Genel

Azerbaycan Vatandaşı Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Azerbaycan vatandaşları Türkiye'de 90 gün vizesiz olarak kalabilirler.

Azerbaycan ve Türkiye yakın iki komşu olmalarından dolayı pek çok Azeri vatandaş Türkiye’ye gelebilmekte ve burada yaşamak istemektedir. Aynı şekilde Türkiye vatandaşları da Azerbaycan’a giderek burada kalabilmektedir. Ülkelerin yakın siyasi ilişkiler içerisinde olmasından dolayı Azerbaycan ve Türkiye arasında vizeler kaldırılmıştır. Vize muafiyeti sayesinde ülkeye giriş çıkışlar daha kolay hale gelmiş ve ülkede kalış süresi de buna göre düzenlenmiştir.

Türkiye Turistik Vize Muafiyeti

Türkiye, Azerbaycan ile yapmış olduğu vize muafiyeti sadece turistik vize ile sınırlandırmıştır. Yani Azerbaycan vatandaşları Türkiye’ye turistik vize almak istemeleri halinde vizesiz şekilde ülkeye giriş yapabilmektedir.

Turistik seyahat amaçlı olarak Türkiye’ye gelen Azerbaycan vatandaşları eski kanuna göre 30 gün boyunca vizesiz olarak kalabiliyordu. 2 Haziran 2020 Resmi Gazete’de yayınlanan Milletlerarası Antlaşma’ ya göre bu süre 90 güne çıkarılmıştır. Özel sebeplere bağlı olarak Türkiye’ye gelecek ve burada kalacak olan kişilerin 90 günden fazla ikamet edecek olmaları durumunda izin almaları gerekmektedir.

90 günden fazla kalacak olan Azeri vatandaşların ceza ödemesi ya da oturma izni alması gerekir.

Türkiye’de Kalış Süresi Aşılırsa Ne Olur?

Azerbaycan vatandaşlarının 90 günden daha fazla Türkiye’de kalmaları durumunda eğer herhangi bir izinleri yoksa ceza ödemeleri gerekmektedir. 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık olmak üzere kalınacak sürenin uzamasına bağlı olarak ceza ücretleri değişmektedir.

  • 6 ay boyunca Türkiye’de kalanların ceza ücreti 100 dolar
  • 1 yıl boyunca Türkiye’de kalanların ceza ücreti 160 dolar
  • 2 yıl boyunca Türkiye’de kalanların ceza ücreti 290 dolar kadardır.

Ceza ücretleri her yıl yeniden düzenlendiğinden dolayı değişiklik gösterebilir. Azerbaycan vatandaşlarının bu cezayı Türkiye içerisinde iken ödemesi gerekir. Eğer ödeme yapılmazsa ve Türkiye’den çıkarlarsa 5 yıl boyunca Türkiye’ye girişleri yasaklanacaktır.

Ceza ödemesini yaparak ülkeden çıkan Azeri vatandaşları 90 gün sonra yeniden Türkiye’ye giriş yapabilirler. Ancak 90 günden önce Türkiye’ye yeniden gelen Azeri vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni almaları gerekir. Herhangi bir izni olmayan kişiler ise cezalı durumuna düşecek ve ülkeye giriş çıkışlarda sorunlar ortaya çıkacaktır. Türkiye’de çalışan Azeri vatandaşlarının çalışma izni almaları halinde burada giriş çıkış yapmadan ikamet etme hakları doğacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla