Meslek

Ambulans Şoförü Nedir? Nasıl Olunur?

Ambulans şoförlüğü başvurularında en az 2 yıllık sürücü deneyimine sahip olmak gerekmektedir.

Ambulans şoförü, sağlık kuruluşları bünyesinde hizmet veren ambulanslar ile hastaları sağlık kuruluşlarına ulaştıran kişiye denir. Ambulans şoförleri ‘’112 Acil Servis’’ bünyesinde çalışırlar. Hastaları sorunsuz ve en kısa sürede sağlık kuruluşlarına ulaştırmak ise en temel görevlerinin başında gelir. Ambulans şoförlerinin çalışma saatleri içerisinde sürekli uyanık olmaları ve sürücü olarak trafikte dikkatli davranmaları gerekir. Oldukça özen isteyen bu meslek dalında 7/24 hazır bulunmak ve hastaları zamanında ulaştırmak ana konulardan olmaktadır.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Ne Gerekir?

Ambulans şoförleri sağlık alanında hizmet verdiklerinden dolayı her zaman dakik ve dikkatli olmak gibi bir sorumlulukları vardır. Yapacakları en ufak hatada dahi hem hastanın hem de ambulans içerisindeki diğer kişilerin zarar görebileceğinin bilincinde olmaları gerekir. Günümüzde yaşanan sağlık sorunları nedeniyle yeni hastaneler yapılmakta ve bu sektör devlet destekli özel bir alan haline gelmektedir. Ambulans şoförlüğü de sağlık hizmetlerine yön veren alanlardan biridir.

Ambulans şoförü olmak için ileri sürüş tekniklerini ve güvenli sürüş tekniklerini bilmek gerekir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin İstenen Belgeler

 • B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmak
 • İlk yardım sertifikası almış olmak
 • İleri derece sürüş teknikleri ile ilgili eğitim ve belge almış olmak
 • SRC belgesi almış olmak
 • Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden psikoteknik testlere ilişkin belge almış olmak
 • Güvenli sürüş teknikleri eğitimi ve bu eğitimin başarı ile bitirildiğine dair belge almak
 • Sağlık raporu
 • Başvuru yapılacak kuruma ait başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sabıka kaydı
 • Sürücü belgesi

Ambulans şoförü olabilmek için kişilerin şu şartları da taşıması da gerekmektedir:

 • En az lise mezunu olmak
 • 2 yıllık sürücü deneyimine sahip olmak
 • İletişim becerilerinde başarılı olmak
 • İş ahlakına sahip olmak ve sorumluluk alabilmek
 • Şoförlük konusunda beceri sahibi olmak

Ambulans şoförü olabilmek için en az lise mezuniyeti talep edilmektedir. Ancak sağlık alanında lisans bölümünü tamamlamış olan kişilerin ambulans şoförü olma önceliği bulunmaktadır. Ayrıca ambulans şoförlüğünde kişilerin yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaş ve üzeri olan kişiler başvuru yapabilir. Alımlarda ise yaşı küçük olan kişiler daha avantajlı olabilmektedir.

Sağlık meslek lisesi mezunları ve acil tıp teknisyenliği gibi alanlardan mezun olan kişiler için ambulans şoförlüğünde ayrıcalığı bulunmaktadır. Ayrıca sağlık alanında herhangi bir bölümden mezun olan kişilerde diğer mezunlara göre önceliklidir.

Ambulans şoförü olmak için en az lise mezunu olmak ve sağlık meslek lisesi ya da sağlık alanında önlisans eğitimi bitirmek de yeterli görülmektedir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Ambulans şoförü olmak için devlet kurumlarını ya da özel sağlık kuruluşlarını tercih edebilirsiniz. Devlet sağlık kurumlarına bağlı olarak ambulans şoförü olmak için kişilerden KPSS sonucu talep edilmektedir. Ayrıca devlet kadrolarına geçişte sürücü deneyiminin 5 yıl olması da talep edilebilmektedir. Devlet kurumlarına bağlı olarak çalışmak isteyen kişilerin Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Kurumları için yaptığı alımları takip etmek gerekmektedir.

Özel hastanelere bağlı olarak ambulans şoförü olmak istediğinizde kurum tarafından talep edilen yeterlilikleri sağlamanız gerekecektir. KPSS gibi bir kritere sahip olmayan özel sağlık kuruluşlarında CV ile bildirilecek belgeler ve sözlü mülakatlar önemli olmaktadır.

Ambulans Şoförleri Ne Kadar Ücret Alır?

Ambulans şoförlüğü için ödenen ücretler devlet ve özel hastanelere göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca her yıl yapılan zamlar ile maaşlarda net bir miktar söylenememektedir. En az 3000 TL ile 6000 TL arası ücretlendirmeler yapıldığı görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla