dişlerinizi bununla ovun. Bunu günde iki kez yaparsanız, dişlerinizdeki tüm lekeler birkaç hafta içinde kaybolur.

4. Hidrojen Peroksit ile Diş Beyazlatma

Hidrojen Peroksit beyazlatıcı bir maddedir ve dişlerdeki sarı lekelerin giderilmesinde yardımcı olur. Eşit oranda hidrojen peroksit ve su kullanarak basit bir gargara hazırlayın. Bununla ağzınızı çalkalayın ve durulayın.

Alternatif olarak, hidrojen peroksit ve karbonat ile bir macun hazırlayın ve bunula dişlerinizi fırçalayın, ardından normal diş macunu ile dişlerinizi tekrar fırçalayın. Bunu haftada birkaç kez yapın. Zaman sonra dişlerinizin beyazladığını ve parladığını fark edeceksiniz.

5. Limonla Diş Beyazlatma Tekniği

Hepimiz limonun parlatıcı ve beyazlatıcı özelliğini biliyoruz. Limon dişlerdeki sararmayı gidermeye yardımcı olur. Tuz ve limon suyu karışımını dişlerinize sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak, limon kabuğunu dişlere sürmek etkili bir diş parlatma ve beyazlatma tekniğidir.

6. Tuz, Hem Dişleri Beyazlatıyor Hem Güçlendiriyor

Tuz bütün dünyada bir diş temizleyici olarak bilinir ve yüzyıllardan beri diş temizliği için kullanılmaktadır. Tuz, dişlerin mineral içeriğinin yenilenmesine yardımcı olur ve beyazlatır. Normal diş macunu ile bir miktar tuz karıştırın ve dişlerinizi günde iki kez bununla fırçalayın. Bu sadece dişleri beyazlatmakla kalmaz, aynı zamanda dişlerinizi daha güçlü hale getirir ve enfeksiyonları önler.

7. Muz Kabuğu ile Dişleri Beyazlatma

Muz kabuğunda manganez, potasyum ve magnezyum vardır ve diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur. Muz kabuğunun birçok faydası vardır. Bu yöntemde, dişlerinizi fırçalamadan önce muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize ve diş etlerinize ovalayarak uygulamanız yeterlidir. Dişlerinizi beyazlatmak ve daha sağlıklı bir ağız için haftada iki kez bu yöntemi kullanın.

8. Fesleğen ile Dişlerinizi Beyazlatın ve Diş eti Sağlığınızı Koruyun

Fesleğen, diş eti kanaması gibi periodontal sorunlardan korunmanın yanı sıra, biriken plak ve tartarları temizlemede son derece etkilidir. Reyhan yapraklarını birkaç saat güneşte kurutun.

Tamamen kuruduktan sonra, bir mikser yardımıyla toz haline getirin ve daha sonra bu tozu normal diş macunu ile karıştırarak dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizi fırçalarken bu yöntemi düzenli uygularsanız, diş eti kanamaları gibi periodontal sorunlardan ve sararmış dişlerden kısa sürede kurtulursunuz.

9. Elma ile Sarı Dişleri Beyazlatma

Elma, vücudumuz için sayısız faydası olan harika bir meyvedir. Ancak insanlar günde iki kez elma kabuğu çiğnemek veya elma yemenin diş fırçalama kadar iyi olduğunu bilmiyor. Elma içerisindeki asitler sayesinde, dişlerdeki sararmalardan kurtulmanızı sağlar. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın ancak dişlerinizi daha beyaz ve daha sağlıklı hale getirmek için her gün elma yiyerek daha beyaz dişlere ve sağlıklı gülüşlere sahip olun.

10. Mangal Kömürü ile Dişlerinizi Beyazlatın

Mangal kömürü, diş beyazlatmaya yarayan güçlü kimyasal kristallere sahip olması nedeniyle bir diğer ünlü diş beyazlatıcısıdır. Mangal kömürü ile diş beyazlatmak için, normal diş macununa az miktarda mangal kömürü tozu karıştırın ve  dişlerinizi her gün bu şekilde fırçalayın. Bir veya iki hafta sonra farkı göreceksiniz. Sağlıklı gülüşler dileriz…