Sağlık

Bebeklerde Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde nöbet riski, doğumdan sonraki ilk yılda ve özellikle yaşamlarının ilk ayında en yüksektir. Bu durum özellikle çok erken doğan bebekler için geçerlidir. Bebeklerdeki epilepsi 3 gruba ayrılır:

 • Prematüre bebekler (37 haftadan önce doğan)
 • Yeni doğan bebekler (bir aya kadar olan tüm bebekler)
 • Bebekler (1 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler)

Prematüre bebeklerde epilepsi

Prematüre bebeklerde nöbetlere sebep olan durumlar

Erken doğan bebekler beyin hasarına karşı oldukça hassastır ve yaşamın ilk haftalarında nöbetlere karşı oldukça hassastır.

Doğum öncesi bebeklerde nöbetlerin en yaygın nedenleri beyin kanaması ve enfeksiyonlardır, ancak nedeni tüm bebekler için bilinmemektedir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin özellikle nöbet geçirme riski yüksek görünmektedir.

Prematüre bebeklerde ne tür nöbetler gelişir?

Çok küçük çocuklarda nöbetlerin tespit edilmesi zor olabilir, çünkü bunlar genellikle zariftir, çok az dış belirti verirler. Ancak bebeğe bir elektroensefalogram (EEG) verilirse tespit edilebilir.

Yeni doğan bebeklerde epilepsi

Yeni doğan bebeklerde nöbetlere ne sebep olur?

Yapısal nedenler – Zamanında doğamamak, bu durumda beyinde oksijen eksikliği meydana gelir. Buna perinatal hipoksi denir ve beyinde ‘hipoksik-iskemik ensefalopati’ denilen bir yaralanmaya neden olabilir veya beyninde bir miktar hasarla doğabilir.

Metabolik nedenler – Kandaki glikoz, kalsiyum veya magnezyumun düşük seviyede olması

Bulaşıcı nedenler – Menenjit veya ensefalit gibi bir enfeksiyon kapmak

Yeni doğan bebeklerde ne tür nöbetler görülür?

Nöbetler dışarıdan bakanlar tarafından anlaşılmayabilir. Solunum düzenlerinde veya göz kapaklarının veya dudaklarının hareketlerinde değişiklik olarak gösterebilirler. Bacaklarının bisiklet hareketleri yada uzuvların sertleşmesiyle anlaşılabilir.  Bebekler nöbet geçirirken normalden daha az uyanık olabilirler. Dikkatlerini çekmek zor olabilir ve gözleri düzgün odaklanmayabilir. Hafif nöbetler, yeni doğan bebeklerde en sık görülen nöbet tipleridir.

Bebeklerde epilepsi

Bebekler ne tür nöbetler geçirir?

Bebekler Klonik nöbetler, Miyoklonik nöbetler, Tonik nöbetler, Odak nöbetleri, İnfantil spazmlar olmak üzere 5 çeşit nöbet geçirebilir.  Bazı nöbetlerde bebeğin sadece üst vücut bölgesi etkilenir, bazen de bir kol veya bacağın kasılması veya sertleşmesi ile ortaya çıkabilir. Bazen bebeğin vücudu sertleşir, gözleri veya kafası bir tarafa dönebilir.

Yeni doğan bebeklerde epilepsi tanısı

Bebeğinizin epilepsi olduğundan şüpheleniliyorsanız, mutlaka bir uzaman doktora muayene olmalısınız. Bu doktor, bu yaş grubunda epilepsi tanı ve tedavisinde uzmanlık eğitimi almış bir doktor olmalıdır. Uzman şunları isteyecektir:

 • Bebeğinizin davranışında herhangi bir değişiklik olup olmadığı
 • Tüm nöbetlerin aynı olup olmadığı ve sürelerinin eşit olup olmadığı
 • Nöbetlerin bebek uyanıkken mi yoksa uykudayken mi olduğu
 • Nöbetlerin bebeğin beslenmesini etkileyip etkilemediği  
 • Bebeğin davranış değişikliklerini telefonunuzla kaydederek uzmana yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi tedavisi genellikle ilaçla başlar. Bununla birlikte, epilepsinin karmaşık bir durum olduğunu ve her çocuğun farklı olduğunu hatırlamak önemlidir. Her çocuk tedaviye aynı şekilde cevap vermez, bu yüzden bebeklerin geneli için “doğru tedavi” yoktur.

Nöbet önleyici ilaçlar

Piyasada anti-epilepsi ilaçları (AED’ler) veya antikonvülsan ilaçlar olarak adlandırılan birçok nöbet önleyici ilaç ve gelişmekte olan yeni ilaçlar vardır. Ancak, bazen her çocuk için en uygun olanı bulmak biraz zaman alabilir.

Bu ilaçlar beynin nöbet üretme yatkınlığını değiştirmez. Epilepsi semptomlarını sadece nöbet sıklığını azaltarak tedavi ederler. İlaç vücutta belirli bir seviyeye ulaşana kadar düzgün çalışmaz ve bu seviyenin korunması gerekir. Bu nedenle, doktorun spesifik ilaç talimatlarını takip etmek özellikle önemlidir.

İlaç tedavisi etkili olmazsa;

 • Beyin ameliyatı
 • Nöbetleri önleyen ve kontrol eden tıbbi cihazlar
 • Diyet tedavileri (örn. Ketojenik diyet , modifiye Atkins diyeti , düşük glisemik indeks tedavisi ) uygulanabilir.

Bir çocuğun epilepsi için ne kadar süre ilaç alması gerekir:

Bir çocuğun ilaç alırken birkaç yıldır nöbet geçirmemesi durumunda, ilaçları bırakmak mümkün olabilir. Bu her çocuk için farklıdır. Bir çocuk, bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe ve yakından denetlenmedikçe ilaç almayı asla bırakmamalıdır.

Diğer tıbbi sorunlar ve riskler:

Epilepsi, çocuğun ruh hali veya öğrenme bozukluğu geçirme ihtimalini artırabilir. Baş ağrısı, ülser ve diğer fiziksel durumlar da yaygındır. Ebeveynler olası sorunlar hakkında bilgi sahibi olmak için mutlaka uzman bir çocuk doktoru ile konuşmalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla