Sağlıklı Yaşam

Arter Damarının Temizliği için Günlük Tüketilmesi Gereken 10 Gıda

Kardiyovasküler rahatsızlıkların yaygınlığı gün geçtikçe artıyor ve bu rahatsızlık nedeniyle daha fazla insan ölüyor. Kardiyovasküler hastalıkların en önemli risklerinden biri arter tıkanmasıdır.

Arterler, kalpten vücudunuzun geri kalanına oksijen ve besin taşıyan kan damarlarıdır. Sağlıklı arterler güçlüdür, esnektir ve içerisinde herhangi bir birikme yoktur.

Fakat arterlerde yağ, kolestrol ve diğer maddeler biriktiğinde tıkanma ihtimalleri yükselir ve nihayetinde daralırlar ve sertleşirler. Arterlerdeki kan akışının azalmasına neden olan bu durum, ateroskleroz olarak adlandırılır.

Damar tıkanıklığı bir anda ortaya çıkmaz. Tıkanıklık zamanla gelişir. Beslenme şekliniz ve yaşam tarzınız bu durumda anahtar rol oynar.

Sağlıklı beslenerek tıkalı arterleri açabilir ve buna bağlı sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Arter temizliği için her gün yemeniz gereken en iyi 10 gıda şöyledir.

1. Sarımsak

Sarımsak arterlerinizi doğal olarak temizleyen bir besindir.

Sarımsak, serbest radikallerin etkisini inhibe etmeye yardımcı olan, kalp problemlerini ve atardamar tıkanmasını önlemede önemli bir madde haline gelen antioksidanlar bakımından zengindir.

Sarmısağın düzenli olarak alınması kanınızdaki LDL kolesterol seviyesini düşürür. Aynı zamanda kan damarlarını genişletir, kan dolaşımını geliştirir ve aortların sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.

  • Her sabah aç karnına 1 ila 2 karanfil çiğ sarımsak yiyin.
  • Çorba, güveç ve salata soslarına da katabilirsiniz.

2. Nar

Narlar, vücudun serbest radikalleri ile savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca atardamardaki yağ birikimlerini azaltmaya yardımcı olurlar, böylece ateroskleroz gibi ciddi problemleri önlemeye yardımcı olurlar.

Bu meyve aynı zamanda vücudun nitrik oksit üretimini de uyarır; böylelikle arterlerinizin açık kalmasına ve kanınızın rahat akmasına yardımcı olur. Bu, atardamarlarda plak oluşumunu ve kan pıhtılaşmasını engeller.

  • Her gün 1 ila 2 taze nar yiyin.
  • Ayrıca, günde bir defa bir bardak taze nar suyu içebilirsiniz.

3. Yeşil Çay

Yeşil çay, arterlerinizi temiz ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir.

Antioksidanlar aynı zamanda kan damarlarını astarlayan hassas endotel hücrelerinin sağlığını iyileştirmede önemli bir rol oynar ve bu da kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Arteriyel tıkanıklığı azaltmak için her gün 2-3 bardak yeşil çay içmek yeterlidir.

4. Ispanak

Bu lezzetli ve besleyici yeşil yapraklı sebzenin kalp sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık faydası vardır.

Ispanak damarları daralmaya, plak ve kan koagülasyonuna dirençli hale getirir, dolayısıyla inme ve kalp krizi riskini azaltan zengin nitrik oksit kaynağıdır.

Buna ek olarak, yüksek A vitamini ve C vitamini içeriği, kötü kolesterolün arteryal duvarlara yapışmasını önlemeye yardımcı olur ve böylece ateroskleroz riskinizi azaltır.

Ispanak, yüksek kolesterol ve kan basıncına karşı temel savunma hatları olan potasyum ve folik asitte de yüksektir.

Her gün en az bir fincan ıspanak tüketin. Bu yeşil sebzeyi salata, çorba, sebze sularına katabilirsiniz.

5. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz doğal bir arter temizleme ürünüdür. Kan basıncını düşürebilir ve kan pıhtısını önleyebilir.

Kuşkonmazdaki B vitaminleri, özellikle B6, homosisteini (kalp hastalığına bağlı bir amino asit) ve C-reaktif proteini (iltihaplanma belirteci) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda vücudun iltihapla mücadeleye yardımcı olan ve tıkanmış veya bloke edilmiş arterlere yol açabilecek zararlı oksidasyonu önleyen bir antioksidan olan glutatyon üretimini uyarır. Ayrıca, kuşkonmazdaki K vitamini arterlerin sertleşmesini önler ve kalsiyumu arteryal astarların dışına çıkarır.

Bu lezzetli sebzeyi olabildiğince düzenli olarak yiyin.

6. Avokado

Avokado, LDL’yi düşürerek ve HDL düzeylerini yükselterek kan kolesterolünü iyileştiren iyi miktarda sağlıklı yağ ve diğer önemli besin maddeleri içerir. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL), arterleri tıkanıklıklardan uzak tutmaya yardımcı olan iyi kolesteroldür .

Ayrıca, avokadoda bulunan E vitamini, kolestrol oksidasyonunu önler. Ayrıca kanda tehlikeli homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olan folatın yanı sıra kan basıncının düşmesine yardımcı olan potasyum da var.

Her gün yarım bardak avokado suyu içmeyi hedefleyin.
7. Zerdeça
l

Zerdeçal, curcumin olarak bilinen, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip, kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan bir bileşim içeriyor.

Curcumin, arter tıkanıklığını azaltarak ve önleyerek kardiyovasküler sistemi hasardan korumaya yardımcı olur. Artı LDL seviyesini veya “kötü” kolestrolü düşürerek damar tıkanıklığını engeller.

  • Bir fincan sıcak süte 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ilave edin. Her gün 1 veya 2 kez için.
  • Doktorunuza danıştıktan sonra günde 3 kez 400 ila 600 mg curcumin takviyesi alabilirsiniz.

8. Brokoli

Bu popüler sebze kalbiniz için oldukça faydalıdır.

Brokoli, arterlerin iltihaplanmasını ve hasar görmesini önler.

Bu yeşil sebze K vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, brokoli’deki lif, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Her hafta 2 ila 3 porsiyon brokoli yiyin. Bir porsiyon ½ fincan ham brokoli.

9. Elma

Her gün bir tane elma yiyerek arterlerinizi temiz tutabilirsiniz.

Elma, kan dolaşımındaki kötü kolesterol seviyelerini düşüren pektin olarak bilinen belirli bir lif türünü içerir.

Ayrıca, elmalardaki yüksek flavonoid miktarı, kalp rahatsızlığı ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, elmalardaki potasyum ve magnezyum kan basıncınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Her gün bir tane taze organik elmanın tadını çıkartın. Ayrıca, maksimum sağlık yararlarını elde etmek için elmayı kabuğuyla birlikte yiyin.

10. Chia Tohumları

Mayaların ve Aztek kültürlerinin değerli bir gıda maddesi olan chia tohumları, sayısız sağlık faydasına sahiptir. Omega 3 yağ asitleri bakımından en zengin bitki kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri ve elyaf kombinasyonu, chia tohumlarını kalp dostu yapar. Kötü kolesterolü düşürebilir, kan basıncını yönetebilir ve atardamarlarınızı temizleyebilir.

Bu çok yönlü ve lezzetli yiyeceği çeşitli şekillerde yenilebilir.

  • 3 çorba kaşığı suya 1 çorba kaşığı chia tohumu katın. 30 dakika bekletip için.
  • Başka bir seçenek olarak kuru chia tohumlarını yoğurt ve yulaf ezmesi üzerine serpebilirsiniz. Hatta salata gibi kuru gıdalara da serpebilirsiniz.

Chia tohumları çok miktarda su emdiği için bunları yediğinizde bol bol su için.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla