Genel İş & Para Seyahat

Blockchain Teknolojisi Kullanan Seyahat Şirketleri Hangileridir?

Blockchain teknolojisi birçok endüstride olduğu gibi seyahat ve turizm endüstrisinde de birçok statükoyu değiştirmiştir. Seyahat bilgininin elden ele dolaştığı ve bölünmüş hizmetlerin olduğu bu yoğun süreçte Blockchain teknolojisi daha adil ve verimli bir düzen vaat ediyor.

1.Winding Tree

Expedia ve Priceline gibi başlıca seyahat firmaları internet üzerinden uçak bileti rezervasyonu sektörüne hâkim durumdadır. Bu durum hem yolcu hem de havayolu firmaları için ciddi bir maliyete sebep olmaktadır.

Winding Tree, Blockchain teknolojisi ile bu duruma meydan okumaktadır. Winding Tree, yolcuları havayolu şirketleri, oteller veya tur rehberleri ile doğrudan bağlantıya geçirerek maliyetleri her iki taraf için de düşürüyor. Şirketin kullandığı akıllı sözleşmeler ve ERC827 protokolü ile sektördeki diğer paydaşları için daha iyi tasarruf sağlıyor. Firma rezervasyon sürecine gereksiz ücretler ekleyen aracıların bulunmadığını garanti de etmektedir.

2.Cool Cousin

Gezginler için, seyahate gidilecek bölgelerin ilgi çekici yerlerini belirlemek yani seyahati planlamak sürecin en önemli parçasıdır. Lonely Planet ve TripAdvisor gibi büyük firmalar bu konuda yol gösterici olmalarına rağmen, şeffaf olmamaları ve kar odaklı modellerinin eksikliğinden kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

2016 senesinde Tel Aviv’de başlatılan ve bugün dünya çapında 500 binden fazla yolcu tarafından kullanılan Cool Cousin, turizm sektörüne iyi bir alternatif sunuyor. Şirketin Blockchain tabanlı sistemi tüm kullanıcılara karşı hesap verebilir durumda. Blockchain teknolojisinin faydalarından olan şeffaf ve güvenilir içerik, sistemin geri bildirimini ve derecelendirmelerini daha inanılır ve güvenli hale getirmektedir.

3.Webjet

Yanlış, hatalı veya eksik yapılan otel rezervasyonları seyahatlerdeki en büyük endişe kaynağıdır. Ayrıca tedarikçiler bu sürecin her aşamasında ücret alırken bu da tüketicilerin sürekli karşısına farklı maliyetler çıkmasına neden olmaktadır.

Webjet, bu rahatsız edici rezervasyon sorunlarını önlemek için yeni bir model oluşturmuştur. Sistem, kayıtları Blockchain teknolojisinin değişmez veri tabanına kayıt etmektedir. Bu da kayıp ya da yanlış rezervasyon olasılığını azaltarak satıcı ve tüketici arasındaki aracıları da kaldırmaktadır.

Ayrıca Blockchain teknolojisinin sunduğu güvenlik bu sisteme iyi bir korumda da sağlamaktadır. Tedarik zinciri verimliliğinin sağlanması ve otel maliyetlerinin azaltılmanın ötesinde, gezginler sonuç olarak şeffaflık ve daha fazla hesap verebilir bir sistemi kullanmak yanı sıra düşük maliyetli rezervasyondan da yararlanmaktadır.

4.Sandblock

Hızla gelişen ve rekabetin fazla olduğu seyahat ve turizm endüstrisinde sadakat oluşturmak çok önemlidir. Havayolları ve oteller müşterilerinin sadakati için zaman, emek ve para harcamaktadırlar. Sadakat programlarının başarısı yüksek olsa da birçok müşteri uygun fiyatlar olduğu sürece rakiplere kaymaya eğilimindedirler.

Sandblock, Blockchain tabanlı platformunda sadakati sağlamak için radikal çözümler sunuyor. Şirket, otel veya havayolu firmalarına sadece markalara özel ödüller için değil gerçek paralar olarak kullanılabilen kendi sadakat modellerini yaratma olanağı sağlıyor. Kullanıcılar ödüllerini,  çeşitli hizmetler almak için de kullanabilirken aktif bir katılımcı olarak daha fazla ödül kazanabilirler.

5.Accenture

Uluslararası seyahat etmenin en büyük zorluğu havalimanlarında harcanan saatlerdir. Güvenlik, gümrük veya pasaport kontrolünün yarattığı yoğunluk her zaman bu işin en rahatsız edici kısmı olmaktadır. Accenture, bu sorunun çözümü için “Known Traveler Digital Identity” sistemini geliştirmiştir.

Sistem, Blockchain teknolojisi tabanında yolcular ve gümrük acenteleri arasındaki süreci düzeltip zamanı azaltacak veri akışını mümkün kılıyor. Bu sistem uluslararası seyahat eden kişilerin bilgilerini toplamak ve barındırmak üzerine tasarlanmıştır. Bu teknolojiyle sağlam güvenlik temelinde dijital kimlikler üzerinden kontrol yapılmaktadır. Bu da havalimanlarında daha iyi güvenliğe dayalı hızlandırılmış işlemleri gibi faydalar sunmaktadır.

Bu yazının sponsoru olan Altın Piyasa, dünyadaki tüm kripto para birimlerinin alış ve satış fiyatlarını anlık olarak sunuyor. Altın Piyasa web sitesinin kripto para fiyatları sayfasını şimdi inceleyin.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla