Anne & Çocuk

Bebeklerde Su Tüketimi Nasıl Ayarlanır?

Şimdiye kadar, muhtemelen küçük çocuğunuzun yeterli süt alıp almadığını düşünmekle tükendiniz. Bunun cevabı bebeğinizin bezinde saklı. Eğer bebek beziniz yeterce ıslaksa bebeğiniz gerekli sütü almıştır.

Bebeğime su ve diğer içecekleri vermeye ne zaman başlamam gerekir?

Yeni doğan olarak, bebekler ihtiyaç duydukları tüm sıvıyı anne sütünden veya formül sütten alırlar. Ancak katı yiyeceklerle tanışmaya başladıkça anne sütünden iştahları azalmaya başlar. Bu noktada, özellikle aktivite seviyeleri arttıkça ekstra hidrasyon formlarını düşünmek isteyebilirsiniz.

6 aylık olana kadar, bebeğinizin anne sütü veya formülü dışında bir şey içmesine gerek yoktur.

6 aylık olduklarında ve bebeğinize yiyecekleri tanıttığınızda, yemek saatlerinde az miktarda su vermek isteyebilirsiniz. Bu suyu kaynatılmış ve soğutulmuş ya da hazır su olarak tercih etmelisiniz. Bebekler çok fazla suya ihtiyaç duymazlar ilk önceleri birkaç yudum yeterli gelecektir. Suyun miktarını bebeğinizin aylık olarak büyümesine ve katı gıdaların artırılmasına bağlı olarak artırabilirsiniz. Suya alternatif olarak evde yaptığınız doğal şekersiz meyve sularından da verebilirsiniz. Yalnız burada şuna dikkat etmelisiniz su miktarı fazla meyve miktarı az olmalıdır. Bebeklere verilecek su miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Su midesini doldurarak tokluk hissi yaratır buda bebeğinizin daha az besin almasına neden olur.

12 aylık olduklarında, hala daha emziriyorsanız suya ek olarak inek sütü, keçi sütü veya pastörize süt verebilirsiniz.

Hangi tür şişe veya bardak kullanmak gerekir

Her bebek farklıdır ve gözlemleriniz sonucun da ne yaptıklarını ve sevmediklerini size bildireceklerdir. Bununla birlikte tabi ki aylık büyümesine bağlı olarak su vereceğiniz şişe veya bardak değişiklik gösterecektir.

Sütü verirken bir biberon kullanabilirsiniz. Emzirmeden dolayı biberon daha çok hoşlarına gidecektir.

Su ve diğer sıvıları verirken kendilerinin de tutabileceği uç kısmı yumuşak olan suluklardan kullanabilirsiniz. İçme sırasında suluğu ters çevirme riskine karşı dökülmeyi önleyici kapak bulunan sulukları tercih etmelisiniz.

Yaklaşık 12 aylık olduklarında, artık biberonu ve suluğu yavaş yavaş bırakarak fincana veya bardağa geçebilirsiniz.

Bebeğinize su verirken kullanacağınız biberon, suluk veya bardağın hijyenine çok dikkat etmelisiniz. Bebeklerin vücutları çok hassadır bu yüz den çok çabuk mikrop alabilirler. Kullanım sonrasında sıcak sularla temizlikleri yapılmalı ve ağız kısımlarına koruyucu kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla