Anne & Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda Uyku Eğitimi: Ferber Yöntem

Uyku Eğitiminde Ferber Yöntemi Nedir?

Çocukların uyku eğitimi için en iyi bilinen tekniklerden biri, çocukların anne veya babanın yardımı olmadan kendi başına uyumalarını öğrenmelerine yardımcı olan Ferber Metodu’dur. Bu yöntemin amacı, çocukların kendi başlarına uyumayı öğrenmelerini sağlamaktır.

Ferber Yöntemi, çocuğu yatağında uyumaya bırakıp, ağladıkları zaman belirli aralıklarla onları kontrol etmek suretiyle belli bir süre boyunca uygulanan bir çeşit uyku eğitimidir.

Çocuklar yavaş yavaş kimsenin yardımına gelmediğini kabul etmeye başlayacak ve zamanla kendi başlarına uyumaya başlayacaklar. Bu yöntem, bebeklerin ağlamalarına izin verdiğinden, teknik açıdan tartışmalıdır.

 • Bu nedenle anne ve babalar, bu yöntemin kendileri ve çocukları için doğru olup olmadığına karar vermelidir.

Ferber Metodu, bebeklerin anne yardımı olmadan kendi başına uyumasını sağlamak için geliştirilmiştir. Anne yardımıyla uyumaya alışan çocuklar genellikle ağlar, huysuzlanır ve uyumak istemez. Geceleri uyanır, tekrar uyumak için ilgi ister. Bu nedenle Ferber Metodu bu alışkanlığı tersine çevirmeye çalışır.

Ferber Yöntemini uygulamayı denemeden önce, dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır:

 • Ferber Metodu, 6 aydan küçük çocuklar için uygun değildir. 6 aydan önce bebeklerin küçük mideleri vardır ve bu nedenle gece boyunca (muhtemelen her 2 saatte bir) emzirilmelidir. Ek olarak, yeni doğan bebeklerin oturmamış bir uyku düzeni vardır ve uyku düzeninin oturması 6 ay kadar zaman alır.
 • Ferber Metodunun uzun vadeli etkilerini gözlemleyen kesin bir çalışma bulunmamaktadır. Örneğin, böyle bir uyku eğitiminin bir çocuğun ruh halini, davranışını, kişiliğini veya gelişme yönlerini olumsuz etkileyip etkilemediği bilinmemektedir.
 • Ferber yöntemi, yalnız kalma korkusu olan çocukların yanı sıra korktuklarında kusmaya tepki gösteren çocuklar için de uygun DEĞİLDİR. Kâbus gören, uyur gezerlik sorunu olan, ağrılı hastalığı olan, horlama veya uyku apnesi gibi uyku ile ilişkili solunum sorunları nedeniyle uyku sorunları olan çocuklar için de uygun DEĞİLDİR. Bu durumlarda bir çocuk doktoruna danışarak daha uygun tedaviler bulunmalıdır.

Ferber Metodu Nasıl Uygulanır?

Ferber Metodu, çocuğunuz için uygun bir uyku eğitimi tekniği olduğuna karar verdiyseniz, tekniği uygulamak için yönergeler aşağıda belirtilmiştir:

Her Gece:

Bir çocuğu uyutmak için ilk adım, rahat bir ortam sağlamaktır. Yatmadan önce, ışıkları kapatın. Şeker, kafein ve sindirimi zor gıdalar gibi uyarıcılardan uzak durun.

İlk Gece:

 • Uyku zamanı geldiğinde, çocuğunuzu yatağına bırakın (hala uyanıkken) ve çocuk ağlıyor olsa bile 3 dakika boyunca odadan ayrılın.
 • Çocuğunuz 3 dakika sonra hâlâ ağlıyorsa, kısa bir süre kontrol etmek için içeri girin ancak çocuğu kucağınıza almayın.
 • Kontrol ettikten sonra, tekrar ayrılın ve 5 dakika uzak durun.
 • Çocuğunuz 5 dakika sonra hala ağlıyorsa, kucağınıza almadan kısaca tekrar kontrol edin ve ardından 10 dakika uzak durun.
 • Çocuk uykuya dalıncaya kadar 10 dakika aralıklarla kontrol etmeye devam edin.
 • Çocuk gecenin ilerleyen saatlerinde uyanırsa ve ağlamaya başlarsa, ilgilenmeden önce 10 dakika bekleyin.

İkinci Gece:

 • İlk gece ile aynı şeyleri tekrarlayın, ancak ilk kontrol için 5 dakika, ikinci kontrol için 10 dakika ve sonraki kontroller için 12 dakika aralıklarla bekleyin.

Üçüncü ve Sonraki Geceler:

 • İlk Geceyle aynı işlemi tekrarlayın, ancak ilk kontrol için 10 dakika, ikinci kontrol için 15 dakika ve sonraki kontroller için 20 dakika aralıklarla bekleyin.

Çoğu anne, bu tekniğin 2-5 gün içinde olumlu sonuçlar verdiğini fark eder. Eğitim 4 haftaya kadar devam edebilir. Bazı bebekler gece boyunca ağlamaya devam edebileceğinden, ilk gecenin zor olacağını bilmenizi isteriz.

Ayrıca anne babanın, çocuklarının ağlamasına dayanacak kadar soğukkanlı olmaları da çok önemlidir. Bebeğiniz kusarsa, çabucak temizleyip uyku eğitimine devam edin. Ancak, çocuğunuz sıklıkla kusmaya başlarsa, Ferber Metodu’nu bırakın ve uyku rahatsızlıklarına neden olan başka bir durumun bulunmadığından emin olmak için çocuğunuzu çocuk doktoruna götürün.

Bebeklerde Uyku Eğitiminin Faydaları

Bir bebeği ağladığı halde yalnız bırakmak, özellikle anneler için çok zor bir durumdur. Ancak Ferber Metodu’nu uygulayanlar, bu tekniğin çok faydalı olduğunu söylüyorlar:

 • Uyku eğitimini tamamlayan çocukların, öfke nöbeti geçirme olasılıkları daha düşüktür ve gece boyunca da uyumaya müsaittir.
 • Eğitimi tamamlayan çocuklar, geceleri daha fazla uyuyarak uykularını aldıkları için gündüzleri daha sakin olurlar ve huysuzlukları azalır.
 • Çocukları gece boyu uyanmadan uyuyan anne babalar da çok rahat eder.

Anne babanın geceleri uykusuz kalması sonucu, aile içi tartışmalar, depresyon ve çocuklara karşı olumsuz duyguların gelişme riski daha yüksek olduğu için, bu olumlu sonuçlar ebeveynler için son derece önemlidir.

Başka bir deyişle, bir çocuğun düzensiz ve hırçın uyku alışkanlıklarını Ferber Metodu gibi teknikler kullanarak azaltmak aile içi huzuru etkilemektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla