Çiçeklerin daha hızlı büyümesi için toprakları düzemli olarak havalandırılmalıdır.
Bahçe & Bitkiler

Çiçekler Nasıl Daha Hızlı Büyür?

Çiçekler bulundukları ortama farklı bir renk katarlar. Görüntüleri ile her yere baharı getiren çiçeklerin en gösterişli oldukları zaman dilimi büyümeye başladıkları zamanlardır. Tohumdan çiçek açma sürecine kadar olan süreçte çiçekler yavaş yavaş büyüyebilir. Bu nedenle çiçekleri daha hızlı büyütecek yöntemler denemek gerekebilir.

Kök Gelişimini Desteklemek

Kökler bitkilerin özellikle de çiçeklerin büyümesine hayati öneme sahip alanların başında gelir. Kökler ne kadar rahat bir şekilde ilerleyecek ortam bulursa çiçekleriniz o kadar kısa sürede çıkmaya başlayacaktır. Bitkinizi dikerken kök kısımlarının rahat bir şekilde ilerleme imkanı bulacağı saksılar kullanmanız gerekir. Saksınız ne kadar dar ve kökler için yetersiz olursa çiçeklerinizin büyümesi o kadar yavaş olur ve gelişimleri de duracaktır.

Toprak Bakımını Yapmak

Çiçekleri başarılı bir şekilde büyütebilmek için toprağın düzenli bir şekilde havalandırılması gerekir. Toprak havalandıkça içerisine bulunan besleyici bakteriler yeniden aktif hale gelecektir. Ayrıca toprak bakımında doğal kompostlar kullanmak da çiçeklerin en güzel şekilde serpilmesine yardımcı olacaktır. Toprak içerine eklenecek olan doğal ürünler bitki kökleri ile daha kolay bir şekilde emilecek ve çiçeklerin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Çiçeklerin topraklarına yumurta kabuğu, muz kabuğu ya da kuru çay eklemek hızlı büyüme sağlar.

Çiçekleri Hızlı Büyüten Yöntemler

Muz

Çiçek fidelerinizi toprağa ekerken muz kabuklarını ve muz parçalarını da toprağın altına yerleştirerek fidenizi dikebilirsiniz. Muzun içerisinde yer alan yüksek miktardaki fosfor ve potasyum sayesinde bitkiniz daha hızlı bir şekilde büyüme gösterecektir. Gül gibi bir çiçek büyütecekseniz muz kabukları oldukça etkili olacaktır.

Sodalı Su

Yapılan araştırmalarda bitkilere sodalı su verilmesi halinde köklerinin daha kaliteli bir şekilde büyümeye başladığı ve çiçeklerin de büyüdüğünü göstermiştir. Sodalı suyun içerisinde yoğun miktarda oksijen, fosfor, hidrojen, potasyum, sodyum, kükürt gibi bileşenler bulunur. Çeşme suyunun vereceği bileşenlerden daha fazlası bulunduğu için soda su her zaman için çiçeklerin büyümesine fayda sağlayacaktır.

Akvaryum Suyu

Evinizde balık beslemeyi seviyorsanız ve akvaryum suyunuzu değiştirecekseniz bu suyu çiçeklerinize verebilirsiniz. Balıklar için kirli gibi görünen bu su aslında doğal gübreler içerir. Balık kalıntıları toprakların daha besleyici bir hal almasını sağlar. Çiçeklere dökülen akvaryum suyu ise hızlı büyüme etkisi yapacaktır.

Yumurta Kabukları

Yumurta kabuklarının içerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyum ise toprağın daha verimli olmasını sağladığı gibi çiçek ve diğer bitkilerin büyümesinde etkilidir. Yumurta kabuklarını iyice yıkayıp daha sonra ezdiğinizde toprakların arasına karıştırabilirsiniz. Yumurta kabuklarını ezmek yerine toprakların içerisine dik şekilde batırdığınızda da aynı etkiyi yapacaktır.

Hızlı büyüyen çiçekler için her gün çiçeklere güzel sözler ve şarkılar söylenebilir.

Konuşmak ve Şarkı Söylemek

Çiçeklerin hızlı bir şekilde uzamasını sağlamak amacıyla kullanılacak bilimsel yöntemlerden biri de çiçeğe şarkı söylemektir. Çiçeklerinize güzel sözler söylediğinizde ve şarkılar mırıldandığınızda kısa sürede büyümeyi görebileceksiniz.

Kuru Çay

Kuru çay bitkiler için faydalı gübrelerden biridir. Toprağın pH değerini ayarlayan kuru çay aynı zamanda bitki köklerinin suyu daha iyi emmesine yardımcı olur. Birkaç yemek kaşığı kuru çayın toprak ile karıştırılması oldukça etkili sonuçlar almayı sağlar.

Kahve Telvesi

Kahve içmeyi seven biriyseniz içtiğiniz kahvenin telvesini çiçeğinizin toprakla buluştuğu kısımlarına dökebilirsiniz. Kahvenin içerisinde bulunan kafein maddesi çiçeklerin daha etkili bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla