Pratik Bilgiler

Araba Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç temizliği aslında kolay gibi görünse de birçok duruma dikkat edilerek yapılması gereken uygulamalardan biridir. Öncelikle araba temizliği yapmak için oto kuaför hizmetlerinden yararlanılabilir. Ancak bireysel olarak işlem yapmak adına paylaşacağımız durumlara dikkat edebilir ve aracınızın daima temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Araba temizliği ipuçları konusunda ilk olarak düzenli iç ve dış temizliğinin yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle de iç temizlik konusunda aracın koltukları, gövdesi, tavanı ve diğer bölgeleri de uygun bir şekilde temizlenmelidir. Yine bu aşamada pasta cila uygulamasına başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Pasta Cila Nedir? Nasıl Yapılır?

Pasta cilalama, araç temizliğinin bir aşamasıdır ve halk arasında bu tabirle ifade edilir. Her ikisi aslında farklı uygulamalardır ancak birbirini tamamlar. Sıvı zımparalama işlemi olan pasta, aracın boyasını kaldıran bir işlemdir. Cila uygulaması ise aracın parlatılması için kullanılır. Ancak pasta uygulanmadan cila işlemi yapılmaz.

Araç boyasının üst kısmındaki bölüm zımparalama tekniği ve sıvı malzemelerle beraber kaldırılır. Aracın üst kısmındaki hasarların giderilmesi için yapılan pasta uygulamasında malzemenin kaliteli olması gerekir. Ek olarak araç boyasıyla uyumlu olmalıdır. Silikon, balmumu ve teflon içeren malzemelerin araç boyasına zararlı olduğu bilinmelidir.

Pasta işleminin yapılmasından sonra cilalamaya geçilir. Aracın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayan cila işlemi aslında boya koruma uygulaması olarak bilinmemelidir. İnce bir katman olarak uygulanan cila, araçların hafif darbelere karşı korunmasını sağlar.

Araç İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araçların iç bakımı aslında dış bakımdan daha önemlidir. Öncelikle araç içindeki döşemelerin, gövdelerin ve tavanın, kullanım şekline göre kısa sürede kirlendiği unutulmamalıdır. Özellikle de araç içinde sigara tüketimi yapmak, tavan ve döşemelerin sararmasına neden olur. Bireysel olarak araç içi bakımında koltuk temizleme, paspas temizliği, havalandırma ve plastik yüzey temizliği gibi uygulamalara başvurabilirsiniz.

Araç İçi Plastik Yüzey Temizliği: Aracın iç kısmındaki plastik yüzeyler, kiri en çok tutan yerlerdir. Kapılarda ve ön konsoldaki plastik yüzeylerinde kimyasal maddeler ile temizlenmesi mümkündür. Fakat kimyasal maddelerle yapacağınız temizliğin, aracın havalandırma sisteminin etkilememesi sağlık açısından önemlidir.

Paspasların Temizlenmesi: Araç içi paspaslar halı ve kauçuk olarak iki farklı şekilde kullanılabilir. Paspaslar temizlenmeden önce mutlaka silkelenmeli ve daha sonra köpüklü su ile fırçalanmalıdır. Bu işlemler kauçuk paspaslar için uygulanabilir. Halı paspaslarda silkeleme işleminden sonra bir elektrik süpürgesiyle detaylı temizleme işlemlerinin yapılması gerekir. Alternatif olarak halı paspasları sabunlu su ile silebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Araç İçi Havalandırma Temizliği: Araçların iç kısmında çok sayıda havalandırma bölümü mevcuttur. Bu bölgeleri temizlerken klimayı en yüksek ayarda çalıştırabilir ve ince fırçadan yararlanarak temizleyebilirsiniz.

Araç Koltuklarının Temizliği: Araç koltuklarının temizlenmeden önce türüne göre aksiyon alınması şarttır. Yani deri koltuklar ile kumaş döşemeli koltuklar için farklı işlemler uygulayabilirsiniz. Kumaş koltuklar için genelde sprey uygulamasına başvurulabilir. Özel spreyleri koltuklara sıktıktan sonra sünger ile temizleyebilir ve kurumasını bekleyebilirsiniz.

Deri koltuklar için de yine özel üretilen ürünler bulunmaktadır. Bu koltukları silerken yumuşak bir bezden faydalanılması şarttır.

Kumaş koltukları temizlemeden önce süpürge ile tozları alabilirsiniz. Ayrıca bu süpürgenin emiş gücü yüksek olmalıdır. Oturma yüzeylerindeki tozları da aldıktan sonra silme işlemine geçmeniz yeterlidir.

Araç İçi Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç içi temizlik yaparken yukarıdaki bölgelere ekstra özen gösterilmelidir. Ancak cam, zemin, konsol ve diğer bölgelerin temizlenmesi sürecinde de belirli aşamalara uyum sağlayarak ilerlenmesi önemlidir. Konuyla ilgili ihtiyacınız olan bilgiler aşağıda maddeler halinde paylaşılmıştır.

  • Araç içi temizliğe başlamadan önce araçtaki gereksiz eşyaları çıkarın.
  • Orta konsolu temizlerken mikrofiber bez kullanın. Ayrıca sprey sıkmadan önce sadece işlem yapılacak bölgeye uygulayın.
  • İç kapı bölgesini, vites kolunu ve direksiyonu titiz bir şekilde temizleyin. Yani kirlerin dağılmasını önlemek amacıyla her alan için ayrı bir bez kullanın.
  • Araç içinde ulaşılması zor alanlarda daha çok kir birikecektir. Bu durumda pamuklu çubuklardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca gösterge panelinde ve köşelerinde biriken kirler için de ince çubuk kullanmanız yeterlidir.
  • Zemin temizliğinde ilk olarak paspasları çıkarın. Daha sonra zemini vakumlu bir makine ile temizleyin. Paspasları dilerseniz bahçe hortumuyla su tutarak da temizleyebilirsiniz.
  • Koltuk temizliğinde bahsettiğimiz üzere deri ya da kumaş koltuk türüne göre aksiyon alabilirsiniz.

Paylaştığımız bu işlemleri tamamladıktan sonra araç içini havalandırmanız gerekir. Kapı ve pencereleri açarak aracı birkaç saat havalandırmanız, ortamdaki nem oranının dengede kalmasını sağlar. Araç dışı temizliğinde yapacağınız işlemler ise şu şekildedir;

  • Bol köpüklü bir fırça ile aracın tüm dış yüzeyini sabun ile kaplayın.
  • Daha sonra hortum yardımıyla aracın her bölgesine su tutarak temizliği tamamlayın.
  • Aşırı tazyikli su kullanarak da bu süreci başarılı bir şekilde tamamlayabileceğinizi unutmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla