aldatan eş ne kadar tazminat öder
aldatan eş ne kadar tazminat öder
Aile & İlişkiler

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Aldatma evli iken bir başkası ile görüşme, zina etme, flörtleşme gibi pek çok duruma işaret etmektedir. Günümüzdeki boşanma davaları incelendiğinde aldatma konusu öne çıkmakta ve eşler genel olarak aldatma nedeniyle tazminat davası açmak istemektedir.

Aldatma cinsel birliktelik şeklinde olabileceği gibi duygusal birliktelik şeklinde de olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler boşanma ya da aldatılma nedeniyle tazminat alma gibi sebeplerle mahkemelere başvurabilmektedir.

Aldatan Eşten Tazminat Almak İçin Neler Gerekir?

Aldatan eşten tazminat alabilmek için mahkemeye başvurulduğu sırada şu şartların sağlanmış olması gerekmektedir:

  1. Aldatılma Sırasında Evli Bulunmak

Aldatılma nedeniyle boşanma ve ya tazminat davasına başvuracak olan kişilerin yaşadıkları aldatılma süreci içerisinde evli olmaları gerekmektedir. Evliliğin sabit olması için resmi nikah yapılmış olması ve evlilik cüzdanının bulunması da gerekmektedir. Sevgili olmak, dini nikahlı olmak gibi durumlarda eşler birbirine aldatılma nedeniyle dava açamazlar ve tazminat talebinde bulunamazlar.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise evliliğin bitmiş olmasından sonra karşı tarafın başka kişilerle görüşmesi ve ya cinsel ilişkiye girmiş olması aldatılma olarak kabul edilmemektedir. Yani evlilik bağının bitmemiş olması aldatma davalarında en önemli konudur.

aldatan eş tazminat öder mi
aldatan eş tazminat öder mi

2. Aldatan Eşin Karşı Cins İle İlişki Kurması

Aldatan eşten tazminat almak için eşin karşı cins ile cinsel ilişkide bulunması gerekir. Eşcinsellik ya da lezbiyenlik durumları nedeniyle boşanma davası açılamamaktadır. Böyle durumlarda sadece eşe karşı dava açılabilmektedir.

Aldatan tarafa boşanma davası ve tazminat davası açabilmek için karşı cins ile cinsel ilişkide bulunduklarına dair bir kanıt sunulması gerekir. Bunun dışında eşin karşı cins ile flörtleşmesi, mesajlaşması gibi durumlar aldatma kapsamında değerlendirilmemektedir. Kişi bu gibi durumlardan dolayı sadakat sorunu nedeniyle sadece boşanma davası açabilir, tazminat davası açamaz.

Aldatan eşin karşı cinsteki kişiyle birlikte olmak için ev tutması, otele gitmesi, telefon görüşmeleri tazminat mahkemelerinde delil olarak kullanılabilmektedir.

3. Aldatan Eşin Kusurlu Olması

Aldatan eşin aldatma kusurunu bilerek ve isteyerek gerçekleştirmesi gerekir. Eğer içki, uyuşturucu gibi maddeler kullanılmışsa bu durumda gerçekleşen cinsel ilişkiler kusur kapsamında değerlendirilemez ve aldatma sayılmaz. Ayrıca kadının tecavüze uğraması bir aldatma değildir ve kadına ait bir kusur olarak görülemez. Ancak aldatan eşin eşine karşı uzak durması ve karşı cinse gitmesi kusurlu bir davranıştır.

aldatma nedeniyle tazminat
aldatma nedeniyle tazminat

Aldatan Eşten Ne Kadar Tazminat Alınabilir?

Aldatan eş davasında tazminat almak için yukarıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca aldatmanın gerçekleştiği tarihten sonraki 6 ay içerisinde davanın açılması gerekir. 6 ay sonra açılan davalar zaman aşımı gibi nedenlerden dolayı düşecektir.

Aldatan eşten tazminat alabilmek için gerekli şartları sağlayan davalarda:

  • Eşlerin kaç yıl evli kaldığı
  • Eşlerin ortak çocuğunun olup olmadığı
  • Tarafların ekonomik durumları
  • Aldatma durumunun diğer özellikleri (diğer taraftan çocuğun olup olmaması) dikkate alınarak tazminat ücreti belirlenir.

Tazminat davalarında genel olarak belirli bir ücret belirtilmesi mümkün değildir. Her aldatma davası kendi içerisinde değerlendirilir ve aldatmanın delile dayanması gerekir. Sosyal medya üzerinden aldatma davalarına emsal olabilecek örnekler bulunmaktadır. Bu örnekler üzerinden inceleme yapıldığında bazı davalarda 300 bin TL tazminat alınabilirken bazılarında ise 40 bin TL dahi fazla görülerek dava süreci yeniden incelenebilmektedir.

Aldatan eşten tazminat almak isteyen kişilerin bu konularda uzman olan ‘’Boşanma Avukatı’’ diyebileceğimiz kişilerle görüşmeler yapması gerekir. Boşanma avukatları durum ile ilgili genel bir bilgi vererek tahmini tazminat miktarını söyleyebilmektedir. Ancak rakamlar tahmini olduğu için mahkemenin kararına bakılması gerekir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla