Eğlence

Akustik Müzik Nedir?

Akustik, kelime manası ile ses ve yankı bilimi olarak tanımlanmaktadır. Sesin tam yankılanmaması ve seslerin dalgalarının düzenli yansımaması kulağa hoş bir ses sunmaz. Bu nedenle, müzik kadar işitmeyle alakalı olan sanatsal branşlarda, akustiğin değeri oldukça büyüktür. Akustik müzikse, herhangi bir elektronik teknoloji kullanmadan sesi akustik şekilde ortaya çıkaran ve arttıran enstrümanlar ile yapılan bir müzik çeşididir. Ses, elektronik bir teknoloji kullanmaksızın oluşturulsa da birçok müzisyen ise sesi yükseltmek için, enstrümandan bağımsız bir şekilde çalışan elektronik amfileri tercih eder. Bu işlem çoğu kez, enstrümanın ön kısmına bir mikrofon koyma vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Akustik Müziğin Kökeni ve Gelişimi

Akustik müziğin kökeni 1960 yıllarındaki toplum müziklerine dayanır. Elektronik enstrüman aletlerinin ve kanal kaydetme teknolojisinin meydana çıkışından hemen sonra başlamıştır. Bu başlangıç, elektronik müzik için bir alternatif oluşturmuştur. Akustik müzik, diğer müzik çeşitlerine göre daha sakin ve dingin bir müzik çeşididir. Akustik müzikte bir eser verilirken çoğunlukla akustik gitar, akustik keman, akustik piyano gibi sesin yankı yöntemiyle çoğaldığı, müzik aletleri kullanımı seçilmiştir.

Akustik müzik ile uğraşan müzisyenler, müziği tek sefer çalarak, hücum kayıt şeklinde kayıt etmekte veya izleyici karşısında canlı müzik yapmaktadır.

Çağımızdaki müzisyenler içinde popüler hâle getirilen bir alışkanlık da bulunur. Buna göre müziğin asıl versiyonunu elektronik şekilde aranje ederek kaydetmişler ve ayrıca şarkılarının akustik hâlini de kaydedip dinleyicilerinin zevkine sunmuşlardır. Bu vasıta ile hem elektronik müzik aletlerini ve kaydetme teknolojisini kullanmışlar, hem de müzikte dinginliği ve sakinliği seven dinleyicilerin zevkini kazanmayı amaçlamışlar. Öte yandan akustik coverlar da birçok müzik tutkunun ilgi duyduğu çeşitlerden. Akustik coverlanan müzikler, birçok müzikseveri buluşturmuş, yeni bir zevk anlayışı oluşturmuştur.

Akustik Müziğin Elektronik Müzikten Farkı

Akustik müzik, akustik biçimde ses meydana getiren enstrümanlarla oluşturulan bir müzik türüdür. Dolayısıyla elektronik müzikle aralarında çeşitli farklılıklar bulunur. Akustik müzikte, elektronik ses hâkim değildir, esas olan sesin yankılanmasıdır. Müziğin yanı sıra akustik kavramına farklı alanlarda da rastlayışımız bundandır. Bir yerin akustiğinin oluşturulmaya çalıştığına ve buna göre tasarlandığına birçok belgesel programında denk gelmişsinizdir.

Elektronik aletler ile oluşturulan elektronik müzik çeşitleri, çoğunlukla elektro gitar, synthesizer, bas gitar gibi aletlerle meydana getirilir. Dolayısıyla “akustik müzik” ifadesi, bu bahsi geçen müzik aletlerinin icat edilmesinden sonra ortaya çıkmıştır.

Akustik müzik yapanlar, belirttiğimiz gibi yaptıkları müziğin sesini yine elektronik olan amfilerle arttırırlar. Fakat bu elektronik müzik yaptıkları anlamına gelmez. Sesi karşı tarafa kusursuz biçimde iletmeye yarayan bu amfiler, akustik müzikte birer tamamlayıcı unsur olarak düşünülmelidir.

Akustik Müzikte “Unplugged” Performansı

90’lı yıllar boyunca TV’lerde yayımlanan popüler bir televizyon şovu olan MTV Unplugged vesilesiyle, elektronik enstrümanlar yardımıyla müzik oluşturanların sergilediği harika performanslara “unplugged” adı verilmiştir. Üstelik bu performanslarda da çoğunlukla elektrik amfi kullanılmıştır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla