altın yüzük nasıl fark edilir
altın yüzük nasıl fark edilir
Pratik Bilgiler

Altın Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Altın günümüzde her hali ile güvenli bir liman kabul ediliyor. Maddi yönden birikim ya da yatırım yapmak isteyen çoğu kişi için altın yüzükler ise önemli parçalardan oluyor. Hem bir takı olması hem de birikim yollarından biri olmasından dolayı genellikle kadınlar tarafından altın yüzük tercih edilebiliyor. Pek çok kuyumcunun vitrininde boy boy sergilenen altın yüzükler ise farklı ayarlarda ya da sahte olarak satılabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşmak istemeyenler için altın yüzük nasıl anlaşılır, hangi ayarda olduğu nasıl fark edilir gibi konular önem kazanıyor.

Sertifikalı Ürün

Altın yüzük ya da altın takı olarak ne alırsanız alın bazı firmalar hazırladıkları ürünler için özel sertifikalar hazırlıyor. Tamamen sorumluluk kabul eden firmalar bu sertifikalar ile sahte ve ya ayarı düşük altın sorunu yaşamanızı da önlemiş oluyor. Altın yüzük alırken diğer yüzüklere göre biraz daha fazla ödeme yapmanız halinde sertifikalı ürünler alabiliyorsunuz.

altın yüzük
altın yüzük

Damgalama Bilgileri

Altın yüzüklerin iç kısmında altının üretici firmasına ve altının özlük bilgilerine dair damgalar bulunur. Ayrıca altının kaç ayar olduğunu da görmeyi sağlayan bu damgalar altın yüzük alacak kişilerin mutlaka bakması gereken bir noktadır. Yüzüğün iç kısmında altının kaç ayar olduğuna dair damgalarda bulunur. Burada yer alan 22K, 14K, 8K gibi bilgilere bakarak altın yüzüğün ayarı hakkında ve altın olup olmadığı hakkında bilgi edinilebilir.

Seramik Tabak Testi

Seramik bir tabağın üzerine altın olduğu düşünülen yüzük sürüldüğünde tabakta herhangi bir renk oluşmaması gerekir. Eğer tabakta renkli bir çizgi meydana gelmişse yüzük altın değildir. Eskiden bu yana altın yüzük alıcıları genelde bu testi yapmıştır.

Ağırlık Kontrolü

Altın diğer elementler ile karşılaştırıldığında yoğunluğu oldukça fazla olan bir madendir. Altın yüzük nasıl anlaşılır diye düşünen kişiler için altının hassas terazide tartılması ve yine eşdeğer bir ürünle karşılaştırılması gerekir. Ağırlık kontrolünde diğer altınlara göre hafif kalan yüzükler sahte olabilir ya da farklı bir madenden üretilmiş olabilir.

Fiyat Karşılaştırması

Altın yüzüklerin gramına ve işçiliğine göre belirli bir fiyatı vardır. Hemen her kuyumcuda ise beğendiğiniz modele yakın modeller bulunabilir. Fiyat karşılaştırması yaparak bir yüzüğün gerçekten altın mı yoksa çok ucuza satılmaya çalışılan bir takı mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Ayrıca altın yüzük modellerini ve fiyatlarını internet ortamında karılaştırmak için Altın Sepeti’nin web sitesini inceleyebilirsiniz: https://www.altinsepeti.com/yuzuk/altin-yuzuk

Mıknatıs Testi

Altın diğer madenlerden farklı olarak mıknatıs ile etkileşime geçmeyen bir madendir. Mıknatıs ile yakınlaştığında aralarında bir çekim olmuyorsa bu yüzüğün altın olduğuna dair bir işaret olabilir. Altın olmayan yüzükler mıknatısa yakınlaşacağı için altın olmadığı kolaylıkla fark edilebilir.

altın yüzük nasıl anlaşılır
altın yüzük nasıl anlaşılır

Renk Testi

Altın ürünler sürtünme, çarpma gibi durumlarda asla renk değiştirmez. Ancak sahte olan ya da altın olmayan maddelerde aşınmaya bağlı olarak renk farklılıkları olabilir. Elinize alacağınız yüzüğü inceleyerek ve rengine bakarak gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Isırma Testi

Altın ısırıldığında diş izinin kalmasını sağlayan ve renginde tükürüğe bağlı olarak değişimin olmadığı ürünlerdir. Eğer altında diş izi kalıyorsa ve ağzınıza aldığınız altın yüzükte renk değişimi olmuyorsa altın yüzük gerçekten altındır.

Nitrik Asit Testi

Altın yüzük olduğunu düşündüğünüz takının üzerine nitrik asitten az miktarda damlatın. Eğer yüzüğün renginde değişim olmuyor ve aynı şekilde kalıyorsa yüzük gerçekten altındır. Ancak yeşil, süt rengi ya da farklı bir ton oluyorsa yüzük altın değildir.

Güvenilir Adreslerden Fikir Almak

Altın yüzük olduğunu düşündüğünüz takının gerçekten altın olup olmadığını anlamak için güvenilir gördüğünüz kuyumculara ve ya altından anlayan kişilere bu konuyu danışabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla