Genel Kültür

Bozuk Süt Nasıl Anlaşılır?

Sayısız faydası bulunan sütün içeriğinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Ayrıca mineral, vitamin ve yüksek besin değerleriyle de dikkat çeken süt özellikle bebeklerdeki gelişim sürecini destekleyen en önemli içecektir. Ancak tüketilecek sütün taze olması gerekir. Süt ve süt ürünlerinin üreticiden alınarak kaynatıldıktan sonra tüketilmesi, içeriğindeki bakterileri tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Haliyle bozuk süt nasıl anlaşılır sorusuyla ilgili bilmeniz gereken çok daha farklı detaylar söz konusudur.

Sütün bozulma nedenleri de bilinmelidir. Öncelikle açık ve sıcak ortamlarda bekletilen süt, bakterilerin hızlıca çoğalmasına neden olur. Sonuç olarak ambalajı açılan sütün mutlaka buzdolabında saklanması gerekir. Aynı durum, kaynatılmış süt için de geçerlidir. Tüketim süresi ise buzdolabında beklettikten sonra 2 gündür.

Sütün Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarım?

Ömrü kısa olan süt, bozulma sürecinde içeriğindeki mikroorganizmaların şekeri tüketmesiyle devreye girer. Elbette ısıl işlemlere başvurularak sütteki mikroorganizmalar arındırılabilir. Fakat havayla temas eden süt hızlıca bozularak sağlık sorunlarına neden olabilir. Tüm bu nedenlerden ötürü sütün kokusuna, kıvamına, tadına ve rengine bakarak sütün bozuk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sütün Tadı: Sütün bozuk olduğunu anlamak için tadına bakabilirsiniz. Eğer süt acılaşmaya ya da ekşimeye başlamış ise bozulduğu anlamına gelir.

Sütün Rengi: Sütün rengi beyazdır. Bozulmaya başlayan süt ise sarı renge bürünür. Ayrıca süt bozulurken ne kadar bekletilirse rengi daha sonrada kırmızı ya da maviye dönüşebilir.

Sütün Kokusu: Sütü koklayarak da bozuk olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ekşimsi bir kokuya sahip olan süt bozulmuştur ve tüketilmemelidir.

Sütün Kıvamı: Akıcı bir kıvama sahip olan süt bozuldukça yoğun bir kıvama ulaşır. Uzun süre bekletilen süt zamanla yoğurt kıvamını alabilir.

Süt Bozuk Olarak Tüketilirse Ne Yapılmalı?

Sütün bozuk olarak tüketilmesi sonucunda bağırsak enfeksiyonları oluşabilir. Ayrıca besin zehirlenmesi gibi kötü sonuçlar da doğurabilir. Buna ek olarak mide krampları, ateş, kusma, ishal, göz kararması ve baş dönmesi de bozuk süt tüketiminden sonra görülen durumlardandır.

Bozuk süt tüketen biri bolca su ve yoğurt tüketmelidir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerin sürmesi halinde hızlıca bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla