Sağlık

Baş Ağrısına İyi Gelen 10 Mücizevi Besin

Hepimizin sık sık yaşadığı baş ağrısı birçok sebebe bağlı olabiliyor; açlık, stres, susuzluk, sinüzit, migren, kadınlarda adet dönemleri gibi birçok sebep sayabiliriz. İlaç tedavisine baş vurmadan önce evinizde bulunan doğal şifa kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan, baş ağrısına iyi gelen 10 mucizevi besini sıralayalım:

1. Kiraz


Baş ağrısı ile mücadele de kirazı birkaç yerde okumuş ve duymuştum. Biraz araştırma yaptıktan sonra, bu meyvenin güçlü antioksidan, anti-alerji ve antienflamatuar özelliklere sahip quercetin adlı bir bileşiğe sahip olduğunu keşfettim. Bu bileşik vücudunuzda ki ağrıyı engellemeye ve hafiflemesine yardımcı oluyor. Baş ağrınızın hafiflemesi için bir tas kiraz yiyebilirsiniz.

2. Kahve


Birçok yabancı dergide rastladığım ve görünce gerçekten şaşırdığım bir diğer doğal ilaçta kahvedir. Kahvenin içindeki kafein kan damarlarını daraltarak baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Burada dikkatli olunması gereken nokta kahveyi fazla tüketmemektir.

3. Somon


Somon balığı protein bakımından oldukça zengindir gün boyu kalıcı enerji verir ve kan şekerinizi stabilize eder. Somon içerisindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde baş ağrılarının sıklığını, süresini ve şiddetini azalttır. Sucuk veya salam gibi yüksek sodyum içeren, işlenmiş bir et yemek aslında sizi susatabilir, böylece baş ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Baş ağrısından kurtulmak için haftada iki kez somon yiyebilirsiniz, somon aynı zamandan beyin fonksiyonlarına da iyi gelir.

4.Badem

Geçmişte yapılan araştırmalara göre, bademde bulunan magnezyum, kan damarlarını gevşeterek vücudunuzu baş ağrısının darbesinden koruyabilir. Bazı uzmanlar, migren hastalarının magnezyum açısından zengin bir diyet uygulayarak rahatlama yaşayabileceklerini düşünüyor. “Magnezyum alımınızı artırmak için muz, kuru kayısı, avokado, badem, kaju fıstığı, kahverengi pirinç ve baklagiller gibi magnezyum açısından zengin gıdalar tüketmeyi deneyin.”

5. Yoğurt

Baş ağrısı bazen vücudundaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Beyin etkili bir şekilde çalışması için kalsiyuma bağımlıdır. Büyük bir kalsiyum kaynağı olan yağsız sade yoğurt gibi kalsiyumdan bakımından zengin besinler tüketerek baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Ayrıca yoğurdun tadını sevmeyenler meyve ile tatlandırabilir ve bağırsak sorunları olanlar içerisine probiyotik ekleyebilir.

6. Tam Tahıllı Gıdalar


Darı ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllı gıdalar magnezyum ve B vitaminleri bakımından zengindir. İçeriğindeki bu iki bileşende baş ağrısına çok iyi gelir. Öğle veya akşam yemeklerinde yulaf ezmesi yemek özellikle bir hafta boyunca baş ağrısı için oldukça şifalı bir yöntemdir.

7. Ispanak


Henüz bilmiyorsanız, ıspanak büyük bir süper besindir ve yiyebileceğimiz en şifalı yeşil yapraklı yeşilliklerden biridir. Ispanak sadece cildinizi temizlemek ve saçınızı parlaklaştırmakla kalmaz , aynı zamanda baş ağrılarıyla da savaşır. İçeriğinde bulunan B2 vitamini beyniniz üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, bu da vücudunuzun yaşadığı ağrıyı hafifletir. Başınız ağrıdığında öğle yemeğinde ıspanak salatası yapıp yiyin. Ne kadar faydalı olduğunu sizde göreceksiniz.

8. Mısır


Mısır B3 vitamini açısından zengindir ve bu sayede kan damarı fonksiyonunu geliştirir ve sinirleri sakinleştirir. Eğer yeterli miktarda B3 vitamini almazsanız strese bağlı baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Mısırın tadından hoşlanmıyorsanız, fasulye, domates veya patates gibi besinleri de tüketebilirsiniz. Bunlarda da yeterli miktarda B3 vitamini vardır.

9. Muz


Hadi tam bir daire çizelim ve tüm B vitaminleri hakkında konuşalım. B6 vitamini (tıpkı B3 ve B2 gibi) baş ağrısı ile mücadele eden bir güç merkezidir. Muzda bolca bulunan B6 vitamini beyninizdeki bir anti-depresan görevi gören serotonin seviyelerini artırmaya yardımcı olacaktır. Buda vücudunuzun hissettiği ağrı miktarını azaltacaktır. Çalışmalar, B6 vitamininin de zihinsel yorgunlukla savaştığını gösteriyor, bu yüzden başınız ağrıdığında bir adet muz yiyebilirsiniz.

10. Karpuz


Susuzluk baş ağrısının en büyük nedenlerinden biridir. Başınız ağrıdığında bir ağrı kesici almadan önce eğer mevsimde yaz ise bir dilim karpuz yiyin. Karpuz, su açısından zengin bir besindir, bu nedenle hemen vücudunuzu rehidrate etmeye yardımcı olacaktır. Bu meyveyi bir meyve suyuna dönüştürebilirsiniz. Hatta salatalık ve kavun gibi diğer nemlendirici meyvelerle meyve salatası yapıp yiyebilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen besinleri öğrenmeden önce, hangi gıdaların aslında baş ağrılarını tetikleyebileceğini bilmek de önemlidir. Peynir, yapay tatlandırıcılar, işlenmiş etler ve kafein (buna alışkın değilseniz veya çok fazla içiyorsanız), baş ağrısı tetikleyicisi olarak bilinen yiyeceklerdir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla