Pratik Bilgiler

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Çilek lekesi çoğu zaman çıkarılamayacak lekelerden biriymiş gibi düşünülür. Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez meyvesi olan çilek aslında yazın gelişini müjdeler. Lezzeti oldukça cezbedici olan çileğin lekeleri ise insanları düşündürmeye devam ediyor. O halde çilek lekesi nasıl çıkar sorusuyla ilgili alacağınız aksiyonlar yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

Çilek Lekesini Çıkarmak için Ne Yapılmalı?

Çilek lekesi daha çok meyve suyundan ya da direkt olarak meyveden kaynaklanmaktadır. Her iki durumda da özel uygulamalardan faydalanarak lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak lekenin taze olması ve vakit kaybetmeden harekete geçilmesi önemlidir.

Çilek lekesi nasıl çıkar sorusunun ilk yanıtı, ılık su kullanımıdır. Lekenin taze olması durumunda hassas olmayan kumaşlarda hızlıca bez yardımıyla alanı silebilirsiniz. Ayrıca leke çıkarıcılar ya da sıvı çamaşır deterjanlarını da kullanabilirsiniz. Fakat bu malzemelerin içeriğinde ağartıcı maddelerin olmaması önemlidir.

Lekeyi çıkarmak için ön müdahalenin ardından yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde lekeli olan kumaşı yıkayabilirsiniz. Yaz aylarında kıyafetlerdeki çilek lekesini çıkarmak için kuru temizleme hizmeti almanız daha mantıklıdır.

Çilek Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çilek lekesinin bulaştığı alan, lekeyi çıkarmak için kullanacağınız yöntemi belirlemektedir. Öncelikle pamuklu bir kumaşa çilek lekesinin bulaşması halinde kumaşı hızlıca musluk altında bekletebilirsiniz. Eğer sentetik ve renkli bir kumaşa bulaşmış ise sabunlu sudan faydalanmanız yeterli olacaktır. Sabunlu su ile geçmeyen çilek lekeleri için limonlu sıcak su kullanabilirsiniz.

Keten ve pamuklu kumaşlarda da çilek lekesi çıkarılabilir. Ürünü bol su ile kaynatıp kuruladıktan sonra lekenin yok olduğu görebilirsiniz. Son olarak ipekli ya da yünlü bir zemine bulaşan çilek lekesini önce amonyaklı suda bekletebilirsiniz. Daha sonra sodyum karışımıyla zemini yeniden temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan çilek lekesi çıkarmak için öncelikle koltuğun kumaş türüne bakılmalıdır. Ayrıca koltuğa zarar vermemek için yapacağınız işlemleri dikkatli bir şekilde yönetmenizde yarar var. Eğer koltuğun kumaşı ipek ya da yün ise amonyaklı su ile temizlik yapabilirsiniz. Ilık suya amonyak ilave ederek oluşturacağınız karışımı sorunlu bölgede bez yardımıyla uygulamanız yeterlidir. Farklı bir kumaş türünde olan koltuklar için sadece ılık su kullanmanız gerekir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla