covid 19 nasıl ortaya çıktı
covid 19 nasıl ortaya çıktı
Genel Sağlıklı Yaşam

Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Corona virüs, RNA üzerinden ilerleyen ve eskiden beri var olan virüslerden biridir. Korona virüsler genel olarak memeli canlılara ve kuşlara bulaşabilme özelliğinde olup solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Corona virüs günümüze kadar farklı varyasyonlar ile ortaya çıkan bir virüs olup soğuk algınlığı gibi basit belirtilerden ölüme kadar ciddi durumlara neden olabilmektedir.

Covid- 19 ise korona virüs türlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Tüm dünyada pandemiye neden olan Covid-19 nedeniyle milyonlarca kişi ölürken pek çok kişi ise solunum yolu rahatsızlığı gibi sorunlar yaşamıştır.

corona nasıl ortaya çıktı
corona nasıl ortaya çıktı

Covid-19 Nasıl Ortaya Çıktı?

Covid- 19 virüsü ilk olarak 1 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkmıştır. Çıktığı bölge ise Çin’in Wuhan kenti olmuştur. Bir yarasadan bulaştığı düşünülen virüsün Çin’de bulunan vahşi hayvan pazarlarında satılan ürünlerden dolayı yayıldığı düşünülmektedir. bununla ilgili olarak dünya üzerinde geniş bir araştırma yapılmakta ve virüsün kaynağı konusunda çeşitli tartışmalar devam etmektedir.

Yarasanın dışında laboratuvarda geliştirilen bir virüs olduğu da düşünülen Covid-19 ile ilgili bilim insanları çalışmalar yapmaktadır. Kısa sürede dünyaya yayılan Corona virüs nedeniyle hemen hemen bütün dünya ülkelerinde can kayıpları yaşanmıştır. Gösterdiği belirtiler nedeniyle Corona virüs SARS- Cov-2 şeklinde de isimlendirilmektedir.

Corona virüsün nasıl ortaya çıktığı ile ilgili olarak Çin’de bulunan pek çok üniversite ve bilim kurulunun ortak açıklaması ile yeni tip korona virüsün yılandan insana ve türler arasına geçiş yapabildiği söylenmiştir. Ayrıca yeni tip corona virüsün mutasyona uğrayabilme özelliği de daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır.

Corona Virüs Hangi Belirtiler İle Ortaya Çıkıyor?

Covid-19 görülen kişilerde en belirgin durum yoğun olarak yaşanan kas ve eklem ağrılarıdır. Halsizlik ve baş ağrılarının da görüldüğü rahatsızlık genelde kişilerde şiddetli akut solunum yolu sendromuna neden olabilmektedir. Tat ve koku kaybı da yaşanan en önemli belirtilerden biridir.

Corona virüs ilk hastalarda solunum yolu sorunları ile kendini göstermiştir. Daha sonra yüksek ateş, nefes darlığı ve öksürük belirtiler arasına girmiştir. Grip ve soğuk algınlığı ile benzer belirtiler taşımasından dolayı çoğu kişi tarafından önemsenmeyen corona virüs zamanla geniş kitlelere yayılmıştır.

Sinir sistemi, solunum sistemi ve kas sistemi gibi vücudun pek çok alanını olumsuz yönde etkilemesine rağmen bu rahatsızlığı belirtisiz ya da hafif belirtiler ile atlatan kişilerde bulunmaktadır.

corona virüs
corona virüs

Covid-19 Nasıl Bulaştı?

Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesinden bu yana Covid-19 virüsünün nasıl bulaştığı ile ilgili geniş araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Virüs ortaya çıktıktan sonra kişiden kişiye öksürük, hapşırma gibi damlacık yolu ile bulaştığı saptanmıştır. Sadece bu durumlar değil konuşma ve gülme gibi normal olan durumlarda da damlacıklar yolu ile bu rahatsızlık yayılmaya devam etmiştir. 3-4 adım mesafede dahi bulaşma riski olan Covid-19 için maske ve mesafe önlemleri alınmakta ve sokağa çıkma yasakları ile salgın önlenmeye çalışılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla