Beslenme & Diyet

Cevizin Bilim Destekli Sağlık Faydaları

Ceviz çok sağlıklıdır ve düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Çeşitli bilimsel çalışmalar, cevizin kronik hastalıkları önlemeye ve kontrol altına almaya yardımcı olduğunu kanıtladı. Hem tadı çok güzel hem de atıştırmalık olarak yiyilebilir.

Cevizin günlük tüketimi vücuda, folat, manganez ve tiyamin gibi gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Çeşitli tıbbi çalışmalar, cevizin günümüzde yaygın olan kalp hastalıklarını ve kanseri önlediğini kanıtlamıştır. Ayrıca kilo verme ve beyin sağlığı için de çok yararlıdır.

Cevizin Besin İçeriği

Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminler bakımından zengindir. Bir fincan ceviz, önemli miktarda çeşitli temel besin maddelerini sağlar. Bu temel besin maddeleri şunlardır; Demir, çinko, manganez, bakır, kalsiyum, tiyamin, folat ve B6 vitamini.

İşte cevizin kanıtlanmış faydaları;

Beyin Sağlığını Korur

Cevizler genellikle beynin doğru çalışmasını etkileyen sinirsel bozulma gibi durumların önlenmesine yardımcı olur. Araştırmacılar cevizde beyin iltihabının azaltılmasına yardımcı olan ve bir çeşit antioksidan olan polifenolden bol miktarda bulunduğunu tespit etti.

Cevizin içerisindeki yağ asitleri ve kimyasal bileşikler, beynimizi yaşlılığa bağlı hastalıklardan koruyan besin maddeleri ile besler. Ayrıca, gençlerde mantıksal çıkarım kapasitesini arttıran ve beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olan omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür.

Kalp Hastalıklarını Azaltır

Çalışmalar, cevizin genel kolesterolü, özellikle kalp hastalıklarına yol açan LDL kolesterolü azalttığını ispatlıyor. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara ve diğer ilgili kalp hastalıklarına neden olan kan yağlarının ve vücut kütle indeksinin (VKİ) azaltılmasını kolaylaştırır.

Kilo Kontrolünde Yardımcı Olur

Ceviz, ideal kilonuzu korumaya yardımcı olur. Bunun nedeni, doygunluk hissi veren ve kilo alıp vermenizi önleyen lif ve protein içeriyor olmasıdır.

Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür

Tip 2 diyabetli hastaların metabolik parametrelerini artıran diyet yağları bakımından zengindir. Bu durumda hastalar günde yaklaşık çeyrek fincan ceviz tüketmelidir. Bu, normal tüketimin ilk üç ayında elde edilebilecek insülin düzeylerini önemli ölçüde azaltır.

Erkeklerde Üreme Sağlığını İyileştirir

Çeşitli protein içeriği sayesinde, sperma ve spermin kalitesini arttırır. Çalışmalar ceviz tüketiminin hareketlilik, canlılık ve morfoloji de dahil olmak üzere erkeklerde sperm kalitesini önemli ölçüde artırdığını kanıtlamıştır. Bu nedenle, cevizin erkeklerde doğurganlığı artırmada büyük rolü vardır.

Bazı Kanser Türlerini Önler

Ceviz, prostat ve meme kanserinin önlenmesine ve ilerlemesinin durdurulmasına yardımcı olur. Düzenli ceviz tüketimi, prostat kanserine yakalanma riskinizi en aza indirir (yaklaşık %40 oranında).

Dahası, göğüs kanseri riskini yarı yarıya ve tümör büyümesini %50 oranında azaltır. Çalışmalar, omega 3 yağ asitlerinin ve cevizlerde bulunan antioksidanların, antikanser etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, ceviz bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücuttaki kanserli hücreleri önlemeye yardımcı olur.

Hamile Kadınlar için Müthiş Faydalıdır

Araştırmacılar, yağ asitleri bakımından zengin ceviz tüketen bir annenin rahmindeki bebeğin, gıda alerjisi olma ihtimalini azalltığını gösterdi. Çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) içeren ceviz gibi besinler tüketen annelerin bebeklerinin, alerji sorunu yaşama ihtimali düşüktür.

Kan Şekerini Düzenler

Ceviz yüksek oranda diyet lifi içerir. Lif, standartlaştırmaya yardımcı olur ve kilo vermeye yardımcı olmaktan başka, kandaki şeker oranını da düzenler. Lifli gıdaları tükettikçe; inme, bağırsak sendromu, hemoroit (basur) ve böbrek taşı oluşma riski de azalır.

Hafızayı ve Öğrenme Yeteneklerini Geliştirir

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, cevizin kaygıyı azalttığı, hafıza kapasitesini ve öğrenme becerilerini arttırdığı bulunmuştur. Bu nedenle ceviz yemek, bellek hücrelerini ve düşünme yetilerini yok eden Alzheimer gibi hastalıkları önlemede çok etkili olur.

Yaşlılığa Bağlı Hastalıkları Önler

Ceviz güçlü antioksidanlar içerir. Sağlık için antioksidanlar önemlidir, çünkü yaşa bağlı kalp hastalıklarına neden olan serbest radikallerle mücadele ederek hastalıklardan korunmanızı sağlar.

Ceviz, mevcut kabuklu yemişler arasında en iyisi olan ve antioksidan etkisi yüksek lipoprotein içeriğine sahip polifenoller içerir. Araştırmacılar, antioksidan değerinden dolayı cevizin en faydalı kabuklu yemiş olduğunu söylüyorlar.

Sonuç

Çeşitli araştırmacılar, cevizin sağlığa faydalarının tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu düşünüyor. Yüksek kalori ve yağ asidi içerdiği için, kilo aldırdığı gerekçesiyle bazı insanlar ceviz yememektedir. Ancak, günlük önerilen miktar kadar tüketildiğinde vücuda birçok fayda sağlar. Çok az tüketmek size fayda sağlayamayabilir veya çok fazla miktarda yemek yan etki yapabilir. Bu yüzden günlük 3-6 tane ceviz yemek; sizi genç, zinde ve sağlıklı tutacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla