Genel Meslek

Bilinçli Tüketici Nedir? Nasıl Olunur?

Bilinçli tüketici ihtiyacı olan ürün ve ya hizmetleri araştırarak alır.

Bilinçli tüketici alacağı ürünlerin özellikleri, ne kadar edeceği ve bu ürüne ihtiyacın olup olmadığı ile ilgili araştırmalar yapan kişiye denir. Bilinçli tüketici olmak bir yönüyle ekonomik diğer bir yönüyle tamamen sosyal bir durumdur. Genellikle ev ekonomisi içerisinde daha sık karşımıza çıkan bilinçli tüketici kavramı aslında doğru tüketim yapan kişilere de denmektedir.

Evde bir tane saç kurutma makinesi olduğu halde ve evin ihtiyacını karşıladığı halde yeni bir saç kurutma makinesi almak bilinçli tüketiciler için israf olarak değerlendirilir. Yeni bir ürün alacağı zaman o ürünün genel fiyatını, özelliklerini ve ona benzer olan ürünleri inceleyerek karar vermek ise bilinçli tüketicilerin yapacağı bir iştir.

Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Bilinçli tüketici aslında alışveriş sırasında dikkatli olan ve seçici davranarak en iyi ürünü ya da hizmeti almayı hedefleyen kişidir. Bilinçli bir tüketici olmak ve isabetli alışverişler yapmak için de alışveriş bilinci oluşturmak gerekir. Alışverişlerde dikkat edilmesi gereken kurallara uyan kişiler bilinçli tüketici kapsamında değerlendirilebilir.

Bilinçli Tüketicinin Özellikleri Nelerdir?

Liste Yapar!

Bilinçli tüketiciler alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetlerin listesini yaparlar. Bu sayede alışveriş sırasında unutulan bir ürün ya da hizmet olmaz. Aynı zamanda listenin dışına çıkılmadığı müddetçe gereksiz harcamalar yapılmamış olur ve bütçe koruma altına alınır.

Bilinçli tüketici gereksiz alışverişler yapmaz, israf etmez.

Görmeden Almaz!

Bilinçli tüketiciler alacakları ürünü görmeden almazlar. Özellikle son yıllarda artan internet üzerinden alışverişlerde görmeden alınan ürünler nedeniyle çok fazla iade ve değişim sorunu yaşanmaktadır. Bilinçli bir tüketici ise giyim konusunda dokunmadan kıyafet almayacağı için iade ve değişim sorununu en aza indirir.

Bir ürünü görmeden almama noktası bilinçli tüketicilere bütçe koruma imkanı da sunar. Görmeden alınan bir yatak örtüsü kalitesi bilinmediği için çok yüksek ücretlerle alınabilir. Ancak görerek alan bilinçli tüketici bu yatak örtüsünün fiyatını bileceğinden dolayı sadece modeli nedeniyle fazla harcama yapmaz. Bu durum ise bütçesini koruyarak kaliteyi eder fiyata almasını sağlar.

Fiyat Araştırması Yapar!

Bilinçli tüketiciler alacakları ürünler ve ya hizmetlerle ilgili fiyat araştırmaları yapar. Bir ürünün hangi mağazada ya da hangi semtte daha uyguna olacağını inceleme fırsatı buldukları için her zaman en uygun fiyatlı ürünleri alabilirler. Ayrıca bilinçli bir tüketici indirim zamanlarını da takip ettiğinden dolayı fiyat araştırmasında en cazip seçenekleri kolayca bulabilecektir.

Yılsonu indirimi ya da sevgililer günü indirimi gibi günlerde gerçekten indirim yapılıp yapılmadığını fark eden bilinçli tüketici fiyat araştırması ile fazla ödeme yapmaz. Gerçek indirimleri daha kolay fark edeceğinden dolayı kaliteli olanı ucuza alır.

Son Kullanma Tarihlerine Bakar!

Gıda ve kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihine bakılmadığında ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir. Ancak alışverişte hızlı bir şekilde her şeyi alan ve tarihlere dikkat etmeyen kişiler çoğunluktadır. Bilinçli tüketiciler ise son kullanma tarihlerine baktığından dolayı gıda zehirlenmesi ve alerjik reaksiyonlara karşı sorun yaşamazlar.

Bazı mağazalarda son kullanma tarihi yaklaşan ürünler indirim ile hızlı tüketime sunulmaktadır. Bilinçsiz tüketiciler ise bu ürünleri daha çabuk fark eder ve bu tarihlerde tüketilmesi mümkün olmayan ürünleri almazlar.

Bilinçli tüketici görerek almayı seçtiği için online alışverişlerde çok dikkatlidir.

TSE Damgasına Dikkat Eder!

Bilinçli tüketiciler alacakları ürünlerin üzerinde Türk Standartları Enstitüsü tarafından basılmış olan damgaları arar. Bu damganın bulunmadığı ürünler TSE uygun olmadığı için ve ya incelenmediği için tüketime uygun olmamaktadır. Özellikle gıda ürünlerinde sık yaşanan bu durum karşısında sahte bileşenlerle ve ya sağlıksız ürünlerle hazırlanmış besinler tüketilmemiş olmaktadır.

Garanti Belgesiz Alışveriş Yapmaz!

Televizyon, çamaşır makinesi ya da çeşitli eşyaların alımında bilinçli tüketiciler için garanti belgesi tüketici haklarından biridir. Garanti belgesinin olmaması halinde ise bu eşyaların arızalanması durumunda ve ya değişiminde sorunlar yaşanacaktır. Özellikle bozuk ya da hatalı ürünlerin iadesinde garanti belgesi ve fiş önemli belgelerden olmaktadır.

Tüketici Haklarını Bilir!

Bilinçli tüketiciler tüketici hakları konusunda bilgi sahibidir. Bir ürünün alınmasında, iadesinde ya da arıza durumlarında haklarını kullanmayı bilir. Kusurlu mallardan dolayı hakkını arayarak gerektiğinde durumu yargıya kadar taşıyabilir.

Bütçesine Dikkat Eder!

Bilinçli tüketiciler bütçesini bilir. Bütçe üzerinde alışverişler yaparak kendini zorlayacak durumlar yaşamaz. Gereksiz alışverişler yapmaz ve ödeyemeyeceği kadar büyük alışverişler yapmaz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla