blöf nasıl oynanır
blöf nasıl oynanır
Eğlence

Blöf Nasıl Oynanır?

İskambil oyunlarından biri olan blöf tahmin becerinizi kullanırken eğlenmenizi sağlayacak oyunlardan biridir. Genellikle 4 kişi olarak oynanabilen bu oyunda en az 3 kişinin bulunması gerekir. En fazla ise 10 kişi ile oynanabilir. Oyuncuların kazanmak için ellerindeki bütün kartlardan kurtulmaya çalıştığı oyunda psikolojik analizler yapıldığı için oldukça zevkli bir şekilde zaman geçirmeyi sağlar. Oyun pek çok ülkede oynanırken Verish ne Verish gibi Rus oyunlarına da benzer. Blöf oyununa Cheat, I Doubt, Hile, Bullshit gibi isimlerde verilmiştir.

blöf taktikleri
blöf taktikleri

Blöf Oynamanın Kuralları

 1. Oyuncuların her biri hayali olarak çizilmiş bir dairenin içerisinde oturacak şekilde yan yana oturur. Yuvarlak bir masa ya da yerde bir daire içerisinde oturarak oyuna başlanabilir.
 2. Bir kutu iskambil kağıdı çıkarılır. 52 adet olan iskambil kağıtlarının içerisinden jokerlerin tamamı çıkarılır.
 3. Maça kızı dairenin ortasına yüzü açık bir şekilde koyulur.
 4. İskambil kağıtları hızlı bir şekilde karıştırılarak herkese eşit olacak şekilde kapalı bir şekilde dağıtılır.
 5. Kağıtlar eşit değilse eşitliği bozan kartlar kimdeyse oyuna o başlar.
 6. Her oyuncu kendi elindeki kartlara bakabilir ancak karşısındakinin görmesini engelleyerek kartlarını kapalı tutar.
 7. Kartlar yanlara ya da öne doğru çekilmemeli ve herkesin göreceği şekilde ortada tutulmalıdır.
 8. Kağıdı fazla olan oyuncu ortadaki maça kızının üzerine elindeki kartlardan birini seçerek kapalı bir şekilde koyar.
 9. Ortaya koyduğu kağıdı ‘’Bir vale.’’ gibi duyurur.
 10. Sıradaki oyuncu ise kağıdın gerçekten vale mi yoksa başka bir kağıt mı olduğunu tahmin etmeye çalışır. Eğer kağıdı koyan oyuncunun blöf yaptığını düşünüyorsa ortadaki kağıdı açar.
 11. Eğer kağıttaki vale değilse oyuncu blöf yapmış demektir ve ortaya koyduğu kağıdı oyuncu geri alır.
 12. Sıra blöfü gören oyuncuya geçer. Ortaya kapalı bir şekilde yeni bir iskambil kağıdı koyar.
 13. ‘’Bu papazdır.’’ der ve sıradakine döner. Sıradaki kişi kağıdın gerçekten papaz olup olmadığını tahmin eder. Eğer oyuncunun blöf yaptığını düşünürse ve kağıdı açtığında papaz olduğunu görürse ortadaki kağıdı tahmin yapan kişi alır.

Blöf oyununun temel esprisi blöf yapanları bulmak ve eldeki kartları azaltmaktır. Elde olan kartlar ne kadar çabuk azalırsa o kadar puan alma şansı artar.

blöf kuralları
blöf kuralları

Blöf Taktikleri

 • Blöf oyununda iskambil destesinde hangi kağıttan kaç tane olduğunu bilmek ve biraz mantık yürütmek oyunu kazanmayı sağlar. Örneğin 52 adet kağıdın olduğu iskambil destesinde her kağıttan 4 tane aynısı olacaktır. Sizin elinizde 2 tane vale varsa ve karşı taraf ortaya 3 tane vale koydum diyorsa bilin ki 4 tane valeden sadece 2 tanesi karşı tarafta olabilir ve blöf yapıyordur.
 • Sıra size geldiğinde ortaya koyduğunuz kağıtların aynılarının karşı taraftaki kişilerde olabileceğini unutmamalısınız. Sizde 4 tane aynı kağıttan 1 tanesi varsa karşıdaki oyuncularda da 3 tanesi var demektir. Blöf yaparken sayılara dikkat ederek blöfünüzü doğru yapmalısınız.
 • Blöf yaparken blöf olarak söylediğiniz kağıdın mutlaka elinizdeki kağıtlardan biriyle aynı olması gerekir. Yani ortaya vale koyacaksanız ve elinizde papaz varsa ortaya koyduğunuz kağıda papaz diyebilirsiniz. Bu daha inandırıcı olur ve blöf yapmanızı sağlar. Ancak elinizde sinek 2’li yoksa ve siz ortaya koyduğunuz vale için bu sinek ikili derseniz blöfünüz anlaşılır.
 • Yerde kağıt fazlaysa ve sıra sizdeyse blöf yapmak riskli olacaktır. Bu nedenle yerde kağıt az olduğunda blöf yaparsanız elinizdeki kağıdın tahmin edilmesi daha zor olacaktır ve sizin kazanma ihtimaliniz artacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla