Sağlıklı Yaşam

Bebeklerdeki Soğuk Algınlığı ve Öksürük İçin Ev İlaçları

Her yıl yüzlerce bebek ve küçük çocuk zayıf bağışıklık nedeni ile soğuk algınlığına ve öksürüğe yakalanır. Aslında, yaşamın ilk yılında çoğu bebek soğuk algınlığına yakalanır.

Çocuklar virüsü enfekte olmuş kişiler ile temas ettiğinde, kirli havadan veya kirli yüzeylerle temas yoluyla bu hastalığa yakalanır.

Bebeklerdeki soğuk algınlığı ve öksürük rahatsızlığının bazı belirtileri, hapşırma, iştahsızlık, sinirlilik, uykusuzluk, öksürük, burun akıntısı, ve yüksek ateştir. 

Hasta bir çocuk ile başa çıkmak hem veliler için hemde bakıcılar için gerçekten zor bir durumdur.

Pediatri Akademisine göre 6 yaş altındaki çocuklarda bu hastalığın tedavisinin doğal yollarla yapılması gerekir. Çünkü tıbbi ilaçların bu yaştaki çocuklar için ölümcül yan etkileri olabilir. Ev tedavileri hastalığın semptomlarını hafifletir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Ancak, çocuğunuzdaki belirtiler bir haftadan daha uzun sürerse kesinlikle doktorunuza görünün. Bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse ve ateşi çıkarsa derhal çocuk doktoruna götürün.

çocuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir , bebeklerde soğuk algınlığına ne iyi gelir

çocuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir

Bebeklerde soğuk algınlığına ne iyi gelir – Çocuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir – İşte bebeklerde soğuk algınlığı ve öksürük için en etkili 10 doğal ve bitkisel çözüm. 

1. Sünger Banyosu

Küçük bebeklerdeki ateşi düşürmek için, onların vücut ısısını düzenlemek için bir soğuk su banyosu veya sünger banyosu yaptırabilirsiniz. Bu banyonun çocuğunuzu rahatlatıcı yararı vardır ve onlara hızlı iyileşme için gerekli olan daha iyi bir uyku sağlayacaktır.

 • Küçük bebekler için, günde 2 veya 3 kez sünger banyosu yaptırın. Bir bezi oda sıcaklığındaki bir suyun içine batırın, fazla suyunu sıkın ve daha sonra çocuğun ateşini düşürmek için koltuk altı, ayak, el ve kasık bölgelerine bastırın.
 • Başka bir seçenek olarak, her birkaç dakikada bir bebeğinizin alnına ılık, nemli bez koyun ve bunu değiştirin.
 • Daha büyük çocuklara serin bir banyo ya da duş aldırabilirsiniz.

Not: Bu yöntemde kullanacağınız su çok soğuk olmasın. Soğuk su iç vücut ısısının yükselmesine neden olabilir.

2. Limon

Limon başka iyi bir ev çözümdür. C vitamini açısından zengin olan limon, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede vücuda yardımcı olur.

Onun antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri de boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtileri azaltır.

 1. Tavaya 4 dilim zencefil, 1 yemek kaşığı limon suyu ve biraz limon kabuğu koyun.
 2. Malzemeyi kapsayacak kadar kaynar su ekleyin.
 3. Üstüne bir kapak kapatın ve 10 dakika boyunca dinlendirin.
 4. Ardından sıvıyı süzün.
 5. Eşit miktardaki ılık su ile bu sıvıyı seyreltin ve tatlı olması için bal ekleyin.
 6. Gün içinde birkaç defa çocuğunuza bu limonatadan içirin.

Not: 1 yaş bebeklerde ve altı bebeklerde bal kullanmayın. Balın yerine az şeker katabilirsiniz.

3. Bal

Bal, 1 yaş ve üstü çocuklardaki soğuk algınlığı veya öksürük için güvenli bir çözümdür. Yüksek antibakteriyel, antioksidan özellikleri ile, boğaz ağrısına iyi gelen ve enfeksiyona neden olan bakterileri öldüren etkisi vardır. Ayrıca bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir.

 • 2 çay kaşığı bala 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın. Çocuğunuzdaki soğuk algınlığı belirtilerinin giderilmesi için her birkaç saatte bir verin.
 • Ayrıca çocuğunuza günde birkaç defa bir kaşık karabuğday balı yutturun.
 • Ilık süt ile bal karışımı kuru öksürükten rahatlama sağlar ve göğüs ağrısını azaltabilir.

Not: 1 yaşından küçük bebeklere bal vermeyin.

4. Sıcak Tavuk Çorbası

1 yaş bebeklerdeki soğuk algınlığı için uygulanacak etkili yöntemlerden biriside tavuk çorbası içirmektir. Buna bebeklere grip çorbası da denir.  Bu çorba soğuk algınlığına veya öksürüğe iyi gelir. Hafiftir ve besleyici özelliği ile tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. İçindeki antioksidanlar iyileşme sürecini hızlandırır.

Buna ek olarak, tavuk çorbası burun boşluğundaki koruyucu kılların fonksiyonlarını iyileştirerek bulaşıcı hastalıkların vücuda girmesini engeller.

Çorbayı havuç, pancar kökü ve ıspanak gibi organik sebzeler kullanarak hazırlayabilirsiniz.

5. Portakal

Portakaldaki C vitamini soğuk algınlığına neden olan mikropları defetmek için beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

 • 2 yaş ve daha büyük çocuklara günlük 1 – 2 bardak portakal suyu verin. Daha küçük bebekler için, portakal suyunu eşit miktardaki ılık su ile sulandırarak düzenli aralıklarla içirin.
 • Daha büyük çocuklar kendi başına portakal yiyebilir.

6. Zencefil

Zencefil anti-enflamatuar, antibakteriyel, antiviral ve antitussif (öksürük kesici) özellikleri ile soğuk algınlığı için başka bir doğal şifadır.

Ayrıca, terlemeyi uyararak ateşi rahatlatır. Buna ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. Bir tencereye 6 bardak su, yarım bardak ince dilimlenmiş zencefil ve 2 çubuk tarçın koyun.
 2. 20 dakika kısık ateşte pişirin, sonra süzün.
 3. İçerisine bal veya şeker ekleyerek günde birkaç kez çocuğunuza içirin. 1 yaş bebekler ve daha küçükler için ılık su ile sulandırabilirsiniz.

Daha büyük çocuklar zencefil dilimlerini ya da zencefil şekerini çiğneyebilir.

7. Yonca tohumu

Ayrıca karambol tohumları da denilen yonca tohumu, soğuk algınlığı ve öksürük şikayeti olan bebeklerin tedavisinde yararlı bir ilaçtır.

Onun, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve immün arttırıcı özellikleri, burun tıkanıklığına, ateş ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine iyi gelir. Ayrıca mukusu yumuşatarak vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

 • Yarım kaşık yonca tohumunu bir bardak suda 5 dakika boyunca kaynatıp süzün. Çocuğunuza günde birkaç defa içirin.

8. Elma sirkesi

Bir çocuğun ateşini düşürmek için, elma sirkesi son derece etkili bir çaredir. Onun asidik doğası ısının deri yoluyla vücut dışına çekilmesine yardımcı olur.

 • Elma sirkesi ve suyu ikiye bir oranında karıştırın ve biraz soğutun. İçerisine bir havlu batırıp fazla suyunu sıktıktan sonra çocuğun karnına koyun. 10 dakika beklettikten sonra bezi yenisi ile değiştirin. Ateş düşene kadar tekrarlayın.
 • 2 yaşından büyük çocuklar için, ılık suyla doldurulmuş küvete yarım fincan elma sirkesi katıp çocuğu 10 dakika boyunca bu su içerisinde oturtabilirsiniz. Duruma göre yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

9. Anne Sütü

Anne sütü özellikle hasta çocuklar için çok önemlidir. Bu vücutları enfeksiyonla mücadeleye hazırlayan, eşsiz bir denge sağlayan bir besindir.

6 aylıktan küçük bebeklere soğuk algınlığı ya da öksürük durumunda anne sütü verilmelidir. Bebeğiniz süt emmez ise pozisyonunu değiştirin. Tercihen bebeği dik tutarak yedirebilirsiniz.

10. Sıvı Alımı 

Dehidratasyonu önlemek için çocuğunuza bol bol sıvı verin. Sulu bir vücut mikroplar ile daha kolay savaşır.

 • Büyük çocuklara düzenli aralıklar ile ılık su içirin.
 • Hatta 1 yaş üstü çocuklara bal ile karıştırılarak kafeinsiz çay verebilirsiniz.
 • Hasta çocuklara meyve suyu, sebze çorbası ve et suları da verilmelidir.

Ek İpuçları

 • Yorucu nefesi azaltmak için çocuğunuzun yatak odasına nemlendirici yerleştirin.
 • Çocuğunuzun rahat nefes alması için buharlı bir banyoda oturtun.
 • 4 yaş üstü çocuklara öksürük pastilleri veya şekersiz sert şekerler verebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun daha hızlı iyileşmesi için yeterli uyku ve dinlenme çok önemlidir.
 • Geceleri çocuğun başını yükselterek mukusun rahat bir şekilde atılmasına yardımcı olun.
 • Hasta çocukların odasına evcil hayvan sokmayın.
 • Çocuğunuzun odasına doldurulmuş hayvan koymayın.
 • Tuzlu burun spreyi kullanın.
 • Soğuğa karşı korumak için çocuğunuzun giyimine özen gösterin. Uzun kollu gömlek ve pantolon iyi bir seçenektir.
 • Bulaşıcı mikropların yayılmasını önlemek için ellerini daha sık yıkayın.