Kariyer

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanının nasıl olacağına yönelik soruları yanıtlamadan evvel, öncelikle anestezi uzmanının tanımını yapmakta fayda gördük. Bu mesleği derinlemesine öğrenmek isteyenler ve uzmanlık alanını bu alana yönelik geliştirmek isteyenler için yararlı bilgiler sunacağız.

Genel itibariyle anestezi iki gruba ayrılmaktadır. Genel Anestezi ve Lokal Anestezi, anestezinin dalları arasında yer almaktadır. Adına çokça rastladığımız bu kavramlardan genel anestezi, vücudun bütününü anestezik maddeler kullanma yardımı ile yaşamsal fonksiyonları etkilemeksizin belirli süre zarfı içerisinde uyuşturmaktır. Bir diğer kavram olan lokal anestezi ise yalnızca vücudun belirli bir kısmı uyuşturularak yapılır. Lokal anestezi esnasında bilinç kapalı değildir. Önceleri anestezi işlemleri, operasyondan önce yalnızca ağrıyı kesmek için uygulansa bile günümüzde ise bu işlemlerin uygulama alanları hayli genişlemiştir. Ağrı tedavisi, kan bankaları ile yoğun bakım üniteleri anestezi süreci içerisine dahil olmuştur.

 Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanlığı ile anestezi teknisyenliği meslekleri çoğunlukla birçok kişi tarafından karıştırılan kavramlardır. Ancak bu iki alan tamamıyla farklı meslek unsurlarıdır. Anestezi uzmanı olabilmek için ilk olarak tıp fakültesinden mezun olmak gereklidir. Üniversitelerimizin 6 yıllık tıp fakültesinin bölümlerinden mezun olduktan sonra, yılda 2 defa yapılan TUS’a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) girip anestezi uzmanlığına yönelik olan bölümü seçmeniz gerekir. Ayrıca 4 yıl da bu bölümü okumanız gerekiyor. Bu süreçte uzmanlık eğitimi neticesinde anestezi asistanı olarak ilgili alanda görev alınır. Anestezi uzmanları hem polikliniklerde hem de ameliyathanelerde görevlerini icra edebilmektedirler.

İnsanlar ameliyat olmadan evvel birçok testten geçerler. Bu testler neticesinde sonuçlar, anestezi uzmanına iletilmektedir. Akabinde ameliyat olabilmek adına bir probleminizin bulunup bulunmadığını veya anestezinin ne şekilde uygulanacağına yönelik karar verilir.

Anestezi uzmanlarının görevleri arasında yer alan şeylerden biri de ameliyat sonunda hastayı tekrar uyandırmaktır. Bunun yanı sıra anestezi uzmanları yoğun bakımda olan hastaların takibini sağlamak ve gerekli durumlarda da ilgili alanın bölüm doktorunu bilgilendirme görevleri de yer almaktadır.

Anestezi Uzmanlığı Şartları

Anestezi uzmanlığı, özellikle son yıllarda çok revaçta olan meslekler arasında yer almaktadır. Anestezi uzmanlığının görev alanları yine aynı şekilde anestezi uzmanlığı mesleğine nasıl girileceğini konusuna da değindik. Anestezi uzmanlığı mesleki olarak hassasiyet isteyen mesleklerdendir. Elbette ki tıp okuyan ve sağlık sektöründe yer alan bireylerin duyarlığı, hastane ortamında şartlara bağlı olarak değişebilmektedir. Son zamanlarda çok tercih edilmesi ve ekonomik olanakları açısından iyi şartlarda olması açısından tercih edilebilir. Elbette ki bu mesleğe olan ilginiz, yetenekleriniz ve hassasiyetleriniz de göz önünde bulundurulmak suretiyle bunun değerlendirmesini yapabilirsiniz.

Anestezi Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Anestezi uzmanlarında bulunması gereken özellikler ve aranan özellikleri sizler için detaylıca aşağıda listeledik. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak yeterliliklerinizi sorgulayabilir ve bu doğrultuda kararlarınızı daha net bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

 • Geç saatlere kadar çalışma ve gece çalışma saatlerine yönelik esnek olmalısınız.
 • Kendinizi ifade etme yeteneğinizin iyi olması gerekir.
 • El becerileriniz iyi yönde olmalı.
 • Davranışlarınızda oldukça çevik ve hızlı olmanız gerekiyor.
 • Fen Bilimleriyle alakalı olan konuları araştırabilme yeteneğiniz bulunmalı ve alana ilgi duymalısınız.
 • Psikolojik ve fiziksel açıdan güçlü olmalısınız.
 • İnsanlar ile iletişiminizin pozitif olması gerekiyor.
 • Yoğun tempodaki çalışmalara hazırlıklı olmasınız.
 • Aniden meydana gelecek problem durumları için risk yönetimi sağlayabilecek ve süreci soğukkanlı bir şekilde kontrol altına alabilme potansiyeliniz olmalı.

Anestezi Uzmanı ile Anestezi Teknikeri Arasındaki Farklar

Anestezi uzmanlığı ile teknikerliği sıklıkla karıştırılabilmektedir. Bu farkları keskin bir şekilde

ayırabileceğiniz özellikleri sizler için sıralayacağız.

 • Anestezi uzmanları bu alan için 10 yıl eğitim alırlar, ancak anestezi teknisyenleri ise yalnızca 2 yıl eğitim almaktadırlar.
 • Anestezi uzmanları konuyla alakalı tanı koyabilir, çeşitli tedavi yöntemi uygularlar, rapor ve ilaç yazarlar. Ancak anestezi teknikerleri ise bu işlemleri sağlayamazlar çünkü buna yetkileri yoktur.
 • Anestezi teknikerleri yalnızca ameliyathanelerde görev alabilmektedir. Anestezi uzmanlarıysa ağrı polikliniği, anestezi polikliniği ve ayrıca yoğun bakım ünitelerinde çalışabilmektedir.
 • Görevleri farklı olması ve iş potansiyelleri açısından elbette ki ikisi arasında maaş farkları da bulunmaktadır.
 • Anestezi uzmanları, anestezi teknikerlerinin şefi unvanı ile çalışırlar.
 • Anestezi uzmanları, uzman hekim kadrosu içerisinde bulunurlar. Yalnız anestezi teknikerleri ise yardımcı sağlık personeli kapsamındaki kadroda yer alırlar.
 • Anestezi uzmanları için atamalar sınavsız olarak gerçekleşir. Bunun yanı sıra anestezi teknikerlerinde ise görevlerine geçebilmek adına KPSS’ye girme şartı aranır.

Anestezi Uzmanının Görevleri Nelerdir?

-Ameliyata alınacak olan hastanın bireyin tıbbi geçmişine yönelik bilgi sahibi olmak.

-Ameliyat olacak bireyin sağlık durumuna bakmak.

-Uygulanacak olan anestezinin ameliyat süresince etkisinin devam ettiğinden emin olmak adına kontrol sağlamak.

-Ameliyata girecek olan kişilerin, fiziksel şartlarına ve sağlık koşullarına uygun şekilde ve uygun olacak dozda anestezi işlemi sağlamak.

-Ameliyat bittikten sonra hastayı tekrardan uyandırmak.

-Ameliyat işleminin akabinde hastanın mevcut durumunu takip etmek.

Anestezi Uzmanları Nerelerde Çalışır?

 • Devlet Hastaneleri
 • Doğum evleri
 • SSK Hastaneleri
 • Özel Klinikler
 • Özel Hastaneler
 • Üniversite Hastaneler

1 Yorum

Yorum bırakmak için tıkla

 • Güzel bir yazı olmuş. Gerçekten kolay zannedilen birçok mesleğin altında birçok zorluk bulunabiliyor.