Genel Pratik Bilgiler

Blog Nasıl Açılır?

blog nasıl açılır
blog nasıl açılır

Günümüzde herkesin bir sosyal medya hesabı var. Ancak sosyal medya hesapları kadar yaygın olan bir internet çalışması daha var ki gittikçe kullanıcı sayısı artıyor. Adına blog dediğimiz yeni internet mecrasından fikirlerinizi, araştırmalarınızı, hayatınızı kısacası insanlara aktarmak istediğiniz her şeyi aktarabiliyorsunuz.

Blog Açmak İçin Neler Gerekir?

(Domain) Alan Adı

Blog açmak için bir alan adına ihtiyacınız bulunuyor. Yani www.abcxyz.com gibi bir alan adı oluşturarak bloğunuzun ilk adımını atmış olursunuz. Alan adınız anlatmak istediğiniz konu ile ilgili olmalıdır. Yani evcil hayvanlar üzerine bilgiler paylaşmak istiyorsanız buna uygun bir alan adı seçmelisiniz. Eğer ev işleri gibi bir konu seçmişseniz alan adınızın buna uygun olması gerekir.

Hosting (Barındırıcı)

Host dediğimiz şey paylaşmak istediğiniz içeriklerin ve ses, video gibi kayıtların nerede saklanacağı ve nasıl sunulacağı konusunda size yardım edecek kısımdır. Yani hosting dediğimiz şeyi bilgisayarınızdaki depolama birimi olarak da düşünebilirsiniz. Yüklediğiniz bütün her şey hosting içerisinde yer alacak ve sizin sunduğunuz bilgilere ulaşmak isteyen kişiler bu depolama alanından kolaylıkla istediği sayfaya tıklayabilecek.

ücretsiz blog nasıl açılır
ücretsiz blog nasıl açılır

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak istediğinizde eğer ücretsiz alan adı ve hosting hizmeti sunan adreslerden faydalanmıyorsanız belirli bir ödeme yapmanız gerekir.  Domain ve hosting için ödeyeceğiniz ücretler her firma tarafından farklı fiyatlarda sunulmaktadır. Eğer ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz blog açarak kendinize ait bir paylaşım alanı oluşturabilirsiniz.

WordPress.org

Ücretsiz bir blog sahibi olmayı isteyen pek çok kişi wordpress.org üzerinden kendine ait bir alan adı seçerek yola çıkabiliyor. Kolay kullanılabilir bir ara yüze sahip olan wordpress.org uygulaması, kısa sürede blog oluşturmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca internet üzerinde profesyonel bir web sitesine sahip olan pek çok kişi wordpress alt yapısını kullanıyor. Ücretsiz temalar, resim ve video ekleme özelliklerinin yanı sıra SEO ayarları açısından da wordpress alt yapısı bloğunuzu destekleyecek ögeler içeriyor.

WordPress.org alt yapısında blog açarken;

 • Mail adresiniz ve kullanmak istediğiniz alan adını belirleyerek ‘’Kayıt Ol’’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • ‘’Devam’’ butonuna bastığınızda karşınıza ücretsiz alan adı alabileceğiniz gibi ücretli bir şekilde de alan adı ve hosting alabileceğinize dair bir sayfa geliyor. Buradan ücretsiz olan kısmı seçerek ilerleyebiliyorsunuz.
 • Kullanıcı paneli kısmından ‘’Tasarlayın- Özelleştir- Temalar’’ sekmelerine tıklayarak istediğiniz temayı seçebiliyorsunuz.
 • Blog ekle kısmından ise ilk bloğunuzu oluşturabiliyorsunuz.

Blogger

Ücretsiz blog açma alanlarından biri olan Blogger, oldukça eski bir tarihe sahip olmasının yanı sıra güncellediği özellikler sayesinde pek çok kişi tarafından tercih edilebiliyor. Google tabanlı bir hizmet olmasından dolayı ‘’Gmail’’ hesabına sahip olmanızın yeterli olduğu sistem oldukça güvenilir. Kısa sürede kayıt yapılabilen blogger blog siteleri son yıllarda sayı olarak azalmaya başlamış olsa da internet dünyası hakkında deneyim elde etmek için bu alanı kullanabilirsiniz.

Blogger.com alt yapısında blog açarken;

 • Blogger.com adresine tıklayın.
 • ‘’Kayıt Ol’’ sekmesine tıklayın ve karşınıza çıkacak olan ekrandan ‘’Gmail’’ bilgilerinizi girerek kaydınızı gerçekleştirin.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfadan ‘’Yeni Blog Oluştur’’ sekmesine tıklamanız da yeterli olacaktır.
 • Açılan yeni sekme üzerinden bloğunuzun temasını değiştirebilir ve yeni paylaşımlar yaparak internet hayatına atılabilirsiniz.
wordpress blog nasıl açılır
wordpress blog nasıl açılır

Tumblr.com

Anlık paylaşımlar yapmayı isteyenlerden biriyseniz Tumblr.com üzerinden blog sahibi olabilirsiniz. Aynen sosyal medya hesaplarında olduğu gibi gördüğünüz bir olayın videosunu ekleyebileceğiniz ya da resimlerle durumu anlatabileceğiniz blog Tumblr olacaktır. kullaımı oldukça kolay olan bu alanda milyonlarca kişi anlık duygu ve düşüncelerini ya da gördüğü durumları paylaşabilmektedir.

Tumblr alt yapısında blog açarken;

 • Tumblr.com ana sayfasına gidin ve buradan ‘’ Başlayın’’ yazısına tıklayın.
 • Kendinize ait bire-posta ve kullanıcı adı oluşturun.
 • Kullanıcı adınızı seçerken www.seçtiğinizalanadı.tumblr.com şeklinde bir ayarlama yapmanız gerekir.
 • ‘’Kaydol’’ sekmesine tıkladığınızda bloğunuz açılacaktır.
 • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden genel ayarları yaparak blog paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla