dekorasyonda feng shui etkisi
dekorasyonda feng shui etkisi
Dekorasyon Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Feng Shui Etkisi

Bazı evlere girdiğinizde bir an önce çıkmak istersiniz ve dekorasyonu sizi kendi içerisine hapseder. Bazı evlerde vardır ki enerjisi yüksek olduğundan dolayı saatlerce oturmak ve muhabbet etmek isteyebilirsiniz. İşte evinizi sıkıcılıktan kurtaracak ve daha pozitif görünmesini sağlayacak olan tekniklerin birçoğuna dekorasyonda feng shui etkisi deniyor. Dengeli ve pozitif bir hayatı temsil eden feng shui aslında Uzak Doğu dinlerinde bulunan bir yaşam tarzını simgeliyor.

Dekorasyonda Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Az Eşya Alın!

Yaşadığınız alanın mümkün olduğunca az eşya bulundurması gerekir. Gereksiz eşyalar ruhunuzun sıkılmasına ve zihninizin yorulmasına zemin hazırlar. Bu nedenle evinizi dekore ederken minimalist detayları olan ve az miktarda olan eşyaları kullanmanız gerekir. Minik minik biblolar, duvarda çerçeveler ve her yeri dolduran sehpalar yerine kullanacağınız kadar eşya almalısınız.

Aydınlığın Gücünden Yararlanın!

Feng shuiye göre ev dekorasyonunda enerjinin doğru bir şekilde yönlendirilebilmesi için aydınlatmalara dikkat edilmesi gerekir. evin hiçbir bölümü karanlık olmamalı ve bütün odalar mümkün olduğunca aydınlık olmalıdır. Bunun için yemek odasında geniş bir ayna kullanılabilir. Pencereler için ince tül perdeler seçilebilir. Geniş camlar tercih edilebilir. Ayrıca aydınlatma ögesi olarak evin çeşitli noktalarına aydınlatıcılar yerleştirilebilir.

dekorasyonda feng shui
dekorasyonda feng shui

Dengeli Eşyalar Seçin!

Feng Shui düşüncesine göre eşyaların birbirini tamamlayacak şekilde dengeli olması gerekir. Yani açık renkli bir koltuk kullanılmışsa kırlentlerin koyu renkte olması birbirini tamamlayacaktır. Oval bir sehpanın üzerine ise kare şekilde bir obje koymak yine eşyaların dengeli olmasını sağlayacaktır.

Aynaları Doğru Kullanın!

Feng shuiye göre yatak odalarında asla ayna, saat ve elektronik cihazların bulunmaması gerekir. Aynı şekilde yemek masasına yakın yerlerde ayna kullanılması bereketi artıran bir etki olarak görülür. Ayrıca karanlık kaldığı düşünülen yerlerde aynalar kullanılabilir. Gösterişli aynalar değil oldukça sade modeller seçilmelidir.

Mutfaklarda Samimi Ortamlar!

Mutfaklar yemek pişirilen ve çoğu zaman samimiyeti yansıtan yerlerdir. Bu nedenle mutfakta sarı, krem ve bej tonları kullanılmalıdır. Mutfağa bolluk bereket ve sağlık vermesi amacıyla masa üzerine ya da tezgaha meyve sebzeler koyulabilir. Bakliyatlar eğer açıkta kalan raflar varsa buraya düzenli bir şekilde dizilerek aileyi sakinleştirecek bir ortam hazırlanabilir.

feng shui
feng shui

Oval Tasarımlar!

Feng shui etkisini yakalamak için ortak kullanım alanlarında bulunan eşyaların keskin hatlarla değil yumuşak ve oval hatlarla hazırlanmış olmasına dikkat edilmeli. Ortak kullanım alanlarında ayrıca açık renk tonlarında duvar boyaları seçilebilir. Karanlık olan noktalara ise lambaderler kullanılabilir. Yuvarlak yeşil yapraklı bitkilerde kullanılabilecek detaylardandır.

Feng Shui İle Dekorasyonun Avantajları

  • Feng Shui ile ev dekorasyonu yapmanın en temel yolu fazla olan eşyalardan uzaklaşmaktır. Az eşya ile mutlu olmayı amaçlayan feng shui sayesinde gereksiz eşyalardan kurtulabilir ve rahat edebilirsiniz.
  • Feng shui ile hazırlanan dekorasyonlarda hazırlanan ortamlar her zaman para, mutluluk, sağlık ve pozitif enerji üzerine hazırlanır. Bu durum ise huzurlu bir ortam dekore etmenizi sağlar.
  • Feng shui ile dekore edilen evler her zaman büyük bir düzen içerisinde olmalıdır. Eşyalarınız bu konuda dikkatli şekilde seçilmelidir. Fazla yer kaplamayan ve her zaman derli toplu duran bir ev elde edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla