Meslek

Astsubay Nedir? Nasıl Olunur?

Astsubaylıkta erkekler için 1.64, kadınlar için 1,58 minimum boy uzunluğuna sahip olmak gerekir.

Askeri sistem içerisinde er ve erbaşlardan sonra gelen astsubaylar ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak çalışırlar. Subayların bir altı olarak bilinen astsubaylar çalıştıkları bölgelere göre farklı isimler alabilirler. Merkezi bölgelerde görev alan kıdemli erlere astsubay denirken, kırsal bölgelerdeki halkın güvenliğini sağlamak üzere görevli olanlara ise jandarma astsubay denmektedir.

Kırsal bölgelerdeki jandarma astsubaylar İçişleri Bakanlığına bağlı olarak toplum içerisinde oluşan kanunlara aykırı durumları engellemekle görevlidirler. Merkezi konumda bulunan astsubaylar daha çok erbaşlar ve subaylara arasındaki ilişkileri düzenleyerek savaş eğitimi almaları ile öne çıkarlar.

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubaylar 5 Temmuz 1951 yılında çıkarılan karara göre Türkiye Cumhuriyeti Ordusu dahilinde deniz, kara ve hava birlikleri içerisinde görevli astkomuta görevlileridir. Astsubaylar aynı zamanda gümrüklerde ve jandarma komutanlıklarına bağlı olarak da görev alabilirler.

Farklı alanlarda görev almak isteyen kişilerin astsubaylık sınavına girmesi gerekir. Kara kuvvetlerine bağlı olarak görev yapacak olan kişilerin Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde, deniz kuvvetlerinde astsubay olmak isteyenler Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak sınavlara girmesi gerekir. Astsubaylık için istediği askeri alanı seçen kişilerin sınava girmesi ve başarı elde etmesi gerekir.

Astsubay olmak için yazılı, sözlü ve fiziksel yeterlilik sınavlarına girmek gerekmektedir.

Astsubaylık İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Kimlikte yer alan yaşa göre lise mezunu olup 24 yaşından gün almamış olmak
 • 2 yıllık önlisans mezunu olan kişilerde 26 yaşı, 4 yıllık lisans mezuniyetinde ise 28 yaşı aşmamış olmak
 • Güvenlik soruşturmalarında herhangi bir sorun oluşmaması
 • Asker kaçağı olarak aranmamış olmak
 • Adli sicil kaydının bulunmaması
 • Fiziki olarak herhangi bir sorunun olmayıp, sağlıklı bir vücuda sahip olmak
 • Vücutta kesik, çizik, ameliyat yarası, yanık ya da yaranın bulunmuyor olması
 • Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş olan boy ölçümlerine uygun olmak (Erkekler için 1.64, kadınlar için 1,58 minimum boy uzunluğuna sahip olmak)
 • Diş ve ağız yapısında herhangi bir sorun bulunmaması
 • Silah taşımaya engel bir kusurun bulunup bulunmaması
 • Askeri lise gibi yerlerden çeşitli suçlardan dolayı atılmamış olmamak
Astsubay olmak için en az lise mezunu olması gerekir.

Astsubay Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir?

Astsubay olmak isteyen kişiler için üç farklı sınav uygulaması vardır. Bu sınavlardan başarılı olunması halinde astsubaylığa ya da yedek subaylığa geçilebilir.

1.Yazılı Sınav

Toplamda 50 soruluk yazılı sınav ile adaylar ilk değerlendirmeye alınır. Yazılı sınavlarda taban puan genelde 70 olarak belirlenmektedir. Yazılı sınavda başarılı olan kişiler sözlü sınava girme hakkını kazanırlar.

2.Sözlü Sınav

Astsubaylık için yazılı sınavdan yeterli puan alan kişiler sözlü sınava girerler. Heyetler tarafından sorulan soruların cevaplanması halinde ve geçerli puanların alınması halinde kişiler son sınav olan fiziksel yeterlilik sınavına girme hakkına kavuşurlar.

3.Fiziki Yeterlilik Sınavı

Adayların çeşitli parkurlardan geçmesi gereken bu sınavda 1500 metre gibi bir mesafenin koşulması talep edilebilmektedir. Mekik ve şınav gibi çeşitli yeterliliklerin kontrol edilmesinin ardından puanlar hesaplanır.

Bütün sınavların puanları son sınavdan sonra hesaplanarak genel bir puan oluşturulur. Yazılı sınavın %70’i, sözlü sınavın %15’i ve fiziki yeterlilik sınavının %15’i alınarak oluşturulan puanlar sıralanır ve başarılı olan adaylar astsubay olmaya hak kazanırlar.

Jandarma Astsubay Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Jandarma astsubayı olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olmaları ve üniversite sınavının iki oturumuna da girmeleri gerekir. Jandarma astsubaylığı için bu iki sınavdan da baraj puanını almak gerekir. Jandarma astsubaylığı için açılacak olan ilanlarda adayların başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruları kabul edilen adaylar ise sağlık yeterlilik testi, yazılı sınav ve mülakata girerek başarı sağlamaları halinde jandarma astsubaylığına alınabilmektedirler.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla