Sağlık

Böbreklere Zarar Veren Ortak Alışkanlıklar

Böbrekler omurganın her iki tarafında, üst karın boşluğunda ve sırt kaslarının karşısında bulunan fasulye şeklinde iki organdır. Böbrekler kanı detoks ve idrar yoluyla atık ürünleri vücutta filtrelemeye yarar. Böbreklerin başka görevleri ise vücutta bulunan fazla suyu çıkarmaktır. Böbrekler vücudun daha fazla su ihtiyacı olduğunda su tutmaya yardımcı olur. Ayrıca böbrekler vücutta kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin seviyesini düzenlemeye de yardımcı olur. Kalsiyum ve fosfat vücuda oksijen ve besin taşımak için kırmızı kan hücrelerinin basıncını ve vücut fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı önemli hormonların üretimini sağlar.

Sağlıklı kalmak için böbreklerin düzgün işleyişini korumak esastır. Böbrek sorunları vücutta bazı yaygın belirtiler gösterebilir. Bu belirtilerden bazıları yorgunluk, kaşıntı, kötü nefes kokusu, ani ağrılar, idrar renginde değişim, baş dönmesi, kusma, anemi ve nefes almada zorluktur. Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız böbrek hastalığı olasılığını kontrol etmek için doktora başvurunuz.Böbrek problemlerinin ardında birçok neden vardır. Ancak insanlar birçok alışkanlıkları ile böbreklerine kendileri zarar verebilirler.

İşte böbreklere zarar veren 10 ortak alışkanlıklar;

1.Mesaneyi Zamanında Boşaltmamak

Uzun süre boyunca mesane bakımını ve idrara çıkma dürtüsünü geciktirmek böbreklere zarar veren temel nedenlerden biridir. İdrarın uzun süre idrar torbasında kalması idrarda bakteri üremesine neden olabilir.

Bununla birlikte bu zararlı bakteriler idrar yolu enfeksiyonuna ve böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Ayrıca idrarı tutmak böbrekler üzerindeki baskıyı artıracağı için böbrek yetmezliği ve idrar kaçırmaya neden olabilir.

Doğanın kanunu olarak idrar problemini düzeltmek böbreklerinizin ve sizin yararınıza. Ne olursa olsun, ne kadar meşkul olursanız olun, sinyal aldığınız an doğru sinyali takip etmelisiniz.

2.Yetersiz Su Tüketimi

Bol miktarda su içmemek böbreklere zarar verebilir. Böbreklerin temel işlevi vücutta bulunan metabolik atıkları dışarı atmak ve floş, eritrosit üretimini düzenlemektir.

Vücutta yeterli miktarda su bulunmadığında böbreklere daha az kan akışı gerçekleşir. Bunun sonucu olarak da vücutta bulunan toksinleri ortadan kaldırmak ve böbreklerini düzgün çalışması engellenecektir. Ayrıca vücutta bulunan fazla toksinler çeşitli sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Ulusal Böbrek Vakfı’na göre, sağlıklı bir yetişkinin vücudu ve böbrekleri korumak için günlük olarak en az 10-12 bardak su tüketmesi gerekmektedir.

3.Yüksek Tuz Tüketimi

Düzenli olarak fazla tuzlu yemek tüketimi böbrek sorunlarının yanı sıra diğer sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Böbreklerin %95’i gıda yoluyla tüketilen sodyum’u metabolize etmektedir.

Tuz kullanımı fazla olursa, böbrekler aşırı tuz salgılar buda böbreğin daha fazla çalışmasını sağlar. Bu da böbreklerde su tutulumuna ve böbreklerin işleyişini azaltmaya neden oluyor. Su tutma kan basınca bir artışa ve böbrek hastalığı riskini geliştirmeye neden oluyor.

Çalışmalar sonucu fazla tuz tüketiminin idrardaki protein miktarında artış ve böbrek hastalığının gelişmesine önemli bir risk olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Günlük olarak tüketilmesi önerilen tuz miktarı 5 gramdır. Bu miktardan daha fazla tuz tüketimi genel sağlık açısından zararlıdır. Yaklaşık 1 çay kaşığı tuz 6 gramdır.

4.Düzenli Ağrı Kesici Kullanımı

Birçoğumuzun ağrı, ateş ya da inflamasyonu azaltmak için ağrı kesici alma alışkanlığımız vardır. Ancak bu böbreklere ve vücudun farklı organlarına zarar verebilir.

Araştırmalara göre ağrı kesiciler böbreklere kan akışını azaltarak böbrek işleyişinin bozulmasına neden olabiliyor. Ayrıca reçetesiz olarak uzun süreli ağır ağrı kesiciler kullanmakta akut böbrek yetmezliği ve kronik interstisyel nefrit olarak bilinen kronik böbrek hastalığına neden olabilmektedir.

Eğer böbrek fonksiyonlarında azalma varsa doktorunuza sormadan ağrı kesici kullanmayın. Hatta normal böbrek fonksiyonuna sahip olanlar bile ağrı kesicileri mümkün olduğunca kısa süreli ve en düşük dozda kullanmalıdır.

5.Yüksek Proteinli Diyet

Protein sağlığımız açısından iyidir ancak kırmızı et ve diğer bazı protein içeren gıdaların aşırı tüketimi böbrek hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır.

Böbreklerin görevlerinden birisi de protein sindirimi ve azot salgılanmasını sağlamaktır. Yüksek protein alımı böbreklerin metabolik yükünü artırır ve kronik glomerüler basıncı ve hiperfiltrasyonu artırmaktadır. Bu da böbrek problemleri riskini artırmaktadır.

Böbreklerin genel sağlığı için kırmızı et tüketimini sınırlandırın. Fazla kırmızı et tüketimi durumun kötüleşmesine hatta böbrek sorunlarının artmasına neden olabilir. Bu nedenle kırmızı et yemekten mümkün olduğunca kaçının.

6.Aşırı Alkol Tüketimi

Aşırıya kaçmadan alkol tüketilebilir. Ancak aşırı alkol tüketimi böbreklerde önemli hasarlara neden olabilmektedir. Alkol böbrekler ve karaciğer üzerindeki stresi artıran toksinler içermektedir.

Eğer yüksek miktarda alkol tüketirseniz bu ürik asite neden olur ve böbreklerde tıkanıklığa yol açar. Bu da böbrek yetmezliği riskini artırır. Ayrıca alkol dehidratasyona ve böbreklerin normal işleyişini bozmaya neden olur.

Eğer alkol tüketmek isterseniz bunu aşırıya kaçmadan yapın. Genellikle kadınlar ve yaşlı insanlar için günlük 1, erkekler içinse 2 bardak alkol miktarından fazlası önerilmez.

7.Sigara

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre sigara böbrekler olmak üzere vücutta bulunan birçok organ için zararlıdır. Çeşitli çalışmalar sigaranın böbrek hastalıkları ile ilişkisi olduğunu göstermiştir.

Böbrek Hastalıkları Amerikan Derneği’ne göre sigara aslında son evre böbrek hastalığı (SDBY) arkasındaki önemli bir faktörtür.

Sigara içmek kan basıncını ve kalp hızını artırır, kan akışını azaltır ve böbreklerdeki kan damarlarını daraltır. Hatta böbrek fonksiyonlarının kaybını hızlandırır ve mevcut böbrek hastalıklarını kötüleştirebilir.

Sigara vücut için faydalı değildir. Bu nedenle sigarayı bırakmak için arkadaşlardan, aile üyelerinden ve profesyonellerden yardım alın.

8.Aşırı Kafein Tüketimi

Çok fazla kafein tüketimi yüksek kan basıncına ve böbrekler üzerindeki yükü artırmaya neden olur. Ayrıca bu zamanla böbreklere de zarar verebilir.

2002 yılında Uluslararası Böbrek çalışmasına göre kafein tüketimi ile böbrek taşı arasında güçlü bir bağlantı olduğu görülmüştür. Kafein idrardaki kalsiyum atılımını artırabilmektedir.

Düşük miktarlardaki kafein çoğu insanlar için sağlık sorunlarına neden olmaz. Günlük olarak 1-2 bardak kahve, 3 bardak çay içebilirsiniz. Ayrıca alkolsüz içecekler, enerji içecekleri, çikolata, kakao ve bazı ilaçlarda bulunan kafein nedeniyle tüketimini sınırlandırmanız gerekir.

9.Ortak Enfeksiyonlar Almak

Soğuk algınlığı, grip, öksürük, farenjit, tonsilit ve diğer enfeksiyonlar da böbreklere zarar verebilir. Aslında böbrek hastalığı olan kişilerde genellikle hasta olduğunda dinlenmeme ile ilgili bir geçmişe rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra böbrek hastalığı olan kişiler hava değişikliklerine karşı duyarlıdır ve genellikle hasta olurlar.

Eğer tedavi zamanında yapılmazsa ortak enfeksiyonlara neden olan bakteri ve enfeksiyonlar böbreklere zarar verebilir. Ortak enfeksiyona maruz kaldıysanız hızlı ve uygun tedavi yöntemine başvurmalısınız. Kendinizi daha iyi hissetmek için antibiyotik alabilir, bir süre dinlenebilirsiniz.

10.Uyku Eksikliği

Birçok kişi yoğun yaşam tarzı nedeniyle uykunun önemini göz ardı etmektedir. Günlük olarak 6-8 saatlik uyku genel sağlığımız için önemlidir. Eğer gece boyunca düzenli uyku alınırsa dokularda yenilenme oluşur. Ancak uyku düzenli olarak alınmadığı  zaman bu yenilenme sürecini durdurur ve böbreklerde ve diğer organlarda hasara neden olur.

Çalışmalar sonucu uykusuz gecelerin kan basıncını artırdığı ve damar tıkanıklığına neden olduğu düşünülmektedir. Bu da böbrek hastalığı riskini artırmaktadır. Sağlıklı olmak için uyku alışkanlıklarına dikkat etmek ve çalışma ile dinlenme arasındaki süreyi dengeli tutmak önemlidir. Bu sayede böbreklerini sağlıklı tutabilir, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla