Sağlık

Bahar Nezlesi (Saman Nezlesi)’ne İyi Gelen Ev Tedavileri

Toz, polen ve hayvan tüyü gibi çeşitli maddelerin teneffüs edilmesi, bağışıklık sistemimizde bir reaksiyona neden olur ve alerji semptomlarına yol açar. Bu durum genellikle bahar aylarında görülür ve saman nezlesi olarak adlandırılır.

Zayıf bağışıklık da bu probleme neden olabilir. Sigara dumanına maruz kalmak yani pasif içicilik, bahar nezlesi için ana tetikleyici faktörlerden biridir. Saman nezlesi (bahar nezlesi) sorunlarını doğal ve bitkisel yollarla hafifletebilirsiniz.

Solunum yoluyla alınan alerjen maddeler, alerji ve sinüs problemleri semptomlarına yol açan vücuttaki iltihaplanmaya neden olan maddeleri salgılarlar. Bundan dolayı hapşırma ve burun akması olabilir. Gözler sulanıp şişebilir. Bunun yanında burunda tıkanıklık meydana gelir.

Evinizde hazırlayabileceğiniz bazı ilaçlar alerji sorununa karşı iyi gelir. Bu yazımızda size saman nezlesi (bahar nezlesi) e iyi gelen evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerinden bahsettik.

1. Alerjenlerden kaçının

Allerjik rinit sorunundan kaçınmak için öncelikle toz ve duman gibi alerjiye neden olan şeylerden kaçınmaya çalışmalısınız. Toz ve duman, alerji sorunlarını tetikleyebilir. Ayrıca evcil hayvanınız varsa hayvanınızın bakımına ve temizliğine dikkat edin. Tüy döküyorsa önlemini alın.

2. Buhar Tedavisi Yapın

Buhar tedavisi kapanmış sinüsleri açar ve saman nezlesine karşı rahatlamanın basit bir yoludur. Bunun için bir kaba kaynar su koyun. Kabın üzerine eğilin ve kafanızı bir havlu ile örtün. Buharı burnunuzdan soluyun. Bunu en az on dakika yapın.

3. Kara Kimyon Yağı Kullanın

Kara kimyon, saman nezlesi için faydalı bir baharattır. Bunun için bu baharatın yağını kullanmalısınız. Doğrudan kara kimyon yağı tüketin. Bu yöntem Araplar tarafından alerji ile başa çıkmak için kullanılır.

Ayrıca alerjilere karşı kara kimyon yağını balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Günde 1-2 damla kara kimyon yağını balla karıştırıp yiyerek alerji sorunlarını hafifletebilirsiniz.

4. Zencefil Kullanın

Zencefil, Çinliler tarafından polen alerjileri için kullanılır. Bunun için zencefil çayı içmelisiniz. Bir kaba su koyun. Zencefil, karanfil ve tarçın ekleyin. Suyu kaynatın. Beş dakika boyunca kaynasın.

Soğuduktan sonra içebilirsiniz. Tatlandırmak için içmeden önce doğal tatlandırıcı olarak biraz bal ekleyebilirsiniz.

5. Nane Yağı kullanın

Nane, alerji sorunu için faydalı bir çözümdür. Yemeklerde salatanıza veya yemeğinize birkaç damla nane yağı katın. Hapşırma, alerji ve burun tıkanıklığına karşı rahatlama konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda nane, solunum yollarını açarak daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.

6. Zerdeçal Kullanın

Zerdeçal, saman nezlesi gibi solunum yolu sorunlarına karşı mücadelede yardımcı olur. Bunun için sıcak süte zerdeçal ekleyin. İyice karıştırın ve sıcak sıcak için. Günlük yemeklerinize de zerdeçal tozu ekleyerek sağlığınız için çok faydalı bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

7. Sarımsak Yiyin

Sarımsağın vücudumuzda ve solunum sisteminde antienflamatuar etkisi sayesinde alerjileri azalttığı bilinmektedir. Bunun için her gün çiğ yiyin. Eğer kokusu rahatsız ediyorsa yemek pişirirken pişirdiğiniz yemeklere ilave ederek kullanın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla