Meslek

Astronot Nedir? Nasıl Olunur?

Astronot olmak için bilime meraklı olmak gerekir.

Uzay çalışmalarına katılmak üzere eğitilmiş olan kişilere astronot denmektedir. Kozmonot ya da uzay insanı olarak da bilinen astronotlar özel kıyafetler ile uzaya gönderilmektedir. Astronotlar uzayda bulunan gök cisimleri arasında yürüyebilmektedir. Ayrıca uzaya gönderilen uydu ve diğer cihazların bakım ve onarımlarını da astronotlar yapmaktadır. Dünya dışındaki gezegenler hakkında bilgi sahibi olabilmek amacıyla keşifler yapan astronotlar ilk defa 1959 yılında uzaya gönderilmiştir.

Astronot Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Başarılı Bir Eğitim Hayatı

Astronot olabilmek için ilk adım başarılı bir eğitim hayatından geçmiş olmaktır. Lise, lisans ve yüksek lisans gibi eğitim kademelerinde kendini geliştiren biri olmak astronot olmanın ilk adımıdır. Ayrıca eğitim hayatının uzay bilimlerine yönelik olması da astronot olmanın en önemli adımlarındandır.

Astronot olmak isteyen kişilerin üniversitede biyoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda eğitim alması oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca astronotların büyük bir kısmı yüksek lisans mezunu olduklarından dolayı bu alanda eğitim alanların yüksek lisansa yönelmesi astronot olmayı kolaylaştıracaktır.

Astronotluk başvurusu yapan kişilerin öncelikle bir dizi eğitim alması gerekmektedir.

Bilime Meraklı Olmak

Astronot olmak isteyen kişilerin bilime meraklı bir kişiliğinin olması gerekir. Bilime merakı olmayan kişiler için uzay dünyası ilgi çekici bir alan olmayabilir ve araştırmaya değer olmayabilir. Ancak uzay ve gök cisimlerine meraklı olan kişiler için keşifler yapmak büyük bir heyecan olacaktır.

Matematik ve Bilgisayar Bilgisi

Astronot olmak isteyen kişilerin ileri derecede matematik ve bilgisayar bilgisine sahip olması gerekir. Matematik bilgisi uzay hesaplamalarında kullanılmasından dolayı önemli olurken uzay mekiğinin yönetilmesinde ise bilgisayar sistemlerinin bilgisi öne çıkmaktadır.

Fiziksel Özellikler

Astronotların uzaya gönderilmesi için belirli fiziksel özelliklere sahip olması gerekir. Uzay mekiği içerisinde dolaşımı sağlayabilecek şekilde herhangi bir rahatsızlığa sahip olmamak gerekir. Gözlerin iyi görmesi ve boyun 1.60 ile 1.90 arasında olması gerekir. Ayrıca uzayda yaşam için uygun bir fiziki yapıya sahip olmak da gerekir. Fiziksel özelliklere ek olarak kişilerin psikolojik açıdan da başarılı bir profile sahip olmaları ve yapılan testlerden sorunsuz bir şekilde geçmeleri de gerekmektedir.

Dil Bilmek

Uzaya gitmek isteyen astronotların iyi derecede İngilizce, Rusça gibi dünyada sıkça kullanılan dilleri bilmesi gerekir. Özellikle uzak mekiklerinde kullanılan kodlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Astronot olmak isteyen kişilerin matematik, biyoloji, mühendislik gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans eğitimleri almış olması daha hızlı bir şekilde ilerlemeyi sağlayacaktır.

Astronot Olmak İçin Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?

Astronot olmak isteyen kişilerin eğitim alanlarında kendilerini kanıtladıktan sonra uzay merkezlerine başvuru yapması gerekir.

  • Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi
  • Kanada Uzay Ajansı
  • Avrupa Uzay Ajansı
  • Japonya Uzay Ajansı gibi ajanslara başvuru yapılması ve kabul edilmesi durumunda astronotluk için eğitimler alınmaya başlanacaktır.

Astronot olmak isteyen kişiler bu merkezlere çağırıldıklarında bir dizi eğitimlerden geçecekler ve uzaya gönderilmeye uygun kişiler oldukları halinde uzay mekiğine gönderilecektir. Ancak astronot olarak uzaya gönderilecek olan kişiler zaman zaman yedek astronot olarak da bekleyebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla