Sağlık

Corona Virüsü Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Corona Virüsü aslında ilk olarak 1960’lı yıllarda görülmeye başlanmıştır. Çeşitli semptomlarla kendini belli eden bu virüs, akciğer hastalığına neden olmaktadır. Hızlıca teşhis ve tedavi sürecine geçilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliğine de sebep olmaktadır.

Coronavirus aslında hayvanlar arasında yaygın olan bir virus grubunun adıdır. Ancak günümüzde insandan insana da bulaşmaya başlayan bu virüs ile ilgili bazı önemli bilgilerin kontrol edilmesinde yarar var.

Corona Virüs Hakkında Bilgiler

Büyük bir virüs grubu olan coronavirus’ler SARS ve MERS gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Günümüzde kadar yapılan pek çok araştırmada MERS-CoV virüsünün hörgüçlü develerden, SARS-CoV’un ise misk kedilerinden bulaştığı gözlemlenmiştir. Elbette hala insanlara bulaşmamış fakat hayvanlarda var olan koronavirüsler mevcuttur.

SARS virüsü acil bir vaka olarak 2003 yılında ortaya çıkmıştır. 2012 yılında ise Arabistan’da MERS virüsü tanımlanmıştır. Nisan 2012 yılında ise Ürdün’de ilk vakaların görüldüğü belirtilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, 31 Aralık 2019’da ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüsü, 2019-nCoV olarak tanımlamış ve yeni tip coronavirüs olarak paylaşmıştır.

Dört farklı çeşit corona virüs bulunmaktadır. Delta, Gama, Beta ve Alfa olarak sıralanan bu virüs türleri kanatlılarda, kemirgenlerde, kedi ve köpeklerde, yarasalarda ve domuzlarda bulunabilir. İnsanlarda ağır akut solunum sendromuna neden olan virüsün belirtileri ve açıklanmıştır.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta soğuk algınlığına benzer olarak ortaya çıkan corona virüs hafif seyredebilir. Ancak orta dereceli rahatsızlıklarda boğaz ağrısı, baş ağrıları, burun akıntısı, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bazı insanlarda birkaç gün devam eden ateşle de corona virüs belirtileri ortaya çıkabilir. Bu yüzden bağışıklık sistemi zayıf ve ilerlemiş yaşa sahip olan kişilerde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Yeni tip coronavirüs’ü solunum salgılarıyla bulaştığı düşünülmektedir. Enfekte olan bir kişinin gülme, hapşırma ve öksürme ile konuşma sırasında çevreye saldığı damlacıklardan kısa sürede virüs bulaşabilmektedir. Ayrıca hasta olmayan bireylerin mukozasına temas eden virüsün hastalığa yol açtığı unutulmamalıdır.

Corona Virüs Tanısı Nasıl Konur?

Belirtilerin yaşanmasının ardından hastalara ilk müdahale yapılmaktadır. Zatürreye benzer alt solunum yolu hastalıklarına neden olan yeni tip korona virüsün klinik belirtileri hafif olduğu için laboratuvar testlerinden yararlanılmayabilir. Ancak doktorun gerekli görmesi halinde çeşitli testler yapılarak corona virüs tanısı konulmaktadır.

Corona Virüsün Klinik Özellikleri

Nefes darlığı, ateş ve öksürük, bu virüsün en yaygın solunum semptomlarındandır. Vakanın daha ciddi boyutlara ulaşması halinde böbrek yetmezliği ile beraber ölümle sonuçlanan durumlar yaşanabilir.

Corona Virüs Tedavisi

Bu virüse özel bir tedavi uygulaması bulunmamaktadır. Belirtiler çoğu zaman kendiliğinden kaybolabilir. Genelde ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilirken yaşam alanlarının havalandırılması ve ılık duş gibi uygulamalar da önerilmektedir. Bu süreçler, öksürüğün hafifletilmesine destek sağlar. Ek olarak dinlenmek, uyku ve bolca sıvı tüketmek de corona virüs tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Corona Virüsten Korunma Yöntemleri

Günümüzde corona virüs için kesin koruma sağlayacak bir aşı bulunmamakla birlikte bu virüsten korunmak için bazı önlemlerin alınması gerekir. Bunlar;

  • Enfekte yani hasta olan kişilerle yakın temas kurulmamalıdır.
  • Gün içinde sık sık sabun ile eller 20-30 saniye boyunca yıkanmalıdır. Sabunun olmaması halinde alkollü antiseptikler kullanılabilir.
  • Vahşi hayvanlar başta olmak üzere çiftlik hayvanlarından uzak durulmalıdır.
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeye dokunulmamalıdır.
  • Enfekte olanların hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık mendil kullanması gerekir.
  • Hayvansal gıdalar, yumurta ve et gibi ürünler iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla