başarılı evliliğin anahtarı nedir
başarılı evliliğin anahtarı nedir
Aile & İlişkiler

Başarılı Evliliklerin Anahtarı Nedir?

Evlilikteki başarı ne iş hayatındaki başarıya ne de sosyal hayattaki başarıya benzer. Bazen çöp dökmek, bulaşık yıkamak ya da daha çok para kazanmak evlilikteki başarıyı artıracak etkenler gibi görülür. Ancak başarılı evliliğin anahtarı bu detaylar değildir.

Başarılı evliliklerin anahtarı ‘’Doğru eşi bulmak değil, doğru eş olmaktır.’’ der Barnett R. Bricker. Yani evliliğin başarısı önce kişinin kendisinde başlar. Evlilikte ister kadın olun ister erkek olun başarı karşı taraftan bir şey beklemek yerine evliliğe bir şeyler vermekle başlıyor. Evliliğinize ve eşinize ne verirseniz aynen bir ayna gibi karşılık almaya başlıyorsunuz. Bu yüzden başarılı evliliklerin anahtarını ararken eşinize sormanıza ya da mutluluğu dışarıda aramanıza gerek yok.

başarılı evliliğin sırları
başarılı evliliğin sırları

Konuşurken Saygınızı Koruyun!

Eşler arasındaki iletişimin en önemli anahtarı saygıdır. Eğer evliliğinizde mutlu ve başarılı olmak istiyorsanız her durumda ve her halde saygınızı korumaya devam etmelisiniz. Eşinizden duymak istemediğiniz sözleri asla ve asla eşinize söylememeli ve başka insanların içerisinde bu saygıya kat be kat dikkat etmelisiniz. İçinizden eşinize karşı çok kızgın olabilir ya da çok saygısız olabilecek sözler geçiriyor olabilirsiniz. Ancak başarı bu saygıda saklı.

Sevginizi Gösterin!

Evlilikler genellikle aşkın bittiği ve sevginin sonuna gelindiği bir durum olarak görülür. Aslında bu düşünce ile evliliğe başladığınızda evliliğinize bir balta vurmaya başlarsınız. Sevginin doyasıya yaşanacağı bir durum olan evlilikte ufak bir bakış, yumuşak bir dokunuş, sevdiğini söyleyemese de hissettiren bir kalp her zaman başarıyı artırır. Başarılı evlilikler ister görücü usulü olsun ister severek evlenilmiş olsun her zaman sevgi ile ilerler.

Sabırlı Olmayı Bilin!

Günümüzde sosyal medyada ve ya dizilerde anlatılan evlilikler her zaman için güzel günlerin olacağını, evli çiftlerin sürekli gezeceğini, pahalı hediyeler alınacağını empoze ediyor. Ancak gerçek hayatta bu tarz bir evlilik hayatınız olmayabilir. Eşiniz size her zaman çiçek almayabilir ya da içki, kumar gibi alışkanlıklara sahip bir eşiniz olabilir. Eğer erkekseniz eşiniz ev işlerinden hoşlanmayabilir ve sizin kazancınızı beğenmeyebilir. Bütün bu sorunlar gerçek hayatın bir parçasıdır. Bu nedenle gerçeklerde yaşayarak sorunlarınıza karşı sabırlı olun.

Pes Etmeyin!

Evlilik sadece iki kişinin birlikte yaşaması değildir. İki kişinin bir arada yaşayabilmek adına verdiği bir savaştır. Özellikle evliliğin ilk yıllarında bu savaş kendini daha fazla hissettirir. Kavgalar, yanlış anlaşılmalar ve kırıcı sözler ilk yıllarda daha çok söylenebilir. Bütün bu durumları dikkate alarak ‘’Ben bu adamla/kadınla yaşayamam.’’ deyip ayrılma kararı almayın. Evlilik kararı kolay verilen ancak kolaylıkla vazgeçilemeyen bir durumdur. Pes etmek yerine sorunlarınızla başa çıkmayı deneyin. Bir süre sonra iyi ki diyeceğiniz mutluluklar yaşadığınızı göreceksiniz.

başarılı bir evlilik için neler yapılabilir
başarılı bir evlilik için neler yapılabilir

Eşinizle Konuşun!

Eşlerin birbiri ile konuşması en önemli iletişim aracıdır. Eğer eşler birbiri ile konuşmuyorsa iletişimde sorunlar var demektir ve bir süre sonra aşılması güç ilişki sorunları birikerek daha büyük sorunlara neden olabilir. Eşlerin birbiri ile konuşması hem daha kaliteli zaman geçirmeyi hem daha kolay anlaşmayı hem de aile hayatının daha sağlam bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Dinleyin!

Evlilik bir müziktir. Ancak bu müziği güzel hale getirebilmek için önce dinlemek gerekir. Eşinizi ne kadar ve nasıl dinlediğiniz önemlidir. Eğer eşinizi yeterince dinlemiyorsanız eşinizde sizi istediğiniz gibi dinlemez. Dinlemenin olmadığı bir evlilik ise sorunlarla ve yanlış anlaşılmalarla dolu doludur. Konuşmak istediğiniz konuları konuşamadığınız, eşinizin sizi dinlemediği bir evlilik istemiyor ve başarılı bir evlilik geçirmek istiyorsanız asla bu durumu göz ardı etmemelisiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla