Tarifler

Çay ile Maske Nasıl Hazırlanır?

Kültürümüzde bilindiği üzere çay önemli bir yere sahiptir. Gerek kahvaltıda gerek öğle vakitlerinde sıklıkla tükettiğimiz çayı ayrıca akşam saatlerinde de çokça tercih ederiz. Ancak çay sadece tüketim için değil artık cilt güzelliği için de kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere çay ile maske nasıl hazırlanır sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Çay Maskesi Tarifleri

Çay ile beraber kullanılarak maske yapılabilen çikolata, mısır unu, krem, pirinç unu ve muz gibi besin kaynakları, oldukça güzel sonuçlar sunmaktadır. Öncelikle çay maskeleri cildin gergin kalmasını sağlarken güneşten korur. Ayrıca yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır ve göz altı morluklarından da kurtarır. Aşağıda paylaşacağımız çay maskesi tariflerini sağlıklı bir şekilde uygulayabilir ve sonuçları da kısa sürede fark edebilirsiniz.

Çay ve Krem Maskesi: İlk olarak demlenen çayı soğutun. Daha sonra nemlendirici krem içerisine 2 tatlı kaşığı kadar çayı ekleyin. Bu karışımı yüzünüze sürerek 10 dakika bekletin. Yüz bölgesindeki genişlemiş gözeneklerin sıkılaşması için tercih edebilirsiniz.

Çay ve Mısır Unu Maskesi: Yaklaşık 3 kaşık mısır ununu yine 3 kaşık demlenmiş çay ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze sürerek 30 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile durulama yapın. Bu karışım yüz bölgesindeki siyah noktaların azalmasını sağlar.

Çay ve Çikolata Maskesi: Antioksidan bakımından zengin olan çikolata ve çay, maske olarak kullanılabilir. 3 veya 4 yemek kaşığı kadar kakao tozunu 3 kaşık demlenmiş çay ile karıştırarak yüzünüzde 20 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra durulama yapabilir ve cildinizin ferahladığını hissedebilirsiniz.

Çay ve Muz Maskesi: Muz ve çay ikilisi cilde iyi gelen maskelerden biridir. 1 adet muzu iyice ezdikten sonra demlenen çaydan 2 yemek kaşığı kadar ekleyebilirsiniz. Oluşan maskeyi yüzünüze sürerek 20 dakika kadar beklettikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Çay ile muz maskesi, cilt lekelerini azaltmak ve cildi doğal yoldan nemlendirmek için tercih edilmektedir.

Hızlı ve Etkili Çay Maskesi: Etkili bir çay maskesi arayanlar öncelikle aşağıdaki malzemeleri bulundurmalıdır;

  • Yulaf unu
  • Pirinç unu
  • Bal
  • Çay

Hazırlanışı: 2 çorba kaşığı soğuk çaya 1 çorba kaşığı pirinç ununu ve balı ekleyin. 2 kaşık kadar da yulaf ununu ekleyin ve karıştırın. Ardından sırt üstü uzanarak maskeyi bekletin. Gece uygulayacak olanlar sabaha kadar maskeyi yüzünde bekletebilir ve cildin yenilenmesini sağlayabilir.

Cilt Lekeleri için Çay Maskesi

Genelde güneşe maruz kalanların tercih etmesi gereken çay maskesi, cilt lekelerinin engellenmesi için kullanılmaktadır. Bu konuda ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 tane muz
  • 1 yemek kaşığı siyah çay

Suyun içerisinde 1 yemek kaşığı kadar siyah çayı bırakarak demleyin. Daha sonra demlenen çayı süzün. Ardından 1 yemek kaşığı kadar mısır unu ekleyin. Karışımı daha sonra yüzünüzdeki sorunlu bölgelere peeling şeklinde sürün. Son aşamada soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla