çilek nasıl yetiştirilir
çilek nasıl yetiştirilir
Bahçe & Bitkiler

Çilek Nerede Yetişir?

Çilek, dünya üzerinde en çok sevilen ve tüketilen meyvelerden biri olarak bilinir. Kırmızı görüntüsü ve tatlı tadı ile beğeni toplayan çilek, dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen bir meyvedir. Tarihin eski zamanlarında yaban çileği olarak bilinen bu meyve 18. yüzyılda Fransa’da bir bahçede yetiştirilerek bahçe çileği haline gelmiştir.

Antik Roma zamanlarında ilaç üretiminde kullanılan çilekler Kuzey Yarım Küre’nin ılıman bölgelerinde yetişmeye elverişlidir. Ancak günümüzde uygulanan seracılık yöntemleri ile dünyanın farklı bölgelerinde de yetiştirilebilmektedir.

Çileğin Yapısı Nasıldır?

Çilekler otsu ve kısa boylu bitkilerden çıkan bir meyvedir. Çilek yaprakları genellikle üç yaprağın yan yana durduğu dallarla uzarlar. Çilek bitkisinin yaprakları hafif tüylü ve yaprak yanları testere dişleri gibi dikenlere sahiptir. Çilek bitkisinin beyaz renkli çiçekleri olur. Bazen kırmızımsı renge de sahip olan bu çiçekler çilek meyvesinin oluşumunu sağlar.

Çilek bitkisi vejetatif olarak büyüyen bir bitkidir. Otsu şekilde uzayan dallar toprak içerisinde ilerler ve toprak altına kalan kısımlar burada yeni kökler vermeye başlar. Asıl kök kuruyup odunsu bir hal alsa bile etrafa dağılan dallarda oluşan köklerle çilek ilerlemeye devam eder.

çilek nasıl büyütülür
çilek nasıl büyütülür

Çilekler genellikle yabani bir meyve olmasına rağmen zaman içerisinde melez bir hale getirilmiş ve tarlalarda, bahçelerde üretilebilir olmuştur.

Çilek Nerede ve Nasıl Yetişir?

Çilekler ılıman iklimin hakim olduğu yerlerde yetişir. Bu nedenle yoğun soğukların olduğu bölgelerde çilek yetiştirilmesi kolay olmadığı gibi masraflı olabilir. Çilek meyvesi elde etmek için üç farklı çilek türü bulunur:

  1. Sonbaharda ekilen bu çilekler Haziran ayında çiçeklenir ve Haziran ayının sonuna doğru meyve vermeye başlar. Bunlara Haziran çilekleri de denir.
  2. Yaz mevsiminde dikilen çilekler sonbaharda tomurcuklanarak mahsul vermeye başlar. Bu tür çileklere mevsimsel çileklerde denir. Sonbaharda mahsul veren çilekler gelecek mahsulünü ilkbaharda verecektir.
  3. Sıcaklığa bağlı olarak meyve veren çilek bitkileri de bulunur. Bunlar uygun sıcaklık sağlanması halinde don durumu olmadığı sürece sürekli meyve verir. Genelde seracılıkla üretilirler.

Çilek Ne Zaman Ekilmeli?

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde çilek bitkileri tohum olarak değil bitki olarak ilkbahar mevsiminde dikilir. Tohumdan çilek üretimi için daha erken dikim olması ve kış mevsiminden sonra dikilmesi gerekir. Ancak bitki halindeki çilekler ilkbaharda dikilirse yaz mevsiminin başlarında tomurcuk vererek büyümeye başlayacaktır. Yaz ayının ortalarında ve sonlarında ise meyve vermeye başlayacaktır.

çilek nasıl yetişir
çilek nasıl yetişir

Çilek Bitkisi Nereye Ekilmeli?

  • Çilek bitkisinin ekimi için mekan olarak fazlaca güneş alan bölgeler tercih edilmelidir. Çileğin yetişmesi için gün içerisinde 6-10 saate kadar güneş görmesi gerekir. Bu nedenle güneş gören yerlere önem verilmelidir.
  • Çilek bitkisi genelde bol gübreli olan topraklarda yetişir. Evdeki çöplerle hazırlanacak olan kompostlar kullanılarak çilek bitkisinin büyümesine uygun bir toprak ortamı elde edilebilir.
  • Gübre gibi ürünler kullanılacaksa gübrenin bir süre toprakta bekletilmesi gerekir. Çünkü çileklerin kökleri hassastır ve toprakta bekletilmemiş olan gübreden etkilenirler.
  • Çilek toprağının havalandırılmış olması ve otlardan arındırılmış olması gerekir. İsteğe göre büyük meyve yetiştirme saksılarının içerisinde de yetiştirilebilir.
  • Çilekler yükseltilmiş toprak alanlar üzerine dikildiğinde daha yüksek verim sunacaktır.
  • Çilek bitkisinin domates, salatalık, patlıcan gibi ürünlerle bir arada dikilmemesi gerekir. Çünkü bu bitkiler hızlı boy salma özelliği olduğundan dolayı çileğin ilerlemesini olumsuz etkileyebilir.

Çilek Bitkisi Nasıl Dikilmeli?

Çilek bitkisi eğer fazla sayıdaysa aralarında boşluklar oluşturacak şekilde dikilmelidir. Bu sayede çilek bitkisinden uzayan dallar rahatlıkla yayılacak alanlar bulur. En az yarım metre mesafede olması gereken çilek bitkisi yukarı doğru uzama yapabilir. Yanlara yayılmaya devam etmesi için bitkinin boya doğru uzayan kısımları ara ara budanmalıdır. Bitkinin sadece kökleri toprağa yerleştirilmeli ve taç yapraklar üstte kalmalıdır. Belirli sürelerde su verilmeye özen gösterilmelidir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla