Anne & Çocuk

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Ne İyi Gelir? 9 Mükemmel Çözüm!

Kabızlık, dışkının sert olması nedeniyle dışkılarken çekilen güçlük ve buna bağlı olarak karşılaşılan rahatsızlıklara neden olan bir sorundur. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde kabızlık sorunu da olabilmektedir. Peki bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Yazımızda 9 etkili çözüm sunduk.

Bebeklerdeki kabızlık durumu oldukça zordur. Dışkı sertleşir ve bazen dışkılarken kanama olur. Anne – babalar bebeklerde bu tür sorunlarla karşılaştıklarında, ciddiye almalı ve bu durumun düzgün bir şekilde tedavisi için öncelikle bir çocuk doktoruna danışmalıdırlar.

Peki Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

1. Sıvılar

Bebeğinizin su gibi sıvıları daha fazla içmesini sağlayın. Dışkıyı yumuşatmak ve kabızlığı düzeltmek için en iyi yol, bol sıvı tüketmektir.
Bebeğe süt verdikten sonra, bir miktar su içirin. Ayrıca armut ve elma suyu da içirebilirsiniz.

2. Erik Suyu

Erik suyu çocuklarda kabızlık sorunu için iyi bir seçenektir. Erik suyunda yüksek miktarda şeker vardır.
Saf erik suyu kullanmak yerine, su ile seyreltmenizi tavsiye ederiz. Erik suyu ile eşit miktarda temiz suyu karıştırıp çocuğunuza öyle içirin.

3. Süt

Süt içmek, bebeklerde ve çocuklarda kabızlık şiddetini azaltabilir. Sütü bal veya şekerle tatlandırın ve çocuğunuza içirin. Özellikle sabah erken saatlerde midesi boşken bunu yaparsanız daha faydalı olur.

4. Yoğurt ve Ayran

Yoğurt gibi probiyotik gıdalar bebeklerde dışkının çıkarılmasına yardımcı olur. Bebeğinize yoğurt yedirin. Doğal mama ile yoğurdu karıştırarak da yedirebilirsiniz. Ayrıca bebeklerdeki kabızlık için, ayran da iyi bir tedavidir.

5. Lifli Gıdalar

Bebeğinize lifli gıdalar yedirin. Bu gıdalar kolay dışkılamaya yardımcı olur. Ayrıca, bebeğinize havuç ve peynir yedirerek kabızlığı azaltabilirsiniz. Şeftali, erik ve pirinç gevrekleri kabızlığı hafifleten diğer lifli gıdalardır.

6. Şekerli Su

Bebeğinize şekerli su içirmek, bebeğin tuvaletini kolay yapması için faydalıdır.

  • 1 çay bardağı ılık suya yarım çay kaşığı şeker karıştırın.
  • Bunu bebeğinize içirin.
  • Bebeğiniz aç iken bunu yapın.
  • Beyaz şeker yerine kahverengi şeker kullanmanızı tavsiye ederiz.

7. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı doğal bir müshildir ve kabızlığı hızlı bir şekilde giderir. Dışkıyı sıvılaştırır ve bebeğinizi rahatlatır.
Bebeğinizin mamasına hindistancevizi yağı katın. Hindistan cevizi yağı miktarı, bir formül mama için yaklaşık bir çay kaşığı olmalıdır.

8. Ilık Banyo

Ilık banyo, bebek kabızlığının hafifletilmesi için çok yararlıdır. Bebeğinizi hafif sıcak suyla banyo yaptırın. Vücudu rahatlatır ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

9. Masaj Yapmak Bebeklerde Kabızlık Sorununa İyi Gelir

Ilık suyla bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra, bebeğinizin karnına masaj yapın. Masajı çok yumuşak hareketlerle yapın. Midesini ovun ve ellerinizle göbeğin çevresinde oval hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bunu yapmak, bebeklerde ve çocuklardaki kabızlığa iyi gelecektir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla