Meslek

Büyükelçi Nedir? Nasıl Olunur?

Büyükelçi olmak için üniversitelerin politika, tarih ve uluslar arası ilişkiler gibi bölümlerinden mezıun olmak gerekir.

Büyükelçi bir ülkenin farklı bir ülkede bulunan en üst düzeydeki temsilcisi kabul edilen diplomata denir. Büyükelçilere ‘’sefir’’ de denmektedir. Büyükelçiler hangi ülkenin vatandaşıysa gittikleri farklı ülkelerde kendi ülkelerini temsil ederler. Büyükelçiler vatandaşı oldukları ülkenin devlet başkanını temsil görevine sahiptirler. Büyükelçiler bulundukları ülke ile temsil ettikleri ülke arasında siyasi, kültürel, ekonomik ve askeri düzeyde çalışmalarda bulunurlar.

Büyükelçilik görevi verilen kişiler bağlı bulundukları devlet başkanı tarafından verilen itimatname ile birlikte görev yapacakları ülkeye giderler. Ellerinde bulunan bu itimatnameleri gittikleri ülkenin devlet başkanına bizzat teslim ederek resmi olarak görevlerine başlayabilirler.

Büyükelçi Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mezuniyet

Büyükelçi olmak isteyen kişilerin uluslararası ilişkiler konusunda bilgisi olan bu konuda eğitim almış kişilerden olması önemlidir. Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren tarih, politika, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerinden mezun olan kişiler büyükelçilik için uygun görülmektedir. Büyükelçi olabilmek için dış ilişkiler konusunda uzmanlaşacak ve güncel bilgileri edinebilecek bir eğitim almak şarttır.

Deneyim

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişilerin dış ilişkiler konusunda tecrübe edinmesi gerekir. Bunun için çeşitli alanlarda diplomasiye dahil olması ve deneyim kazanması önemlidir. 4 yıllık lisans eğitiminin hemen ardından büyükelçi olmak mümkün değildir. Ancak bu alanda elde edilecek olan deneyimler sayesinde büyükelçilik konumuna gelmek daha kolay olacaktır.

Büyükelçilerin iletişim becerisinin yüksek olması gerekir.

Kişisel Beceriler

Büyükelçi olmak isteyen kişilerin kendilerini sürekli geliştiren ve okumalar yapan kişiler olması gerekir. Toplumlarda yaşanan olayları doğru bir şekilde okuması, ülkeler arası durumları yakından takip etmesi gerekenlerdendir.

Büyükelçi olacak kişilerin iletişim becerilerinin yüksek olması ve dış ilişkilerde en iyi şekilde temsil edebilecek yeteneğe sahip olması da gerekir. Analitik düşünme, doğru ifadeler kullanabilme ve her zaman ülkesinin genel durumunu görebilme özelliği de bulunması şarttır.

Dil Bilgisi

Büyükelçi olarak gidilecek olan ülkenin dilini en iyi derecede bilmek gerekir. Bunun yanı sıra büyükelçi olmak isteyen kişilerin farklı dilleri bilmesi de önemli bir konudur. Konuşma, yazma ve okuma alanlarında dil bilgisi yetersiz olan kişilerin büyükelçi olması oldukça zor bir durumdur.

Girişimcilik

Büyükelçiler bulundukları ülkelerde çeşitli çalışmalar yürüterek ülkelerini temsil ederler. Girişimci bir ruha sahip olan büyükelçiler daha başarılı işlere imza atabilir. Aynı zamanda büyükelçilerin hızlı düşünmesi ve isabetli karar vermesi de gerekir. İnsanları yönlendirebilme, olayları yönetebilme ve ülkeyi en iyi şekilde temsil etme görevi de büyükelçiler için önemlidir.

Büyükelçi olarak görevlendirilen kişiler ”İtimatname” ile göreve başlarlar.

Büyükelçi Atamaları Nasıl Olur?

Büyükelçiler geniş kriterler ile değerlendirilerek dikkatli bir şekilde seçilirler. Devlet başkanını ve ülkeyi temsil ettiklerinden dolayı büyükelçi seçimleri uzun araştırmalar ile yapılmaktadır. Büyükelçi görevlendirmeleri ülkemizde Dışişleri Bakanlığı tarafından önerilirler. Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı tarafından önerilen adaylar değerlendirilerek göreve atanırlar. Türkiye’de 119 ülkede büyükelçilik vardır.

Büyükelçilerin Maaşları Ne Kadardır?

Büyükelçiler kıdemlerine ve derecelerine göre farklı maaşlar alabilmektedir. Ayrıca büyükelçilerin çalıştığı ülkeler ve evli olup olmamaları gibi durumlara göre maaşları değişebilmektedir. Büyükelçiler 3 bin ile 6 bin dolar arası bir ücret almaktadır. Bu maaşlar ise senelere göre değişebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla