Sağlık

Çileğin Sağlığa Faydaları

Hiçbir şey taze çileğin yerini tutamaz. Bu kırmızı meyve hafif tatlı, sulu tadıyla ve ağızda oluşturduğu hisle çok beğenilerek yenilen bir meyvedir.

Akrabalık olarak güle çok yakın olan çilek tohumlarını dış yüzeyinde barındıran tek meyvedir. Çileğin cazip görünümü ve muhteşem tadı her yaştan insanın favori meyvesi olmasını sağlamıştır.

Bu meyvenin tadını çıkarmak için en basit ve en yaygın yolu ham şekilde yemektir. Ayrıca çilek ile dondurma, reçel, şurup, unlu mamulleri, çikolata ve daha pek çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

Taze veya dondurulmuş olsun, bu meyvenin sağlığa faydaları sizi şaşırtacak kadar çoktur. Çilek; vitamin C ve K yanı sıra folik asit, magnezyum, manganez ve potasyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Çilek; bir kap başına sadece 49 kalori sağlarken ayrıca şeker oranı bakımından diyetik bir meyve özelliğine sahiptir.

Çileğin 600’ün üzerinde çeşidi vardır ve antioksidan bakımından zengin bir meyvedir.

Şimdi çileğin sağlık için 10 faydasına bir göz atalım. 

1. Kan Basıncını Düzenler

Çilek yüksek tansiyonu olan insanlar için tavsiye edilir. Aslında, çileğin düzenli tüketimi hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta tutarlı bir kan akımını destekleyerek kandaki oksijen seviyesini korur.

Potasyum sodyum etkilerini azaltır çünkü potasyumun doğal kaynağı olan çilek, kan basıncı kontrol etmeye yardım eder. Aslında, düşük potasyum alımı, yüksek kan basıncı oluşturduğu için risk faktörü oluşturur.

Hipertansiyon hakkında, 1998 yılında yayınlanan bir çalışmada, kan basıncı regülasyonu için potasyumun önemi vurgulanmış ve potasyum alımı kan basıncında düşürücü etki oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Bunlara ek olarak, içeriğindeki magnezyum, kan basıncı, kan akışı ve oksijen düzeyinin azaltılmasında etkili olmuştur.

Ayrıca, çilekte bulunan C vitamini kan basıncını kontrol altında tutarak stres düzeyini aşağı çeker. 2011 yılında Brezilya’da yapılan bir çalışmada obez çocuklar üzerinde C vitamini sayesinde zihinsel stres farklılıkları ölçülebilmiştir.

2. Kardiyovasküler Hastalığı Riskini Düşürür

Lif, antioksidanlar, fitokimyasallar ve içeriğindeki vitaminler sayesinde kalp kaslarını güçlendirirken kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

2004 yılında yapılan bir çalışmada çilekteki antioksidanlar endotelya fonksiyonunda iyileşme sağlarken kardiyovasküler olay riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

2008 yılında metabolizma üzerinde yapılan bir başka çalışmada kan lipitlerini azaltmada ve korumada çileğin etkisi tespit edilirken, oksidatif hasarları azalttığı görülmüştür.

Bir sonraki yıl Beslenme Dergisinde yayınlanan bir çalışmada dondurularak kurutulmuş çileklerin kısa vadeli takviyesi ile hipokolesterolemik etiler ortaya koyduğu ve kadınlarda lipid peroksidasyonu azalttığı gözlemlenmiştir. 

Çilek, kardiyovasküler hastalıklar tedavisinin yanı sıra kandaki olumsuz kolesterolü azalttığı görülmüştür.

2013 yılında yapılan bir çalışmada ise çileği güde 3 porsiyon yiyen kadınlarda yüzde 32 oranında kalp krizi riski azalmıştır.

3. Cilt Sağlığını Korur

İçerdiği C vitamini ve çeşitli antioksidanlar ve serbest radikaller sayesinde cilt ve vücudun zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. C vitamini vücudun elastikiyetini korumak için gerekli madde olan kolojen üretimine katkıda bulunur.

Dermatolojik Cerrahi Dergisinde yayınlanan bir çalışmada fotoyaşlanma ve diğer dermatolojik durumların tedavisi için C vitamininin topikal uygulama önemi vurgulamaktadır. Ayrıca çilek, Kollajen sentezini teşvik eder, zararlı A ve B ultraviyole ışınlarına karşı korur.

Ayrıca, çilek UV-B ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi korur. Cildin zararlı ışınlardan korunması için gerekli güçlü antioksidanları içerir. Üstelik Çilek tüketiminden sonra 24 saat bu etki devam eder.

Ayrıca, çilek likopen cilt yaşlanması belirtileri ile mücadelede yardımcı olur.

Çilek düzenli tüketimi cilt kırışıklıkları ve yaşlılık lekeleri gibi belirtilerini yavaşlatır ve cildin genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Hatta yapabilirsiniz yüz maskesi şeklinde de kullanabilirsiniz.

  1. Çilek püresi, 1 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı süt kremasını bir su bardağının yarısına kadar doldurun.
  2. İyice malzemeleri karıştırın.
  3. Tüm yüz ve boyun bölgesine bu macunu uygulayın.
  4. 20 ila 25 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın.
  5. haftada bir kez bu yüz maskesini kullanın.

4. Kanser ile Mücadelede Yardımcı olur

Çilek tüketimi özofagus, meme, kolon, prostat ve cilt kanseri riskini azaltır.

Çilek yüksek miktarda C vitamini (antioksidan) içerdiğinden vücudun savunmasını güçlendirir ve kansere karşı mücadelede yardımcı olur. Antioksidanlar, serbest radikaller ve hücreler üzerinde oluşabilecek olumsuz etkileri nötralize ederek hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca, çilekte bulunan kuersetin ve ellajik asit gibi fitokimyasalların, kanser hücrelerinin büyümesini bastırması gibi antikanser özellikleri verir.

Organik olarak yetiştirilen çilekte, yüksek antiproliferatif etkisi ve antikanserojen özellikleri vardır.

2012 yılında yayınlanan bir çalışmada; kanseri önlemek için dondurularak kurutulmuş çilek tozu uygulaması yapılmıştır.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çilek, bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynayan C vitaminini içerir.

Aslında, bir porsiyon çilek tüketimi ile günlük 51,5 mg C vitamini ihtiyacını karşılamış olursunuz.

C vitamini, güçlü bir antioksidan olması hasebiyle vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerini besler ve vücudun enfeksiyonlara hızla yanıt vermesini sağlar.

Ayrıca, C vitamini, kalp hastalığı veya kanser gibi çeşitli hastalıklara yol açan zararlı serbest radikallere karşı mücadelede yardımcı olur.

Çileğin düzenli tüketimi öksürük, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

6. Eklem İltihabı ve Gut Hastalıklarına İyi Gelir

Serbest radikaller asit birikimine neden olarak doku ve kaslarda hasara neden olabilir. Buda eklem iltihabı ve gut hastalığı riskini artırabilir.

Antioksidanlar açısından zengin olan çilek vücuttaki zararlı toksinleri atarak bu konuda bize oldukça yardımcı oluyor. Ve doğal olarak artrit, gut hastalığı ile mücadele ediyor.

Ayrıca, çilek, anti-inflamatuar doğası sayesinde eklem iltihabının iki ortak belirtisi olan ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, çilek folik asit için iyi bir kaynaktır. Eklem iltihabından muzdarip olanlar folik asit eksikliğini çilek yiyerek karşılayabilir.

7. Bilişsel İşlevleri geliştirir

Çilek hücreleri zararlı serbest radikallerin zararlarından koruyan yüksek derecede antioksidan içerir.

Ayrıca, beyin içindeki  iletişim yolu olan nöronlar içinde faydaları vardır. Çilek beyindeki inflamasyonu engelleyerek nöronları hasarlara karşı korur.

Vücudun oksidatif stres ve enflamasyona karşı savunma kabiliyetlerini artırarak hafıza hastalıkları olan Alzheimer ve demans gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

2004 yılında Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisinde yayınlanan bir ön araştırmaya göre çilek yiyen insanların beyinlerinin normalden daha geç yaşlandığını bildirmektedir.

2012 yılında Nöroloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada flavonoidler bakımından zengin diyet uygulayan yaşlıların bilişsel gerileme oranlarının azaldığı sonucuna varılmıştır.

2012 yılında Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada da yaban mersini, böğürtlen, çilek ve diğer meyveleri tüketmenin beyin üzerinde yararlı etkileri olduğu ve yaşa bağlı hafıza kaybı, diğer değişiklikleri önlemeye yardımcı olabildiği bildirilmiştir.

8. Çilek Diyabete (şeker hastalığına) İyi Gelir

Çilek şeker hastalığı olan insanlar için mükemmel bir meyve seçimidir. Çilek hem kan şekerini düzenler hemde bu seviyeyi istikrarlı bir şekilde aşırı düşme ve çıkmaktan muhafaza eder.

Ayrıca, çilekteki lif kan şeker emiliminin yavaşlatılmasına yardımcı olur.

2010 yılında Şifalı Gıda Dergisinde yayınlanan bir çalışmada çileğin hipertansiyon tedavisi için iyi bir potansiyele sahip olduğunu ve Tip 2 diyabete iyi geldiğini ortaya koymuştur. Ancak nihai sonuçlar için hayvan ve insan modelleri ile daha ileri çalışmalarla elde edilecektir.

Ayrıca, çilek Tip 2 diyabete karşı koyarak sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

Şeker hastaları için önerilen çilek tüketme porsiyonu 3/4 bardaktır.

9. Çilek Göz Sağlığını Destekler

Çilek yüksek C vitamini içeriği ile göz sağlığı için oldukça faydalıdır.

Amerikan Optometrik Derneğine göre, C vitamini alımı göz sağlığı için çok önemlidir. Çilekteki antioksidanlar vücudun serbest radikal hasarı ile mücadelesine yardımcı olarak katarakt gelişme riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda, glokom gibi göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.

C vitamini ayrıca gözün kornea ve retina güçlendirilmesi açısından önemlidir.

Göz sağlığı için faydalı kabul edilen çileğin diğer bir bileşeni de potasyumdur. Potasyum olmadan vücuttaki su seviyeleri dengelenemez ve bu eksiklik göz kuruluğuna yol açar. Ayrıca, potasyum gözlerdeki oküler basıncı dengelemeye yardımcı olur. Bu basınçtaki herhangi bir rahatsızlık gözler için çok zararlı olabilir.

10. Çilek Sağlıklı Bir Gebeliği Destekler

Hamile kadınların günlük beslenmelerine çileği de ilave etmeleri çok önemlidir. Çileğin gebeliğin erken dönemlerinde bebeğin oluşumunu ve bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan maddeleri içerir.

Ayrıca, yeterli miktarda alınan folat sayesinde doğum defektleri riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

1999 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisinde yayınlanan bir çalışmada yeterli miktarda flot alan annelerin doğum kusurlarını diğer annelere göre daha fazla önlediği bildiriliyor.

Çilek folik asit ile birlikte aynı zamanda beyin gelişiminde önemli bir rol oynar, ancak hamilelik sırasında bile hafif bir eksikliğin bebeğin beyin gelişimine zarar verebilir iyot bakımından iyi bir kaynaktır.

Aynı zamanda çilek içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, C vitamini ile annelerin sağlığının yanı sıra doğmamış bebekler için de önemli olan diğer hayati besinleri sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla