boğaz ağrısı
boğaz ağrısı
Sağlık Sağlıklı Yaşam

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, yutkunurken boğaz kısmında oluşan kaşıntı, tahriş ve yutkunmada zorlanma gibi durumlara verilen genel bir isimdir. Pek çok nedene bağlı olarak gelişen boğaz ağrısında en yaygın nedenler:

 • Soğuk algınlığı
 • Grip
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Kuru havaya maruz kalma
 • Alerji
 • Kimyasallar, duman ve hava kirliliği
 • Reflü
 • Tümör gibi durumlar olabilir.

Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Tuzlu Su

Yarım bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin. Tuz suyun içerisinde iyice çözündüğünde bu su ile boğazınızı gargara yapabilirsiniz. Tuz boğazda oluşan bakteri ve virüs kaynaklı sorunları ortadan kaldırmada oldukça etkili olacaktır.

Ballı Çay

Bal boğaz ağrısını yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Yeşil çay, siyah çay, ıhlamur çayı ya da çeşitli çayların içerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Ilık bir şekilde tüketeceğiniz ballı çaylar hem boğazınızı rahatlatacak hem de soğuk algınlığı gibi durumlarda bağışıklığınızı güçlendirecektir.

boğaz ağrısı nasıl geçer
boğaz ağrısı nasıl geçer

Oda Nemlendirici

Genellikle kış aylarında kalorifer ve soba kullanılan ortamlarda hava kuruluğu oluşur. Boğaz ağrısına neden olan bu durumu önlemek için oda içerisine ufak suluklar koyabileceğiniz gibi buhar makineleri de alabilirsiniz. Özellikle çocuklarınız varsa geceleri ve ya gün içerisinde buhar makineleri oldukça faydalı olacaktır.

Pastil

Boğaz kuruluğunu önlemek ve yutkunurken oluşan tahrişi azaltmak adına boğaz pastilleri alabilirsiniz. Pastiller tükürük üretimini artırdığından dolayı boğazın nem seviyesini korur ve tahrişleri önler. Eğer evde pastil yoksa sert şekerleri de kullanarak tükürük salgınızı artırabilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketmek

Boğazın nemli kalması amacıyla bol sıvı tüketilebilir. Bu dönemde boğaz soğuk su nedeniyle daha çok tahriş olabilir. Sıcak su ise boğaza daha çok zarar verecektir. Ilık su ve ılık içecekler tüketmek boğazı rahatlatacaktır.

Zencefil

Zencefil boğaz ağrısı için kullanılabilecek en etkili baharatlardan biridir. Boğazda oluşan enfeksiyonların giderilmesi amacıyla antibiyotik görevi gören zencefil bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Toz zencefil ayrıca yoğurt ya da su ile birlikte de kullanılabilir. Hatta zencefilli limonlu su yapılarak boğazın tahribatı önlenebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi bakteri ve virüslerin oluşturduğu etkiyi azaltma noktasında oldukça etkili bir üründür. Boğaz ağrısının geçirilmesinde ve boğazdaki enfeksiyonların azalmasında elma sirkesi ile gargara yapmak faydalı olacaktır. Elma sirkesi ile gargara birer saatlik aralarla uygulanabilir ve gargara sonrası bol su içilmelidir.

boğaz ağrısına ne iyi gelir
boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısını Geçiren Bitkisel Karışımlar

Ballı Papatya Çayı

 • Bir yemek kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı kuru papatya
 • Bir bardak su

Bir bardak su kaynatılır. İçerisine papatyalar eklenir ve demlenmesi için üzeri kapatılır. 3-4 dakika sonra papatya çayının içerisine bal eklenerek tüketilebilir. Papatya anti enflamatuar özelliktedir ve boğaz ağrısını kısa sürede alır.

Hatmi Çayı

 • Bir bardak su
 • Birkaç kök hatmi

Kaynamış bir bardak suyun içerisine hatmi kökleri eklenerek demlenmesi sağlanır. Hatmi kökü antioksidan özellikte olduğu için boğaz ağrısına neden olan bakteri ve virüsleri etkileyecektir.

Nane Çayı

Nane hem taze olarak hem de çay olarak tüketilebilir. Ayrıca nane yağı da sprey şeklinde boğaz ağrısı için kullanılabilecek ürünlerdendir. Nane limon çayı soğuk algınlığı gibi durumlarda sıkça tüketilebileceği gibi içerisine elma ve karabiber de eklenerek bağışıklık güçlendirilebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla