Meslek

Çocuk Doktoru Nedir? Nasıl Olunur?

Çocuk doktoru olabilmek için üniversitelerin tıp bölümünden mezun olarak TUS üzerinden yeterli bir puan almak gerekir.

Çocuk sağlığı konusunda uzman ve çocuk hastalıklarının tanı ve tedavisinde çeşitli müdahalelerde bulunabilecek kişilere çocuk doktoru denir. Çocuk doktorları tıbbi ve koruyucu yöntemler ile çocukların ve dolaylı olarak ailenin sağlığını takip ederler. Çocuk doktorluğu tıp eğitimi alan doktor adaylarının bu alana özel eğitimler alması ile elde edilebilecek bir konumdur. Günümüzde en aktif meslek dallarından birini oluşturan çocuk doktorluğu için pediatri uzmanlığına yönelmek ve bu alanda çalışmalar yapmaya devam etmek gerekmektedir.

Çocuk Doktoru Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tıp Eğitimi Almak

Çocuk doktoru olabilmek için en az lisans mezunu olmak gerekmektedir. 6 yıllık tıp eğitimi alınmasının ardından çocuk doktorluğu yani ‘’Pediatri’’ alanında ihtisas yapılması gerekir. 6 yıllık tıp eğitimi boyunca pratik ve uygulama dersleri görecek olan adaylar daha sonra çocuk sağlığı alanında ilerleme gösterecek birikim elde etmiş olurlar.

Çocuk doktoru olmak için 6 yıllık tıp eğitimi almak ve 4 yıllık uzmanlık süreci geçirmek gerekir.

TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) Girmek

Kendine bir alan seçerek ilerlemek isteyen tıp mezunları eğer ‘’Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’’ dalını seçmek istiyorlarsa TUS’tan bu alan için yeterli puanı almaları gerekir. Gerekli puanın alınması halinde TUS yerleştirmelerine dahil olmanız gerekecektir. TUS yerleştirmelerinden sonra pediatri uzmanlığına başlanarak birkaç yıllık uzmanlık süreci geçirilmelidir.

TUS sınavına giren adayların 50-60 arası bir puan alması durumunda ‘’Pediatri Uzmanlığı’’ seçimi yapma hakları bulunmaktadır. Özel hastanelerde ve devlete bağlı kliniklerde TUS üzerinden yeterli puanı alan kişiler asistan doktor unvanı ile uzman olabilmek adına bir süre çalışacaklardır.

Uzmanlık Süreci

Herhangi bir hastanede pediatri uzmanı olarak çalışmaya başlayan tıp mezunları en az 2 yıl boyunca uzmanlık eğitiminden geçmeleri gerekir. Bu eğitim bir nevi deneyim kazanmak amacıyla gerçekleştirilir. Uzmanlık süresi genelde 4 yıldır. Yani 4 yıllık pediatri uzmanlığı sonrasında kişiler ‘’Pediatri Uzmanı’’ unvanına sahip olacaktır.

Çocuk Doktorlarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Çocukların dilinden konuşabilecek ve onlara karşı şefkatli bir tutum sergileyebilecek
  • Problem çözme ve analitik düşünme becerisi olan
  • Her yaştan çocukla iletişim kurabilecek kabiliyete sahip
  • Çocuk hastalıkları ve takibi konusunda sürekli olarak kendini geliştirerek yenilikleri sağlıklı bir şekilde uygulayabilecek kişiler olmalıdırlar.
Çocuk doktoru olmak isteyen kişilerin TUS sınavından 50-60 aralığında bir puana sahip olmaları gerekir.

Çocuk Doktorları Nerelerde Çalışabilir?

Çocuk doktorları özel hastanelerin çocuk servislerinde ve devlet hastanelerinin çocuk kliniklerinde ve ya çocuk hastanelerinde görev alabilirler. Ayrıca çocuk doktorluğunda unvan kazanılması halinde kişiler kendilerine ait muayenehanelerde açabilirler.

Çocuk Doktorları Ne Kadar Maaş Alır?

Devlete bağlı kurumlarda ve özel sektöre bağlı olarak çalışan çocuk doktorları farklı ücretler almaktadır. Devlete bağlı olarak çalışan çocuk doktorları 5- 9 bin TL gibi bir ücret alabilmektedirler. Özel hastanelerde görev alan çocuk doktorları da 5-10 bin TL arası ücret alabilmektedir. Ayrıca kendine ait klinikleri olan çocuk doktorları da muayene ücretlerine bağlı olarak 10 bin TL üzeri maaş alabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla