Genel Kültür

Devren Satılık Ne Demek?

Ev ya da iş yerleri için çoğu zaman devren satılık ilanlarıyla karşılaşabilirsiniz. İşinize uygun bir mekanı satın almak için alacağınız aksiyonlarda mülk satışı devreye girmektedir. Örneğin satılık cafe, restoran ve dükkan satış ilanlarına göz atıldığında neredeyse tamamının devren satılık olduğunu görebilirsiniz. O halde devren satılık ne demek sorusunun yanıtı, bir mekanın mülkü ile beraber satışa sunulduğunu ifade etmektedir. Mülkü ile beraber ekipman, araç ve gereçler, izin ve ruhsat gibi belgeler de devren satılık sürecinde satın alınmaktadır.

Devren Satılık Mekanların Avantajları Nelerdir?

Devren satılık bir mekan ya da iş yeri almanın çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Tanımda olduğu gibi devren satılık bir iş yeri aldığınızda iş yerindeki tüm ekipmanları da satın almış olursunuz. Haliyle ekstra araç ve gereç ya da ihtiyaç duyulan ekipmanların yeniden satın alınması gerekmez.

Bu mekanların belirli bir müşteri kitlesine sahip olduğu da unutulmamalıdır. Yine bir örnek verecek olursak, uzun yıllardır hizmet sunan bir cafe ya da restoranın kaliteli bir müşteri kitlesine hitap ettiği bilinmelidir. İş yerini devren satın aldıktan sonra hizmet kalitesini düşürmeden gerekli aksiyonları almaya devam ettiğinizde ekstra maliyet ödemeden müşteri kitlesini koruyabilirsiniz.

Yeni bir iş yeri açarken faaliyet alanına göre birtakım izin ve ruhsatların alınması gerekir. Fakat devren satılık bir iş yeri aldıktan sonra tüm haklar da size geçmiş olacaktır. Kreş, fırın veya farklı bir sektörde de bu durum geçerlidir.

Devren Satılık İşyeri Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Cazip bir fikir olarak karşımıza çıkan devren satılık iş yeri almadan önce bilinmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu konuda ilk olarak devren alacağınız yeri araştırmanız gerekir. Aylık cirosu, bulunduğu yer, gelir ve giderler tam anlamıyla kontrol edildikten sonra devren satın alma işlemleri gerçekleştirilmelidir. Yine bu noktada bazı işletmelerin yüksek vergiler ödememek adına düşük satış gösterdiği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak devren satılık ne demek araştırması yaparken bu bilgileri ihmal etmeden bir iş yerini veya mekanı satın alabilir ve tüm ekipmanlara da aynı zamanda sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla