Sağlık

Dang Ateşi: İşaretleri, Belirtileri ve Önlemek için İpuçları

Dang ateşi, dünyanın tropikal ve subtropikal bölgeler de, yaygın bir zayıflatıcı sivrisinek yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

Bu hastalık grip enfeksiyonu, nil enfeksiyonu ve sarı ateş virüsü ile benzer özellikler gösterir.

Dang ateşinin belirtileri

Enfekte Aedes sivrisineği tarafından ısırılan insanlar bu rahatsızlığa yakalanır. Virüs insandan insana doğrudan geçmez. Semptomlar genellikle ısırıldıktan sonra 3 ile 10 gün arasında meydana gelir ve kuluçka döneminden sonra en fazla 10 gün sürer.

En sık görülen semptomlar yüksek ateş, şiddetli bulantı, dayanılmaz derecede baş ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, kas ve eklemlerde ağrı, deri döküntüleridir. Ayrıca burun veya diş etinde kolayca morarma ve hafif kanama olabilir.

Enfeksiyon zamanında kontrol edilmez ise, hastalık hayati tehlike arz eder. Zayıf bağışıklık sistemi olanlar ya da birden fazla kez bu enfeksiyona yakalananlar, bu soruna karşı daha savunmasızdır.

Bu aşama sırasındaki belirtiler arasında; sık sık burun kanaması, karın ağrısı, aşırı kusma, düşük kan trombosit sayısı, kan plazma kaçağı, nefes darlığı, tehlikeli derecede tansiyon düşüklüğü, akciğerler, karaciğer ve kalp ile ilgili sorunlar bulunmaktadır.

Şu anda bu hastalık için belirli bir aşı yada ilaç yoktur. Bu nedenle hastalıktan korunmak tedaviden daha faydalıdır.

Eğer dang ateşinin belirtilerini taşıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Ayrıca, bol bol dinlenin, bol miktarda su için ve ateşi düşürmek için gerekli adımları attığınızdan emin olun.

İşte dang ateşi için en iyi koruyucu ipuçları.

1. Etrafınızda gereksiz su bırakmayın 

Sivrisinekler su içinde doğurur, bu yüzden evin etrafındaki gereksiz tüm suları temizleyin. Boş saksılardaki sulara, buzdolabı tepsilerinde ki sulara, depolama ya da çöp kutularındaki, teneke ya da herhangi bir boş konteyner gibi yerlerde biriken sulara bir çözüm bulun.

Hatta muhabbet kuşu gibi evcil hayvanlarınızın içtiği sular bile sivrisinekleri çeker, bu nedenle alanları düzenli olarak kontrol edin ve suları düzenli olarak değişin.

2. Kaliteli sivrisinek kovucu kullanın 

Sivrisinek kovucuları kullanmak, evinizin etrafındaki sivrisinekleri sizden uzak tutar.

  • Açıkta kalan derinize kaliteli bir koruyucu sürün. Sivrisineklerin en aktif olduğu şafak ve alaca karanlık özellikle önemlidir. Bebekler ve bebekler üzerinde dikkatle kovucular kullanın ve 2 aylık ve daha küçük bebeklerde bunları kullanmayın. Ayrıca hamamelis, vanilya özü ve limon, lavanta, nane, okaliptüs ve citronella yağı gibi uçucu yağları kullanarak evde organik böcek kovucu yapabilirsiniz.

3. Klimalı ortamları tercih edin 

Dang ateşi riskini azaltmak, sivrisinekleri konutunuz dan uzak tutmak için kaliteli cam kullanın. Sivrisineklerin girebileceği tüm pencere ve kapılara perde takın. Her zaman onları kapalı tutun ve camdaki delikleri onarın.

Eğer mümkünse, klimalı evleri tercih edin. Sivrisinekler serin bir atmosfer içinde yaşayamaz.

Eğer odanız klimalı değilse, yatağınızın etrafında bir cibinlik kullanın.

4. Koruyucu giysiler giyin

Giyim gibi basit bir şey, sizi dang virüsü taşıyan bir sivrisinek tarafından ısırılmaya karşı koruyabilir.

Bol, uzun kollu gömlek ve uzun pantolon giyerek mümkün olduğunca derinizi kapatın. Ayrıca açık kalan alanlara sivrisinek kovucu sprey sıkabilirsiniz.

Sivrisineklerin ince kıyafetlerin altından da ısırabileceğini unutmayın. Açık renkli kıyafetler koyu olanlara nazaran daha fazla sivrisinek çeker. Koyu renkli giyinmeye özen gösterin.

Sandalet veya açık ayakkabı giydiğinizde ayaklarınızı korumak için çorap giyin.

5. Havuzların içine lepistes balığı koyun 

Özellikle temiz yüzme havuzlarındaki su temiz tutmak zor olabilir. Sivrisineklerin büyümesini kontrol altında tutmak için havuza lepistes balıkları atabilirsiniz. Bu kolay ve etkili bir çözümdür.

Lepistes, tatlı su balığıdır, bu nedenle sivrisinek larvaları ve yumurtaları yiyerek sivrisinek nüfusunu kontrol eder. Bu balığı akvaryumculardan satın alabilirsiniz.

6. Gün doğumunda ve batımında açık hava faaliyetlerinden kaçının

Dang ateşinden sorumlu olan sivrisinekler, gün doğumunda ve batımında daha fazla aktiftir. Dolayısıyla, şafakta, alaca karanlıkta ve akşamın erken saatlerinde açık havada kalmamaya çalışın.

Gündüzleri uyurken yatağınızın etrafına cibinlik çekin. Özellikle küçük çocuklar uyurken çok dikkatli olun. Onların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre çok daha zayıftır.  Küçük çocukların, özellikle sabah erken ve akşam saatlerinde dışarıda oynamalarına izin vermeyin.

7. Akıllıca seyahat edin

  • Kalacağınız otelin klimalı olmasına dikkat edin. Pencere ve kapılar da güvenli ve sağlam olmalıdır.
  • Otel veya tatil köyünde klima yoksa, yönetimden cibinlik sağlamalarını isteyin.
  • Cildinizi korumak için uygun giysiler giyin ve kaliteli kovucu kullanın.

8. Ateşi önlemek ve tedavi etmek için fesleğen kullanın 

Dang ateşi riskini azaltmak için fesleğen kullanabilirsiniz. Bağışıklık arttırıcı özellikleri ile hastalığı engelleyebilir.

Eğer yüksek ateşiniz varsa, dang enfeksiyonu olasılığını ekarte etmek için doktorunuza danışın. Fesleğen yapraklarını ateşinizi düşürmek için deneyebilirsiniz.

  • Bir avuç fesleğeni 20 dakika boyunca 2 bardak suda kısık ateşte pişirin. Biraz serinledikten sonra günde bir yada iki defa için.
  • Hatta ateşi düşürmek için fesleğen yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

9. Sulu kalın

İyi nemli bir vücudun hasta olma olasılığı düşüktür. Buna ek olarak, kan hücreleri su ve protein içermektedir, dolayısıyla bol su içmek, düşük trombosit sayısı önler. Buda dang ateşi ile ilişkilidir.

Vücudunuzun sulu kalması ve kan trombosit miktarının normal aralıkta kalmasını sağlamak için yeterli miktarda su için.

Su ile birlikte, size sıvı alımını artırmak için limon suyu, portakal suyu, sebze suyu, çorba ve kaynak suyu içebilirsiniz.

Not: Eğer herhangi bir böbrek sorununuz varsa, sıvı alımını artırmadan önce doktorunuza danışın.

10. Doğal antiviral gıdalar tüketin

Antiviral özellikleri açısından zengin bitkiler vücudunuzu enfeksiyonlarından korur.

  • Zencefil ve sarımsak gibi ortak mutfak içeriklerini pişirerek yada çiğ olarak yiyebilirsiniz.
  • Antiviral özellikleri açısından zengin bitkilerin bazıları; astragalus kökü, kedi pençesi, mürver, melisa, meyan kökü, sığır kuyruğu, zeytin yaprağı ve kekiktir. Her zaman, herhangi bir yan etki ve durum için, güvenli bir dozaj hakkında bilgi edinmek için önce bir doktora danışın.
  • Bir bardak suya 1 çorba kaşığı filtresiz elma sirkesi karıştırın ve günde iki kez içiniz.
  • Günde iki kez yeşil çay için.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla