akrilik kumaş özellikleri
akrilik kumaş özellikleri
Mobilya Pratik Bilgiler

Akrilik Kumaş Nedir?

Akrilik kumaş, akrilonitril adı verilen sentetik polimerlerden hazırlanmış kumaş çeşididir. Bir tür elyaf olarak da bilinen akrilik kumaşın ham maddesi petrol ve kömür içerikli kimyasallardır. Kömür ya da petrol bazlı kimyasallar monomerler ile reaksiyona girdirildiğinde bu tür kumaşlar elde edilmektedir. Hava geçirgenliği oldukça az olan akrilik kumaşlar tekstil dünyasında ısı tutması ile bilinir. Özellikle soğuktan korunması gereken alanlarda akrilik kumaşlar tercih edilmektedir.

Akrilik Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

akrilik kumaş
akrilik kumaş
 • Akrilik kumaşların içerisinde akrilonitril, poliakrilonitril ve akrilik adı verilen bileşenler bulunur.
 • Sentetik özellikte olmasından dolayı deri ile temasında kanserojen etkiye neden olduğu düşünülen bir kumaştır. Bu nedenle ten ile uzun süre temas ettirilmemesi gerekir.
 • Akrilik kumaşın en önemli özelliği dışarıdaki havayı geçirmemesidir. Ayrıca içerideki havayı da tutmayı başaran akrilik kumaşlar yüksek oranda nem emiciliğine sahiptir.
 • Esneme özelliğine sahip olan akrilik kumaşlar dayanıklı ve eski haline dönebilen bir yapı sunarlar.
 • Akrilik kumaşlar kullanıma bağlı olarak pamuklanma, tüylenme yapabilir.
 • Ilık suda ve 30 derece gibi hafif sıcaklıklarda yıkanması gerekir.
 • İlk olarak ABD tarafından üretilen akrilik kumaş günümüzde Çin liderliğinde dünyaya ithal edilmektedir.
 • Akrilik kumaşlar genellikle kazaklarda, botlarda, şapka ve eldiven gibi aksesuarlarda ve atletik giysilerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra halı, kilim, battaniye, döşeme gibi eşyalarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca akrilik kumaşlar koruyucu giysilerin üretilmesinde ve peruk, kirpik gibi alanlarda da tercih edilebilmektedir.
 • Akrilik kumaşlar hafif, sıcak ve yumuşak bir yapıya sahiptir.
 • Akrilik kumaşlar genellikle sürtündükleri ortamda statik enerji oluşturarak yapışabilirler.
 • Akrilik kumaşlar oldukça yanıcı özelliğe sahiptir. Kısa sürede tutuşabilir ve söndürülmesi de zordur.
 • Akrilik kumaşlar renkleri solmayan bir kumaş yapısına sahiptir. Temizlenmesi kolaydır. Küflenme ve böceklenme yapmazlar. Kırışmazlar ve oldukça dayanıklıdırlar.

Akrilik kumaşlar genelde yün kumaşlar ile karıştırılır. Hatta bazı kıyafet üreticileri tarafından akrilik kumaşlar yünlü kumaşlar ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Yün ile benzerliği ve maliyetinin düşük olması nedeniyle akrilik kumaş tekstil sektöründe tercih edilebilmektedir. Deri üzerinde hava geçirgenliği az olmasından dolayı akrilik kumaşlarla üretilen kıyafetlerin kullanımı sağlık açısından zararlı olabilmektedir.

Akrilik Kumaşın Tarihi ve Üretimi

Akrilik kumaş 1940’lı yıllarda Amerikan DuPont Corporation firması tarafından geliştirilmiştir. Firma daha önceki yıllarda polyester ve naylon ürünlerin üretimini başlatarak dünya çapında yaygınlaşmasını sağlamıştır. Akrilik kumaş diğer kumaşların öne çıkmış olmasından dolayı 1950’li yıllara kadar pek tanınmamış ve doğal olarak kullanımı az olmuştur.

akrilik kumaş nedir
akrilik kumaş nedir

10 yıllık süre içerisinde akrilik yavaş yavaş da olsa adını duyurmaya başlamış ve kullanım avantajlarından dolayı tercih edilmeye başlamıştır. Doğal olan yünün yerini alan akrilik kumaşlar hem üretim özelliklerinin kolay olması hem de maliyetinin düşük olması ile zamanla üretim sanayinde sıkça tercih edilen bir ürün olmaya hak kazanmıştır.

Akrilik kumaşın hava geçirgenliğinin çok az olması ve insan vücuduna olan zararları konusunda halk tarafından bir kamuoyu oluşturulmuştur. Bu süre içerisinde akrilik kumaşın üretimi Amerika üzerinde düşüş yaşarken farklı ülkelerin pazarlarında yerini almıştır. Günümüzde ise en büyük akrilik kumaş üretimleri Çin, Hindistan ve Endonezya tarafından yapılmaktadır.

Akrilik kumaş üretim aşamaları şu şekildedir:

 1. Akrilik kumaş için öncelikle ham madde olarak petrol, doğal gaz ve ya kömür gibi maddelerin bulunması gerekir.
 2. Sıkıştırma yani polimerizasyon adı verilen sıkıştırma yöntemi ile bu maddeler plastik bir çözelti halini alır.
 3. Yapışkan haldeki bu çözelti çeşitli işlemlerden geçerek ince elyaf halini alır.
 4. Elyaf halindeki akrilikler ip haline getirilmek üzere çeşitli makinelerde geçirilir. İncelikleri ve ya kalınlıkları bu makinelerde ayarlanarak kullanıma hazır hale getirilir.
 5. Daha sonra akrilik ipler kullanılacağı alana gönderilir ve farklı eşyalar halini alarak büyük bir dönüşüme uğrar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla