Sağlık

Böbrek Taşlarının Oluşumu Nasıl Engellenir

Aramızda böbrek taşlarından muzdarip olan ve bu durumdan kurtulmak için çok çaba sarf eden ziyaretçilerimiz vardır. Şimdi sizlerle böbrek taşlarının oluşumunu önleyecek yöntemleri paylaşacağım.

İdrarda ki bazı kimyasallar aşırı konsantre hale geldiğinde kristaller oluşur ve böbrek taşı denilen durum meydana gelir.

Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Ulusal Enstitüsüne göre  20 ve 40 yaş kadınlar erkeklere göre böbrek taşı oluşumu bakımından daha fazla yatkındır.

Böbrek taşı nedeniyle, dalgalar halinde aralıklarla dayanılmaz ağrılar görülebilir. Genellikle küçük taşlar idrar akışı için çok sorun olmaz, ama onlar daha geniş kitlelere ulaşıp büyüdükçe, idrar yollarında takılır ve hatta idrar akışını engelleyebilir. Büyük taşlar idrar yollarına zarar verebilir.

Böbrek taşlarının oluşumunu destekleyen koşulları ortadan kaldırarak böbrek taşını önleyebilirsiniz.

İşte böbrek taşlarının önlenmesi için en iyi 10 yolu.

1. Yeteri Derecede Su İçerek İdrarınızı Sulandırın

Su içmemek böbrekler de önemli hasara neden olabilir ve hatta gelişmekte olan böbrek taşının boyutlarını artırabilir.

Bol su içildiğinde kristaller halinde konsantre olan taşlar varsa vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Ulusal Böbrek Vakfına göre, yüksek sıvı tüketimi önemli ölçüde böbrek taşı riskini azaltır.

İdrar rengi size seyreltme hakkında bir ipucu verebilir. İdrar normalde sabahları vücudunuzun gecede üretilen atık ürünlerin birikmesinden dolayı koyu sarı renge sahiptir.

Eğer bu renk gün boyunca devam ederse yani koyu renkli idrar daha konsantre idrar, yeterli su alımının eksikliğini gösterir.

Sağlıklı bir yetişkinin böbreklerini sağlıklı tutmak için günlük en az 10 – 12 bardak su içmesi gerekir. Bu arada unutulmaması gereken bir konu var su içmeyi birden artırmayın kademe kademe bu rakamlara çıkın.

Su ile birlikte, su bakımından zengin meyve ve sebze yemek ya da vücudunuzun sulu tutmak için portakal suyu ve limonata içebilirsiniz.

2. Kalsiyum Açısından Zengin Yiyecekler Yiyin

Kalsiyum açısından zengin gıdalar ile beslenmemek böbrek taşına neden olabilir.

1997 de Annals of Internal Medicine Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kalsiyum alımınının semptomatik böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Yani, günlük tükettiğiniz gıdalara süt ürünleri, kalsiyum takviyeli olmayan sütler, kefir gibi kalsiyum yönünden zengin besinler ekleyin. Aynı zamanda, vücudun kalsiyum emilimini ve D vitaminini artırmak için sabahları 15 dakika boyunca sabah güneşinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Fakat kalsiyum takviyeleri kullanmaktan kaçının.

3. Oksalat Bakımından Zengin Gıdaların Tüketimini Sınırlandırın

Yüksek miktarda oksalat yönünden zengin gıdalarla beslenmek böbrek taşı riskini artırabilir. Oksalatlar, özellikle kalsiyum-oksalat kalsiyum emilimini engeller ve böbrek taşlarının oluşumunu hızlandırır.

Böbrek taşı gelişme riski daha yüksek olanlar, oksalat yönünden zengin gıdaları aşırıya kaçmadan yesin. Ispanak, lahana, pazı, ravent, pancar, bamya, kereviz, çikolata, soya sütü ve çilek oksalatlar bakımından zengin olan gıdaların bazılarıdır.

4. Sodyum Düzeyini Azaltmak İçin Az Tuz Kullanın

Sodyum açısından zengin gıdalar, idrarda kalsiyum içeriğini artırarak böbrek taşı oluşumunu destekler. Ayrıca, böbrek hastalığına neden olabilen üriner protein miktarını artırır.

Ayrıca, böbreklerin vücudunuzdaki fazla sodyumu atmak için daha fazla çalışmasına neden olur.

Böbrek taşı riskini azaltmak için fazla tuz yemeyin. Tavsiye edilen günlük tuz miktarı 5 gramdır.

Böbrek taşlarına eğilimli olanlar tuz alımını daha fazla azaltsınlar. Bunun yerine, yemeklerde deniz tuzu, otlar ve baharatlar kullanarak lezzetlendirebilirler.

5. Şeker ve Yapay Tatlandırıcı Alımını Sınırlandırın

Yüksek fruktozlu mısır şurubu da dahil olmak üzere, yüksek şeker içeriği olan içecekler de böbrek taşlarına neden olabilir.

Yüksek şeker alımı kalsiyum ve magnezyum emilimini engelleyerek taş üretimine katkıda bulunur. Ayrıca yapay tatlandırıcılar da böbrekler için iyi değildir.

Sofra şekerinden ve yüksek fruktozlu mısır şurubundan hazırlanan tatlandırıcılarından uzak durun. Çay ve kahvelerinizi tatlandırmak için organik bal kullanabilirsiniz.

6. Kırmızı Et Tüketimini Sınırlandırın

Protein sağlığınız için iyidir, ama aşırı alımı böbrek hastalıklarına yakalanma riskini artırabilir. Yüksek protein alımı böbrekler üzerindeki metabolik yükü artırır.

Ayrıca, kırmızı et vücudunuzdaki yüksek miktarda ürik asit üretimine yol açabilir. Buda idrar pH’ını düşürür. İdrarda ki yüksek asit konsantrasyonu, ürik asit, böbrek taşlarına yol açar.

7. Sağlıklı Vücut Ağırlığını Korumak için Günlük Egzersiz Yapın

Fazla kilolu olmak, böbrek taşına yakalanma riskini artırır, bu yüzden fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı kiloyu korumak için günlük egzersiz yapın.

Ayrıca, obezite genellikle yağlı gıdalar, rafine şeker ve düşük sıvı alımı içeren sağlıksız beslenme ile ilişkilidir. Bunların hepsi sizin böbrekler için zarardır.

Ayrıca, hareketsiz bir yaşam tarzı böbrek taşlarına neden olabilir. 2014 yılında Nefroloji American Society Dergisinde yayımlanan bir çalışmada, yapılan günlük egzersizlerin hipertansiyon ve diyabet gibi böbrek taşları ile ilişkili birçok hastalığın riskini azaltığı dikkat çekiyor.

Obezite ile mücadele ve sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için, haftada 5 kez, 30 dakika boyunca egzersiz yapın.

8. Soda ve Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Soda ve gazlı içecekler böbrek sağlığı için iyi olsa da taşlarla ilişkilidir. Soda taş oluşumuna neden olan fosforik asit içerir. Böyle içecekler kronik böbrek hastalığı riskinde artışa neden olabilir.

2013 yılında Nefroloji American Society of Clinical Journalda yayımlanan bir çalışmada şekerli sodanın taş oluşumu riskini yükselttiği belirtiyor.

Böbrek taşlarını önlemek için soda ve gazlı içecekler yerine bol bol su için.

9. Florlanmış Su İçmeyin

Florlu su içmek aynı zamanda gelişmekte olan böbrek taşı riskini artırabilir.

2001 yılında Ürolojik Araştırma Dergisinde yayınlanan bir çalışmada florür düzeyi yüksek olan içme suyunun böbrek taşları ile ilişkili olduğunu gösterilmiştir.

Eğer içme suyunun kalitesinden şüpheleniyorsanız bilindik kaliteli firmaların hazır sularını içebilirsiniz.

10. Bol Bol Meyve ve Sebze Yiyin

Eğer böbrek taşlarına eğilimli iseniz, her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin. Birçok meyve ve sebze böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilecek magnezyum, lif, potasyum, sitrat ve antioksidanlar açısından zengindir.

Magnezyum vücudun kalsiyum emilimi ve asimilasyon için çok önemlidir. Ayrıca, böbrek taşı için önemli bir faktör oksalat ile birleştirerek kalsiyumu önlemeye yardımcı olur.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla