Yeme & İçme

Çiğ Yumurtanın Zararları

Her zaman tartışılan konulardan biri olan çiğ yumurta zararlı mı sorusunun detaylı yanıtlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Öncelikle sağlık açısından oldukça faydalı olan yumurta ciddi bir protein kaynağıdır. Elbette pişmiş yumurtanın sağlıklı olduğu unutulmamalıdır. Çiğ yumurta ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve diğer yanıtlar, yazımızın devamında aktarılmıştır.

Çiğ Yumurta İçmek Faydalı mı?

Günümüzdeki pek çok kişi yumurtanın ısındıktan sonra içeriğindeki besin maddelerinin kaybolduğunu düşünür. Bu yüzden yumurtayı çiğ yemek ister. Her gıda türünde olduğu gibi yumurtada da pişirme sırasında besin değerleri kaybolabilir. Ancak çiğ olarak içilen yumurtada da yeteri kadar besin maddesi vücuda alınmamaktadır.

Çiğ Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Çiğ yumurtanın zararları konusunda doğruluğu kanıtlanmış pek çok durum bulunmaktadır. İlk olarak çiğ yumurta tüketmek biyotin eksikliğini artırmaktadır. Bununla beraber salmonella adı verilen bakterinin bulaşma riski artar.

Salmonella Bakterisi: Bu bakteri türü tavuğun üreme dokularındaki enfeksiyonla bulaşır. Ayrıca yumurta sarısında da salmonella bakterisi olabilir. Bu yüzden yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi önerilmez. Öte yandan yumurtalardaki besin değeri her zaman aynı değildir. Örneğin kafeste yaşayan tavuklarda bakteri riski daha az iken, otlayan tavuklarda risk yüksek olmaktadır.

Biyotin Eksikliği: Biyotin, yumurta sarısında bulunan önemli bir maddedir. Vücut için yararlı bir madde olan biyotinin eksikliğinde çeşitli sağlık sorunları oluşabilir.

Çiğ yumurta tüketmeden önce yumurtadaki proteinin vücuttaki sindirme oranına da dikkat edilmelidir. Pişmiş yumurtadaki proteinin sindirim oranı %90 iken, çiğ yumurtadaki proteinin sindirim oranı %50’dir.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın vücut sağlığına son derece ciddi faydaları bulunmaktadır. Öncelikle insan vücudunda salgılanamayan proteinleri barındıran yumurtanın elzem amino asit bakımından zengin olduğu bilinir. Ayrıca çocukların protein ihtiyacının neredeyse yarısı yumurta tarafından karşılanabilir.

Yumurtanın içeriğinde bol miktarda E, D, B ve A vitamini bulunmaktadır. Özellikle de yumurta sarısında A vitamini daha çok yer alır. Kemik gelişiminde önemli olan A vitamini ayrıca gözlerin gelişim sürecini destekler. Yine solunum ve sindirim sistemini güçlendiren A vitamini ayrıca diş sağlığını da olumlu yönde desteklemektedir.

Yumurta sarısındaki D vitamini de kemik gelişiminde önemli rol oynar. E vitamini bakımından da zengin olan yumurtanın beyin sağlığı için gerekli bir besin kaynağı olduğu unutulmamalıdır. İçerdiği proteinlerin yanı sıra demir bakımından zengin bir besin kaynağı olan yumurta, kansızlık sorununa iyi gelir. Birçok hastalığa karşı koruyucu görev üstlenen yumurta ayrıca öğrenme kabiliyetini güçlendirmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla