Sağlık

Akut Sinüzit için Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Akut sinüzit, burun sinüsleri etrafındaki boşluklarda kısa süreli oluşan enfeksiyon veya iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanma sinüs ve mukus kanallarını kapatır. Şişliklere ve şiddetli baş ağrısına neden olur. Burun etrafında acılı bir his oluşur. Bu durum kişinin nefes alış verişini zorlaştırır.

Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi’ne göre, akut sinüzit dünya genelinde her yıl 37 milyon insanı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Akut sinüzitin nedeni, viral, bakteriyel ya da mantar enfeksiyonları olabilir. Bu hastalık birkaç gün yada birkaç hafta sürebilir.

Bazı insanların  akut sinüzite yakalanma riski yüksektir. Risk faktörleri saman nezlesi, burun geçit anomalisi, kistik fibrozis, diş oluşan enfeksiyon, reflü hastalığı (GÖRH), bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara dumanı ve kirli havaya maruz kalma gibi alerjiler içerir. 

Bu hastalığın belirtileri gözlerinin arkasındaki burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, (geceleri daha kötü olabilir) öksürük, baş ağrısı, kulak ağrısı, ateş, yorgunluk, kötü nefes , kalın mukus akıntısı, burun yanaklar ve alında ağrı ve hassasiyet oluşmasıdır. Ayrıca koku ve tat alımını azaltır.

Akut sinüzit de kişi kendi kendisini tedavi edebilir. Bazı doğal ve bitkisel tedaviler iyileşmenize yardımcıdır.

İşte Akut sinüzit için en iyi doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri.

1. Buhar Soluma

Akut sinüzit için en iyi tedavi yöntemi buhar solunmasıdır.  Sıcak buhar doğal bir balgam söktürücü olarak çalışır ve burun tıkanıklığını temizleyerek sinüsleri açar. Ayrıca tahriş olan solunum yolunu hızla iyileşme sağlar.

 • Küçük bir kabın içerisini sıcak su ile doldurun. Ardından suya birkaç damla nane ve okaliptüs yağı ekleyin. Bir havlu ile başınızı örtün ve bir kaç dakika için buhar soluyun. Bu yöntemi günde bir kaç kez tekrarlayın.
 • Ayrıca,  günde bir kaç defa, 5 ile 10 dakika boyunca sıcak bir duş da oluşan yoğun buharı soluyun.

Not: Buhar ; yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlıkları ya da merkezi sinir sistemi bozuklukları olan küçük çocuklar, hamile kadınlar ve hastalar için uygun olmayabilir.

2. Tuzlu Çözüm

Akut sinüzitin tedavisinde kullanılan başka bir etkili yöntemse burna çekilen tuzlu su çözeltisi yoldur. Bu çözelti burun deliklerini nemlendirir ve mukusu(sümük) incelterek daha kolay dışarı atılmasını sağlar.

 1. 2 bardak ılık suda (önceden kaynayıp soğumuş su) bir çay kaşığı deniz tuzunu eritin.
 2. Karışımı eczanelerden bulabileceğiniz 1 bardak büyüklüğündeki burun yıkama kabına doldurun.
 3. Lavabonun üzerinde dururken, bir burun deliğinize kabın emzik ucunu yerleştirin, kafanızı diğer tarafa eğerek suyun diğer burun deliğinizden rahatça akmasını sağlayın.
 4. Kabı tekrar doldurarak diğer burun deliği içinde aynı işlemi tekrarlayın.
 5. Birkaç gün boyunca günde bir veya iki kez bu işlemi tekrarlayın.

3. Acı Biber

Acı biber akut sinüzitin tedavisi için evde kullanabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Acı biberdeki aktif bileşenler doğal ağrı kesici olarak çalışır ve burun tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir çay kaşığı acı biber ve balı karıştırarak günde bir kaç defa yutun.
 • Sıcak bir bardak su içine 1 çay kaşığı acı biber tozu ekleyin. Mukusu gevşetmek ve salgılanmasını uyarmak için bu karışımı günde 3 defa için.
 • Ayrıca eczanelerde reçetesiz olarak satılan burun spreylerinden kullanabilirsiniz.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi burun tıkanıklığına iyi gelir. Mukusu incelterek daha kolay atılmasını sağlar. Elma sistemi bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. Bir bardak suya 2 çay kaşığı ham (filtresiz) elma sirkesi karıştırın.
 2. Karışımı tatlandırmak için içerisine 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 3. Bir kaç gün günde 3 defa için.

5. Sarımsak

Sarımsak mukusu incelterek daha kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Sarımsak doğal bir burun tıkanıklığı gidericisidir. Sarımsak doğal antioksidan, antibiyotik ve bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir.

 • Kaynar suya  2-3 ince doğranmış sarımsak ve karanfil ekleyin. Bir havlu ile başınızı örterek 5 dakika boyunca bu sarımsak suyunun buharını soluyun. Bu yöntemi günlük bir kaç defa deneyin.
 • Ayrıca günde 2 ile 3 adet taze sarımsağı çiy yada pişmiş olarak yiyebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, 250 ila 500 miligram şeklinde hazır sarımsak kapsülünü yutabilirsiniz. Bu kapsülleri kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

6. Yaban Turpu

Yaban turpu akut sinüzitin belirtilerinin yok edilmesinde oldukça başarılıdır. Bol bol yaban turpu tüketilmelidir. Yaban turpu aşırı burun akıntısının önüne geçer. Yaban turpu içinde barındırdığı antibiyotik sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve çabuk iyileşme sağlar.

 • Büyükçe bir adet yaban turpunu rendeleyin içerisine 1 adet limonun suyunu ve 1 çorba kaşığı organik balı ekleyin. Karışımı güzelce karıştırarak bir kavanoza doldurun ve ağzını kapatın. Bir gün boyunca dinlendirin. Burundaki tıkanıklığın açılması için günde bir kaşık yiyin.

7. Çemen tohumları

Çemen otu tohumları, anti-inflamatuar( iltahapla savaşan ilaç) özellikleri içerir. Çemen tohumu sinüs boşluklarını mukoza zarlarını temizleyerek dolmasının önüne geçer.

 1. Bir bardak su içine 2 çay kaşığı çemen tohumu ekleyin.
 2. Su seviyesi yarı yarıya azalana kadar kaynatın.
 3. Soğuduktan sonra küçük yudumlar halinde için.
 4. Bu karışımdan günlük 2 yada 3 defa içebilirsiniz.

Not: Çemen tohumu rahim kasılmalarını uyarabileceği için gebelik sırasında alınması önerilmez.

8. Kekik Yağı

Kekik yağı antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kekik yağı burun boşluğundaki iltihabı temizler.

 • Günde iki defa dilinizin altına birkaç damla kekik yağı damlatın.
 • Bir bardak su ya da meyve suyuna 2 yada 3 damla kekik yağı karıştırın. Bu suyu günde iki defa için.
 • Ayrıca, tencerede kaynatacağınız suya bir kaç damla kekik yağı ekleyerek buharını soluyabilirsiniz. Günde 2 defa 5 dakika boyunca bu buharı solumak sizi rahatlatacaktır.

9. Çörek Otu Tohumu

Çörek otu her derde deva olduğu gibi akut sinüzitin tedavisinde de oldukça etkilidir. Çörek otunun anti-inflamatuar ve antibiyotik özellikleri akut sinüzittin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

 • Temiz bir mendile birkaç damla çörek otu yağı damlatın. Tıkanıklığı azaltmak ve ve mukus akışını arttırmak için düzenli aralıklarla bu mendili koklayın.
 • Bir çay kaşığı kavrulmuş ve ezilmiş çörek otu tohumuna 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Bu karışımdan günde iki defa yiyin.

10. Ananas

2005 yılında Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre ananasın akut sinüzitin tedavisinde oldukça başarılı oldulğu gözlemlenmiştir.  Ananasın anti-enflamatuar özelliği, nazal geçitlerdeki şişmeyi azaltmada etkilidir.

 • Bu hastalıktan kurtulmak için bol bol ananas yiyebilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Oturduğunuz odalarda nemlendirici kullanın.
 • Burun pasajlarını nemli tutmaya yardımcı olmak için yüzünüze sıcak kompres uygulayın.
 • Greyfurt çekirdeği özü ile hazırlanmış burun spreyi kullanın.
 • Kepekli tahıllar, fasulye, mercimek, hafif çorbalar içeren bir diyet uygulayın.
 • Rafine un ürünleri, yumurta, çikolata, kızarmış gıdalar, işlenmiş gıdalar, şeker ve süt ürünleri gibi mukus oluşturan yiyeceklerden uzak durun.
 • Sinüslerinizi nemli tutmaya yardımcı olması için bol sıvı tüketin.
 • Kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçının.
 • Vücudunuzun rahat bir şekilde enfeksiyonlarla savaşabilmesi için bol bol dinlenin.
 • Uyurken burnunuzun tıkanmaması için yüksek yastık kullanın.
 • Sigara dumanı ve havası kirli olan yerlerde bulunmaktan kaçının.
 • Alerjinin neden olduğu akut sinüzitin tedavisi için akupunktur yaptırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla