Spor & Fitness

Dalgıçlık Nasıl Bir Spordur?

Dalgıçlık, insana doğanın bütün güzelliklerini, doğanın mavi tonlarını, denizin harika güzelliğini sunan bir spordur. Doğa sporu olan dalgıçlıkta, kürek vb. sporlarda olduğu gibi yalnızca huzur veren maviliğin değil; su altındaki diğer güzellikleri ve buralarda önünüze çıkacak, hayranlık duyacağız canlı bir hayata da tanıklık edilebilmektedir. Daha önce hiç keşfetmediğiniz bir canlı türüne ya da yer altındaki bir gemi batığına dahi rastlayabilirsiniz.

Özellikle insanın su altına olan bitmek bilmeyen merakından dolayı, dalgıçlık sürekli olarak gelişen bir  meslek hâline gelmiştir. Genel olarak birçok kişi tarafından ismi bilinse bile, kendi içerisinde birçok alt dalı barındırmaktadır. Yazımızda detaylı olarak değindiğimiz bu dallar, tabii ki dalgıçlığın amacına ve yapılışına bağlı olarak değişmektedir.

Dalgıçlık Tarihi Ne Zaman Başlamıştır?

Günümüzde özel kıyafetleriyle, sırtlarında bulunan tüpler ve ayaklarındaki paletleriyle tanıdığımız dalgıçlığın tarihi, milattan önceki zamanlara denk gelmektedir. İnsanoğlunun avlanma, define avcılığı, keşfetme duygusundan dolayı, insanlar suyun altında daha da uzun süre durabilmek için daima yeni yöntemler geliştirmiştir. Tarihe bakıldığında, bilinen ilk dalgıçlar, Eski Yunanlı dalgıçlardır. Eski Yunanlı dalgıçlar, yaklaşık M.Ö. 500 senelerinde hayvanların derilerinden yapılmış olan tulumlarla dalış yapmışlardır. Üzerinden geçen yaklaşık 2500 yıl boyunca, çeşitli dalış teknikleri geliştirilmiştir. Bugün tüplü dalış olarak bildiğimiz teknik 1943 yılında Jaqcues-Yves Cousteau adlı kişinin icat ettiği regülatör vasıtası ile başlamıştır.

Dalgıçlığın bu denli gelişmesinin altında yatan temel sebep ise kuşkusuz ki insanoğlunun avlanma gereksinimi; yaşam kalitesinin artmasıyla beraber su altına karşı duyduğu meraktır.

Dalgıçlık Sporunun Çeşitleri Nelerdir?

Dalgıçlık belirttiğimiz üzere, amacına ve yapılış amacına bağlı olarak çeşitli dallara ayrılmaktadır. Yapılış amacına bağlı olarak dalgıçlık sporu üçe ayrılmaktadır:

  • Bilimsel Dalgıçlık: Gemi kurtarma çalışmaları, canlılık türü tespitleri, suyun altındaki araştırma faaliyetleri, batık çıkarma gibi amaçlar için yapılan; icra edilirken teknik yöntemlerin kullanıldığı, dalgıçlık türüdür.
  • Ticari Dalgıçlık: Dalgıçlığa yeni başlayanlara verilecek olan kurslar, bunun yanı sıra turistler için verilen hizmetleri de kapsar. Ayrıca su altı kaynakçılığı vb. sektörlerde kullanılan ve ticari kaygı barındıran dalgıçlık çalışmalarını barındırır.
  • Hobi Dalgıçlığı: İnsanların keşfetme ve merak duygusundan ortaya çıkan dalgıçlığın temelinde yatan sebeplerden biri de hobi amaçlıdır. Hobi dalgıçlığı içerisinde çeşitli rekor denemelerini de barındıran, keşif amaçlı yapılan birçok dalgıçlık faaliyetini kapsayan dalgıçlık türüdür.

Yapılış şekline bağlı olarak yapılan dalgıçlık da üçe ayrılmaktadır:

  • Tüplü Dalış:  Bugün yapılan dalgıçlık faaliyetlerinin büyük çoğunluğu tüplü dalış yöntemiyle yapılan dalgıçlıktır. Dalgıçlar, kıyafetleri, oksijen tüpü, palet v.b ekipmanlarıyla hazır olarak suya dalış yapar ve diğer dalış etkinliklerine kıyasla daha uzun süre su içerisinde kalınır.
  • Serbest Dalış: Serbest dalışta nefes almaya yönelik bir destek bulunmaz. Burada amaç uzun süre suyun altında kalmaktır. Keşif ve bilimsellikten ziyade, nefesi olabildiğince tutmaya yönelik bir etkinliktir. Su altında nefes tutma konusunda bir rekabet oluşturulur.
  • Yüzey Destekli Dalış: Su üstünde mevcut olan çeşitli imkanlar ile suyun altında bulunan dalgıca oksijen desteği sağlanır. Böylelikle dalgıcın su altında daha uzun zaman kalarak inceleme yapması sağlanmış olur.

Dalgıçlıkta Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

  1. Dalış yapabilmek için, yalnızca profesyonel sporcu olmanız gerekmiyor. Fakat unutmamak gerekir ki her kritik işte olduğu gibi bu işin de eğitimini almak gerekir. Zira dalış, dikkatli ve kurallarına uyularak yapılmadığında hayati risk barındırır. Etrafınızda yer alan birçok dalış kursuna başvurup eğitim alarak, dalış belgelerini de temin edebilirsiniz.  Böylelikle su altındaki yaşamı keşfetme noktasında önemli bir adım atmış olacaksınız.
  2. Dalgıçlıkta belirttiğimiz üzere, eğitim en önemli olan etkendir. Eğitimini almadan yapacağınız her dalış, gerek sakatlığa gerekse hayatınızı tehdit edecek birçok telafisi imkânsız soruna neden olur.
  3. Eğitim alırken bu işin püf noktalarını öğrenebileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar, oksijen zehirlenmesi, akciğer genleşmesi, dalgıçlıkta vurgun v.b birçok soruna ve tehlikeye karşın tedbirli olmalısınız. Bu hususlara ve bunun gibi kritik tehlikelere oldukça dikkat etmelisiniz. Elbette ki kurslarda fazlasıyla bu konuları detaylarıyla öğrenebileceksiniz. Kursunuzu profesyonellerden ve gerekli belgeleri olan eğitmenlerden almaya özen göstermelisiniz.

Görüldüğü üzere dalgıçlık eğitim gerektiren ve içerisinde çeşitli tecrübeler barındıran bir doğa sporudur. Eğitimini aldıktan sonra, gerekli şartları sağlayan herkesin yapabileceği bir spordur.  Dalgıçlığı diğer sporlardan ayıran en önemli farklardan biri de her sporda bulunmayan keşfetme imkânıdır. Suyun altında bulunan çeşitli yaşam alanlarını, renkli canlılığı keşfedebilmek adına muazzam olan bu doğa sporunu size tüm detaylarıyla aktardık. İçinizde müthiş bir merak ve keşif duygunuz varsa, bunu dalgıçlıkla dizginleyebilir ve canlıların su altındaki dünyasına dalabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla