Pratik Bilgiler

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çaydanlıklar gündelik yaşamda en çok kullanılan ürünlerden biridir. Haliyle sürekli kullanılan çaydanlıklar bir süre sonra parlaklığını yitirir. Ayrıca ocakta unutularak yanan çaydanlıklar hem sağlık açısından hem de ürünün kalitesi bakımından olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Çaydanlıkların hızlıca ısınması nedeniyle iç ve dış kısmında yaşanacak kararmaların ortadan kaldırılması için çaydanlık temizleme işlemlerinin doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Yine bu süreçte çaydanlıkların tutma kısmının ısınması nedeniyle ortaya çıkan kötü kokular da insanları rahatsız eder.

Çaydanlığın zarar görmemesi adına yapacağınız temizlik uygulamaları için öncelikle çaydanlığın soğuması beklenmelidir. Kararan çaydanlıklar için de aynı durum geçerlidir.

Metal Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Metal çaydanlıkların yanması durumunda iç kısmının yeniden parlatılması için bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle yanmış bir çaydanlığı temizlemek için içerisine yarım litre su doldurduktan sonra;

  • Yarım bardak sirke
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz.

Bu karışımı kaynattıktan sonra yumuşak bir sünger yardımıyla çaydanlığı temizleyebilirsiniz. Son aşamada bol su ile durulayabilir ve bu sayede parlak bir çaydanlığa ulaşabilirsiniz.

Çaydanlığın dış kısmı için uygulayacağınız işlemler farklı olacaktır. Kararmış olan dış çaydanlık kısmını temizlemek amacıyla 1 bardak sirkeye 1 çay kaşığı tuz attıktan sonra erimesini bekleyebilirsiniz. Daha sonra bu karışımla çaydanlığın dış kısmını silmeniz yeterlidir.

Hatalı uygulamalar, çaydanlıkların aşınmasına sebep olabilir. Genelde metal olan çaydanlıkları temizlemek için mutlaka doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Günümüzde amonyaklı temizleyicilerle temizlik yapan bireylerin çaydanlığı kullanılamaz hale getirdiği bilinir.

Çelik Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Metal çaydanlıklar yerine çelik çaydanlık kullananların yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Gerek kimyasal gerekse doğal maddeler ile rahatlıkla çelik çaydanlık temizleyebilirsiniz. Bulaşık süngerine dökeceğiniz amonyaklı temizlik karışımını çelik çaydanlığa uygulayabilir ve bu sayede kararmaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğal yöntemler kullanmak isteyenler ise sirke karbonat karışımını ya da sadece sirkeyi tercih edebilir. Çaydanlığın çok kararması durumunda büyük bir tencerede su, karbonat ve sirkeyi karıştırabilirsiniz. Tencereye çaydanlığı bıraktıktan sonra bir süre bekleyebilir ve son aşamada yine su ile ovalama yaparak çelik çaydanlıktaki tüm lekeleri yok edebilirsiniz.

Limon ve Limon Tuzu ile Çaydanlık Temizleme

Farklı bir alternatif arayanlar limon kabuğu parçalarıyla da çelik çaydanlık temizleyebilir. Aslında kimyasal temizleyiciler sağlık açısından zararlı olduğu için doğal bir parlatıcı olan limon ile beraber çelik çaydanlığı bol su kullanarak temizlemeniz mümkündür. Limonun yanı sıra çaydanlık içini parlatmak isteyenler limon tuzu kullanabilir. 1 yemek kaşığı kadar limon tuzunu çaydanlığa bırakarak 15 dakika kadar beklettikten sonra durulayabilir ve kalıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Elma Kabuğu ile Çaydanlık Temizleme

Çelik çaydanlıkların içini parlatmak için kullanılabilen elma kabukları son derece güzel sonuçlar vermektedir. Çaydanlığın için bırakacağınız elma kabuklarına su ilave edebilir ve karışımın kaynatabilirsiniz. Bir süre sonra pamuklu bez ya da sünger ile çaydanlığın içini ovalayabilir ve yine başarılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Çaydanlık Temizliği için Sirke ve Kaya Tuzu Karışımı

Sirke ve kaya tuzunu kaynar suda erittikten sonra çaydanlığın içi ve dışı için kullanabilirsiniz. Üstelik bu karışımla temizlenen çaydanlıkların ilk gün ki rengine ulaşacağı unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla