Sağlık

Bağırsak Hastalıklarının En Yaygın 10 Belirtisi

Sağlıklı bir bağırsak, sağlıklı bir beden ve zihnin sırrıdır! Evet yanlış duymadınız: Bağırsak sağlığı, beden ve zihin sağlığı ile doğrudan ilişkilidir.

Düzgün çalışan bir sindirim sistemi genel sağlığınız için gereklidir. Gastrointestinal sistem birçok önemli fonksiyonu yerine getirmede yardımcı olan faydalı bakterilerle kaplanmıştır.

Bu bakteriler; bağışıklığın artırılmasına, mutluluk hormonu olarak da bilinen, “Serotonin” hormonu üretilmesine, yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine ve vücuttan yabancı maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Fakat gastrointestinal sistemdeki faydalı bakteriler kötü bakteriler tarafından yıkılırsa, işler ters gidebilir. Bağırsak bakterilerinde bir dengesizlik, diğer organların ve vücut sistemlerinin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Aslında bağırsak dengesizliği; hormonal dengesizlikler, otoimmün hastalıklar, şeker hastalığı, kronik yorgunluk, fibromiyalji, kaygı bozukluğu, depresyon, egzema, rozasea (gül hastalığı) ve diğer kronik sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Çoğu kişi bağırsak bakterileri ile ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu farkedemiyor, bu nedenle sorun tedavi edilmiyor. Bağırsak hastalıklarının belirtilerini bilmek, sorunun belirlenmesi ve önleminin alınmasına yardımcı olacaktır.

İşte Bağırsak Hastalığının En Yaygın Belirtileri

1. Sindirim Sorunları

Şişkinlik, gaz, ishal veya düzensiz büyük abdeste çıkma bağırsak bakterilerinde dengesizliğin açık bir işaretidir.

Bağırsak bakterileri yiyecekleri sindirmek ve parçalamak için çalıştıklarından, gaz oluşması normaldir. Ancak şiddetli gaz, şişkinlik veya geğirme, dengesiz bir sindirim sistemi kaynaklı olabilir.

Kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından fermente edilen zayıf sindirilmiş gıdalar nedeniyle gastrointestinal sistemde aşırı gaz birikebilir.

Özellikle karbonhidrat bakımından zengin yemek yedikten sonra sindirim rahatsızlıkları olabilir.

Asit reflü, inflamatuar barsak hastalıkları, irritabl bağırsak sendromu ve kolit, bağırsak mikrobiyomundaki bir dengesizlikle bağlantılıdır.

Bağırsak sağlığınızı düzelterek bu rahatsızlıklardan çabucak kurtulabilirsiniz.

2. Vitamin ve Mineral Eksikliği

Sindirim sisteminin birincil rolü, yediğiniz yiyecekleri parçalamak ve tüm vücut hücrelerine besin maddeleri sağlamaktır. Bu besinler hücreler tarafından büyüme, onarım ve enerji için kullanılır.

Bağırsakta bakteri dengesizliğinden dolayı sindirim işlemi yetersiz olduğunda, vücudun besin maddelerini emmesi bozulur. Bu durum zamanla beslenme yetersizliklerine neden olur.

Sağlıksız bir bağırsaktan kaynaklanan genel eksiklikler, D, K, B12 ve B7 vitaminlerinin yanı sıra magnezyum eksikliğidir.

Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğiniz olup olmadığını; eksikliğiniz varsa, bu durumun sağlıksız bir bağırsaktan mı yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığının tespiti için bir doktora gidin.

3. Halsizlik

Yeterince uyumanıza rağmen sürekli uykusuzluk ve yorgunluk çekiyorsanız veya sağlıklı gıdalar tüketmenize rağmen halsiz ve enerjisiz hissediyorsanız, bağırsak sağlığınızda bir sorun var demektir.

Metabolizma, gıdaların bağırsaktaki mikroplar tarafından yakılarak kimyasal olarak parçalanmasını gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bağırsak bakterilerindeki bir sorun, vücudunuzun gıdalardaki besin maddelerini emmesini engellediğinden, sürekli yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur.

Üstelik, toksinler bağırsak duvarlarından sindirim sistemine geçerek enerji seviyenizi etkileyebilir.

Dahası, sağlıksız bağırsak bakterileri, yorgunluk ile doğrudan ilişkili olan sitokin adı verilen bazı iltihaplı bileşiklerde artışa neden olur.

Bazı klinik çalışmalarda, bağırsak mikroplarının besin maddesi emilimi ve vücudun enerjisi üzerindeki önemli rolü ve etkileri vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, kişideki bağırsak mikroplarının vücudun enerjisi üzerinde oynadığı spesifik roller hala belirsizliğini koruyor.

4. Otoimmün Hastalıklara Bağlı İltihaplanmalar

Bağırsak sağlığı romatoid artrit, Crohn hastalığı ve lupus gibi otoimmün hastalıklarla da bağlantılıdır. Bağırsak bakterileri dengesizliği, otoimmün hastalıkları olan bireylerde iltihaba yol açabilir.

Yani bu hastalığı olan insanlarda iltihaplanmaların görülmesi, bir bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.

5. Cilt Sorunları

Sivilce, rozasea (gül hastalığı), egzema, sedef hastalığı gibi cilt sorunları, bağırsakların sağlıksızlığına bağlı olabilir. Aslında, uzmanlar bağırsak sağlığının cilt de dahil olmak üzere tüm vücuttaki iltihaplanmayı nasıl etkilediğini açıklayan bağırsak-beyin-cilt entegrasyonunu tespit etmiştir.

İnflamasyon birçok cilt sorununa, özellikle sivilce ve sedef hastalığına bağlıdır.

Çeşitli araştırmalarda, bağırsak mikroplarının ve gastrointestinal sistemin bütünlüğünün sivilce oluşumunu etkilediği tespit edilmiştir.

Akne, rozasea, sedef hastalığı, deri iltihabı veya egzema gibi iltihaplı cilt sorunları aniden ortaya çıkar veya yayılırsa; bu aşırı geçirgen bağırsak sendromunun belirtisi olabilir.

6. Diyabet Başlangıcı

Ayrıca kalın bağırsak mikrobiyolojisi ile Tip 2 diyabetin varlığı veya potansiyel gelişimi arasında kuvvetli bir bağ vardır.

Tip 2 diyabet hastası bireylerin bağırsak bakterileri, bağırsak sağlığını desteklemeyen zararlı düşman bakterileri içerir.

Yapılan çeşitli çalışmalar; şeker hastalığına yakalanma riski olan insanlara terapötik müdahalede barsak mikrobiyomunun önemi vurgulamıştır.

Bağırsak mikrobiyal bileşiminde dallı zincirli amino asitler olarak adlandırılan belirli bileşikler, nihayetinde insülin direncine yol açabilir.

Çalışmalar, bağırsak florası üzerindeki zararlı bakterilerin, şeker hastalığının gelişmesinde bir öncül olan insülin direncine neden olduğunu tespit etmiştir.

7. Kilo Verme Sorunu

Yaptığınız onca şeye rağmen kilo veremiyorsanız, bunun nedeni sağlıksız bağırsağınız olabilir.

Fazla kilolu veya obez olan insanlarda, ideal kiloya sahip insanlara göre, bağırsak bakterilerinin dengesi daha farklıdır. Aslında, uzmanlar doğum sırasında sahip olduğunuz mikrop dengesinin hayatınız boyunca kilonuzu belirlediğine inanıyor.

İnce bağırsaklardaki çoğalan zararlı mikroplar yağ, mineral ve vitamin emilimini bozar.

Vücudunuz yağları normal şekilde sindiremeden emerse, daha fazla kilo alırsınız. Kilo vermede güçlük çekme, bağırsak hastalığının belirtilerinden biridir.

8. Ağız Kokusu

Halitozis veya ağız kokusu, utanç verici bir sorundur ve bağırsak hastalıklarının bir diğer habercisidir.

Bağırsaktaki mikrobiyal bir dengesizlik, ağız içindeki zararlı bakterilerin çoğalmasına yol açar ve bu da ağız kokusuna neden olabilir. Bu tür ağız kokularının tedavisi ya da oral hijyenin sağlanması zordur.

Ayrıca, bağırsak florasındaki dengesizlikler, vücudun giderek kötü kokuyu neden olabilen böbrek hastalığı veya şeker hastalığı gibi durumlara duyarlı olmasını sağlar.

9. Duygudurum Bozukluğu

Ani ruh hali değişiklikleri, sinirlilik, anksiyete (kaygı bozukluğu), stres ve depresyon gibi sorunlar bağırsak ile ilişkilidir.

Bağırsaklardaki zararlı bakteriler, kan dolaşımı yoluyla beyne gidebilecek toksinler üretir. Bu toksinler beyindeki serotonin (halk dilinde mutluluk hormonu) ve diğer nörotransmitterlerin üretimini bozabilir ve ruh halinizi olumsuz etkiler.

Ayrıca, vücutta üretilen seratoninin %70’i veya daha fazlası bağırsaklardan kaynaklanıyor. Araştırmacılar, bağırsak bakterilerinin vücuttaki seratonun seviyesini etkilediğini ve geniş bir sağlık etkileri yelpazesine sahip olduğunu keşfediyorlar.

Amerika’da Cell bilim dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmada; kaygı bozukluğu olan farelerin bağırsak bakterileri, cesur farelerden alınan bağırsak bakterileri ile değiştirildiğinde, farelerin daha az endişeli ve daha cesur hale geldiği gözlemlenmiş.

Sonuç olarak, bağırsak bakterilerindeki bir sorun, vücuttaki seratonin seviyelerini etkileyebilir. Ruh halinizi, davranışınızı ve zihinsel sağlığınızı, ayrıca sindirim sistemi ve diğer fiziksel ve bilişsel sağlık durumunuzu etkiler.

Yani, eğer ruh halinizde belirgin sorun yaşıyorsanız, bu durum bağırsak sağlığınızla ilgili bir soruna işaret edebilir.

10. Uyuyamama

Geceleri düzgün uyuyamama veya sürekli uykusuzluk çekme, sağlıksız bir bağırsağın habercisi olabilir.

Bağırsak, uyku düzenini sağlamada önemli bir rol oynayan nörotransmitter olan serotonini depolar ve düzenler. Sağlıksız bir bağırsak, serotoninin dengesiz olduğu anlamına gelir. Bu durum da uykusuzluk çekmenize veya uyumada güçlük yaşamanıza neden olabilir.

Aslında, mikrobiyal ekoloji aynı zamanda sirkadiyen ritimleri ve vücudun uyku-uyanıklık döngüsünü değiştirerek uykuyu etkiler.

Dahası, kalitesiz uyku, mikrobiyomun sağlığını ve çeşitliliğini etkileyebilir.

Bağırsak Sağlığını Korumak ve Sürdürmek için İpuçları:

  • Bağırsağın düzgün çalışmasını ve vücudun ihtiyacı olan besinleri sağlamak için, sağlıklı gıdaların tümünü tüketin.
  • Tükettiğiniz gıdaların organik olmasına özen gösterin.
  • Daha az şeker tüketin çünkü şeker bağırsakta sağlıksız bakterilerin büyümesine yol açar.
  • Sindirimi kolaylaştırmak için yediklerinizi iyice çiğneyin.
  • Bol su için. Bağırsak hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur.
  • Hastalıklara neden olan sağlıksız bir bağırsak da dahil olmak üzere birçok faktörü ortadan kaldırmak için, ayda bir kez hafif bir detoksifikasyon programı izleyin.
  • Daha fazla probiyotik gıda tüketin veya bağırsağınızdaki bakteri dengesini düzeltmeye yardımcı olması için probiyotik takviyeleri kullanın.
  • Alkolden kurtulmak ve sigarayı bırakmak için yardım alın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla