Sağlık

Ayak Kokusu Çay Banyosu ile Nasıl Geçer?

Çay ile ayak banyosu, ayaklardaki aşırı terleme ve kokuyu durdurabiliyor. Bu yöntem birçok kişi tarafından denenmiş ve işe yaramıştır. En yaygın ev tedavilerinden biridir. Ayak kokusu için etkili bir çare olup olmadığını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Çay Banyosu Ayak Kokusuna İyi Gelir mi?

Çayın içeriğindeki tanenler ayak kokusunu gidermek için etkilidir. Ayak dokusunu kurutur, sıkıştırır ve kokuyu bastırır. Tanenler astringent madde olarak da bilinirler. Vücut dokularının büzülmesine neden olan bir grup elementtir ve kokuya neden olan salgıları kurutur.

Çaydaki Tanen’in Etkisi

Çay içerken ağzınızda bir çeşit kuruluk hissine neden olduğundan tanenlerin etkisini hissedebilirsiniz. Tanen açısından zengin olduğu için bu his şarap içerken de olur. Ayaklarınızı çaylı suda beklettiğinizde, ter bezi gözeneklerinin büzülmesine neden olduğundan terleme azalır. Böylece kokuya neden olan ana etkeni azaltmış oluruz.

Ayaklarınızı Çay Banyosunda Ne Kadar Bekletmeniz Gerekir?

Ayakların ne kadar terli ve kötü kokulu olmasına bağlı olarak, ayaklarınızı çayın içinde o oranda bekletmeniz gerek. Etkili olması için en az 1 saat bekletmelisiniz.

  • Ayaklarınızı içinde bekleteceğiniz miktarda çay demleyin.
  • Ilık olana kadar bekleyin ve bir leğenin içine dökün.
  • Ayaklarınızı bu çayın içinde ortalama 1 saat kadar bekletin.
  • Ayak kokusunu yok etmek için birkaç gün boyunca (mümkünse akşamları) bu doğal çözüm yöntemini tekrarlayın.

Bu yöntemin etkisini gözlemlemek için bir deney bile yapılmış. Bir adamın ayaklarını her gün siyah çay banyosunda bekletmişler.

İlk gözlemlerde fazla bir etkisi olmadığı görülmüş. Alüminyum hidroksit ilk kullanıldığında kuruluk etkisi olmamıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, yaklaşık 20 dakika boyunca çay banyosunda bekledikten sonra dahi etkisinin olmadığı, ancak 20 dakikadan sonra etkisini göstermeye başladığı gözlemlenmiş. Bu çalışma, hafif terli ayaklar için çay banyosunun yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, bu konularda yapılan diğer çalışmalar, tanen maddesinin cildin yüzeyini değiştirebildiğini, ter kanallarının gözeneklerini en aza indirgeyebileceğini ve böylece terlemeyi azalttığını göstermektedir.

Bir başka çalışmada, günde yaklaşık 20 dakika boyunca ılık-sıcak yeşil çay solüsyonunda ayakları bekletmenin ayak enfeksiyonlarının genel cilt semptomlarını iyileştirdiğini, terli ve kokulu ayakları önemli ölçüde tedavi ettiğini gösterdi.

Çay Banyosu Ayak Terlemesi İçin En Etkili Çare midir?

  • Ayaklarınız aşırı derecede terliyor ve kötü kokuyorsa, başka bir güçlü büzücü kullanmanız gerekebilir. Çünkü o kadar çayı hazırlamak ve ayaklarınızı 1 saat ya da daha fazla süre bekletmek çok zaman alır.
  • Ayrıca ayaklarınız için hazırladığınız çay ne kadar demli olursa etkisi de o kadar fazla oluyor ve daha iyi sonuçlar veriyor.
  • Alüminyum klorür, terleyen ve kötü kokan ayakların daha etkili bir şekilde iyileştirilmesi için alternatif bir büzücüdür. Çalışmalar aynı zamanda aliminyum klorürün Ayak Mantarı (Atlet Ayağı) enfeksiyonunu tamamen iyileştirdiğini göstermektedir.

Sonuç

Ayak mantarı veya ayak kokusundan muzdarip iseniz; düzenli çay banyosu ile ayak kokusundan ve mantardan tamamen kurtulabilirsiniz. Ancak, çay banyosunun hiçbir faydası olmuyorsa, doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Doktor, tedavi için diğer ilaçlarlı reçete edebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla