Anne & Çocuk

Anne Sütü Üretimi Nasıl Artırılır

628481806

Emziren anneler, özellikle ilk kez anne olanlar, genellikle anne sütünün yeterli olup olmadığı konusunda endişe duyarlar. Çoğu anne, çocukları için yeterli miktarda anne sütü üretmektedir. Bununla birlikte, bazen bazı anneler yeterli miktarda üretemezler.

Anne sütünün düşük olması, bazı hastalıklardandoğum kontrol haplarının tüketiminden, vücuttaki bazı hormonal değişikliklerdenbeslenme eksikliklerindenbebeğin yanlış emzirme pozisyonundan ve meme uçlarındaki çatlaklardan kaynaklanabilir.

Yetersiz anne sütü, bebeğinizde yüksek beslenme bozukluğu, zayıf bir bağışıklık sistemi, zayıf hafıza ve diğer birçok sağlık problemine neden olabilir.

Anne sütü, yeni doğan bebekler için çok önemli bir besin kaynağı olduğundan, miktarını arttırmak için adımlar atmak önemlidir. Doktorunuz ilaç reçete edebilir. Ancak, bazı kolay ve basit ev ilaçları uygulayarak anne sütü üretimini kendiniz de artırabilirsiniz.

İşte anne sütü üretimini artırmanın en iyi 10 yolu.

1. Sıcak Kompres

Bazı durumlarda, anne sütünün az olmasının ana nedeni memelerdeki düşük kan dolaşımıdır. Sütün az olma nedeni bu ise, kan akışını arttırmak için bebeğinizi emzirmeden önce göğsünüzde ılık bir kompres kullanabilirsiniz.

 1. Emzirmeden önce göğüslerinize beş dakika boyunca nazikçe masaj yapın.
 2. Temiz bir bezi ılık suya batırın ve fazla suyunu sıkın.
 3. Memeyi göğsünüze doğru bastırarak, meme uçlarının etrafındaki bölgeye ılık bez ile hafifçe masaj yapın.
 4. Beş ila 10 dakika masaj yaptıktan sonra öne doğru eğilin ve bebeğinizi emzirin.

Göğüslerinizin ağırlaştığını fark ederseniz, ancak bebeğinizi besleyemediğinizi fark ederseniz, bunu bir gevşeme tekniği olarak da deneyebilirsiniz. Bu yöntem sütün akışını kolaylaştırmaya da yardımcı olabilir.

2. Çemen

Çemen otu, süt üreten bezleri uyarmak için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. Çemen otu, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olan fitoöstrojenler içerir. Ter bezi aktivitesini uyardığına inanılmaktadır; meme bezleri de bir tür modifiye edilmiş ter bezleridir.

 • Bir çorba kaşığı çemen tohumunu bir gece boyunca bir bardak suda bekletin. Sabah, bu suyu çemen otu tohumları ile birlikte birkaç dakika kaynatın. Karışımı süzün ve olumlu sonuçlar elde edene kadar her sabah bu çaydan için.
 • Bunun yerine, ilk 10 gün boyunca günde üç kez üç adet çemen kapsülü almayı tercih edebilirsiniz. Daha sonraki 10 gün boyunca günde üç defa 2 kapsül alın. Son 10 gün boyunca günde 3 defa bir kapsül alın.

Not: Diyabetik ve astımlı kadınlar çemen otu ilaçlarını kullanmamalıdır.

3. Rezene Tohumları

Rezene tohumları anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu bitki, vücudun daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olan bir madde olan bir galaktogog görevi görür. Ayrıca, rezene tohumları sindirime yardımcı olur ve küçük bebeklerde kolik ağrıyı önlemeye yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı rezene tohumu ekleyin. Kabı örtün, 30 dakika bekletin ve sonra süzün. Bir ay boyunca günde iki kez bu çaydan için.
 • Alternatif olarak, bir kase içinde yarımşar fincan rezene tohumu, kimyon tohumu ve taş şekeri (misri) karıştırın. İnce bir toz yapmak için malzemeleri öğütün. İki hafta boyunca günde üç kez bir bardak süte bir çay kaşığı atıp için.
 • Ayrıca rezene tohumlarını yemeklerinde de kullanabilirsiniz.

4. Kimyon Tohumları

Kimyon tohumlarının da anne sütü üretimini artırdığına inanılmaktadır. Ayrıca, kimyon tohumları sindirimi iyileştirir, kabızlık, asitlik ve şişkinlikten kurtulmanızı sağlar. Ayrıca kimyon tohumları yeni annelere doğumdan sonra güç sağlayan bir demir kaynağıdır.

 • Bir çay kaşığı kimyonu bir çay kaşığı şekerle karıştırın. Birkaç hafta yatmadan önce bir bardak ılık süte bu karışımdan bir çay kaşığı katıp için.
 • Alternatif olarak, yarım bardak suya iki çay kaşığı kimyon tohumu katın ve kaynatın. Karışımı süzün ve yarım bardak süt ve bir çay kaşığı bal ekleyin.  İyice karıştırın ve birkaç hafta boyunca günde bir defa için.

5. Tarçın

Ayurveda’ya göre, tarçın anne sütünün salgılanmasını artırmaya yardımcı oluyor. Emziren anneler tarçın yerken, bebekleri de anne sütünün lezzetini çıkartıyor. Ayrıca tarçın, doğumdan sonra adetin ortaya çıkmasını geciktirmeye yardımcı olur ve erken gebe kalmayı önler.

 1. Bir tutam tarçın tozu ve yarım çay kaşığı balı karıştırın.
 2. Bir bardak ılık sütle birlikte alın.
 3. Bu yöntemi bir ya da iki ay boyunca yatmadan önce her gün tekrarlayın.

6. Sarımsak

Mükemmel bir galaktagog(anne sütü artırıcı) olan sarımsak, laktasyonu uyarır. Sarımsak yiyen emziren annelerin daha uzun süre beslenme eğilimi gösterdiği ve bebeklerin sütün lezzetini sevdiği bulunmuştur.

 1. Üç diş sarımsağı rendeleyin.
 2. Rendelenmiş sarımsağı, miktarı yaklaşık dörtte bire düşene kadar bir bardak suda kaynatın.
 3. Karışıma bir bardak süt ekleyin ve tekrar kaynatın.
 4. Ateşten alın, yarım çay kaşığı balla karıştırın ve süzün.
 5. Bu şifalı karışımı emzirme döneminde sabahları günde bir kez için.

7. Fesleğen

Fesleğen

Ayurveda’da emziren annelerin sütünü artırmak için fesleğen kullanılmıştır. Bu bitki süt akışını artırabilir ve yeni annelerin sinirlerini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. İyi bir karoten, niasin, tiamin ve demir kaynağı olan fesleğen, anne ve bebeğin sağlıklı ve birçok hastalıktan uzak tutulmasına yardımcı olur.

 1. Bir tavada bir bardak su ve altı ila sekiz ince doğranmış fesleğen yaprağını birleştirin.
 2. Karışımı bir ila iki dakika boyunca kaynatın.
 3. Kaynadıktan sonra ısıyı azaltın ve yaklaşık beş dakika bekletin.
 4. Ateşten alın ve karışımı süzün.
 5. Tatlandırmak için içine biraz bal ekleyin.
 6. Bunu doğumdan sonra birkaç ay süresince, günde iki defa için.

8. Baget

baget

Sahjan olarak da bilinen baget, meme bezlerini uyaran ve ayrıca dolaşımı iyileştirmek için memenin etrafında damarların açılmasına yardımcı olan ve anne sütünü artıran yeşil bir sebzedir.

 • Bu sebzeyi ezip suyunu çıkarın ve bir ay boyunca her gün yarım bardak için.
 • Alternatif olarak, bir bardak suya bir tutam tuz atıp bagetlerle beraber birkaç dakika kaynatın. Suyu boşaltın ve daha sonra yapraklara tereyağı sürün. Anne sütünü artırmak için bunu bir ay boyunca günde iki kez yiyin.

9. Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, süt üretimini artırmak isteyen anneler için diyetlerine dahil edebilecekleri sağlıklı bir ektir. Her şeyden önce, yulaf ezmesi iyi bir demir kaynağıdır ve demir eksikliği daha az anne sütü üretiminin arkasındaki ana nedenlerden biridir. İkincisi, yulaf ezmesi birçok kadın için rahatlatan bir besindir. Bu, yeni annelerin rahatlamasına ve stresinin azaltmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Her sabah kahvaltıda bir kase yulaf ezmeli süt yemek, anne sütünü arttırmanın en basit yollarından biridir.

10. Havuç ve Pancar

havuç pancar

Hem havuç hem de pancar, anne sütünü arttırdığı söylenen iyi miktarda beta-karoten içerir. Ayrıca, beta-karoten yeni doğan bebeklerin genel büyümesi için de faydalıdır. Ayrıca, bu sebzeler emziren bir annenin ihtiyaç duyduğu mineraller ve besinler bakımından da zengindir.

 • Taze meyve suyu yapmak için bir meyve sıkacağı içine iki havuç ve iki pancar koyun. Zevkinize göre tuz veya bal ekleyin. Birkaç hafta boyunca bu lezzetli ve sağlıklı meyve suyundan günde iki kez için.
 • Alternatif olarak, pancar ve havuç ile sağlıklı bir salata veya havuç ve pancar çorbası yapabilir ve anne sütünü arttırmak için günlük olarak yiyebilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Vücudunuzu gün boyunca su içerek nemlendirin.
 • Besleyici bir diyet uygulayın ve günlük kalori alımınızı artırmaya çalışın.
 • Bebeğinizi sık sık emzirin. Ne kadar emzirirseniz vücudunuz o kadar çok süt üretir.
 • Bebeğiniz bir memeyi tamamen boşaltmadan diğer memeye geçmeyin.
 • Anne sütünü artırmak için sütü iki ila üç saatte bir yaklaşık 15 dakika pompalamak için bir göğüs pompası kullanın.
 • Emzirme döneminde sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin.

Bu yöntemler sayesinde anne sütünüzü kolayca artırabilirsiniz. Bununla birlikte, bu yöntemlerden herhangi birini uygulamadan önce, anne sütünüzün gerçekten yetersiz olup olmadığını profesyonel bir şekilde belirlemek önemlidir. Doktorunuz bu konuda size tavsiyede bulunabilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla